İkinci M.2 SSD ve Ryzen 5600H yüksek sıcaklık

Diğer oyunlarda bir fark oldu mu? Rahat geri dönülüyor mu?
Daha deneme fırsatım olmadı. Geri dönüşü aynı şekilde olsa gerek ben kendi BIOS dosyamı yedekledim.

Diğer oyunlarda bir fark oldu mu? Rahat geri dönülüyor mu?
Battlefield 1 ve GTA 5 ile de denedim. Laptop sürekli işlemci darboğazı yediğinden fark hissedilmiyor. Ekran kartı çoğu zaman %50 kullanım altında çünkü. Laptop 2K panel olsaydı belki fark koyabilirdi.

Son düzenleme:
Daha deneme fırsatım olmadı. Geri dönüşü aynı şekilde olsa gerek ben kendi BIOS dosyamı yedekledim.

Battlefield 1 ve GTA 5 ile de denedim. Laptop sürekli işlemci darboğazı yediğinden fark hissedilmiyor. Ekran kartı çoğu zaman %50 kullanım altında çünkü. Laptop 2K panel olsaydı belki fark koyabilirdi.

İşlemci kullanımı ne durumda? Bende 5800H versiyonu var darboğazın az olacağını düşünüyorum.

İşlemci kullanımı ne durumda? Bende 5800H versiyonu var darboğazın az olacağını düşünüyorum.

Genelde %80 üstüne çıkmıyor ama yine de darboğaaz yapıyor. Sadece Cyberpunk oynarken çölde 60pfs alıp ekran kartını %100 kullanabiliyorum. Mesela BF1 oynarken yağmur yağdı işlemci kullanımı artmadı ama ekran kartı kullanımı leş gibi düştü. Kısaca işlemci hiçbir zaman %100 olmuyor ama işlemci kullanımı artınca zortluyor bilgisayar. Genelde işlemci limitli olduğu için ekran kartının ısımnası problem yaratmıyor. Zaten 86 derece üstüne çıkmadı maksimum yükte. Ama sanırım işlemci ısınma problemini biraz kötüleştirmiş olabilir 2-3 derece falan.

86 GPU'da limit olduğu için üstüne cıkamaz zaten kac W de 86'da kalıyor tam 130W verebiliyor mu? 5600H aslında 130W 3060 besleyebiliyor ama IPG'nin soğutması yetersiz geldiği için kaldıramıyordur muhtemelen.

86 GPU'da limit olduğu için üstüne cıkamaz zaten kac W de 86'da kalıyor tam 130W verebiliyor mu? 5600H aslında 130W 3060 besleyebiliyor ama ıpg'nin soğutması yetersiz geldiği için kaldıramıyordur muhtemelen.

Tamam da işlemcide bir değişiklik olmadı soğutma kaldıracaktır ama ekran kartı ısıdan darboğaza giriyor. Beslemesi lazım.

Genelde %80 üstüne çıkmıyor ama yine de darboğaaz yapıyor. Sadece Cyberpunk oynarken çölde 60pfs alıp ekran kartını %100 kullanabiliyorum. Mesela BF1 oynarken yağmur yağdı işlemci kullanımı artmadı ama ekran kartı kullanımı leş gibi düştü. Kısaca işlemci hiçbir zaman %100 olmuyor ama işlemci kullanımı artınca zortluyor bilgisayar. Genelde işlemci limitli olduğu için ekran kartının ısımnası problem yaratmıyor. Zaten 86 derece üstüne çıkmadı maksimum yükte. Ama sanırım işlemci ısınma problemini biraz kötüleştirmiş olabilir 2-3 derece falan.

Ben büyük ihtimalle performanstan memnun kalmayınca ve garanti bitince yaparım. Bilginiz olsun garanti bozuldu bu arada.

Tamam da işlemcide bir değişiklik olmadı soğutma kaldıracaktır ama ekran kartı ısıdan darboğaza giriyor. Beslemesi lazım.

Ben büyük ihtimalle performanstan memnun kalmayınca ve garanti bitince yaparım. Bilginiz olsun garanti bozuldu bu arada.
Isıdan darboğaz gibi bir şey söz konusu değil. Bu laptopta 1080p olduğu için ve AMD işlemciler Intel gibi oyunlarda iyi optimize edilmediği için işlemci dar boğazı var. İşlemci sıcaklığı 1-2 derece artmış olabilir ekran kartı sıcaklığı 10-15 derece arttığı için ama işlemci hızı değişmedi. Tam yük altında en fazla 4Ghz oluyor. Sıcaklık limiti koyarsam 3.7Ghz ile daha serin idare edebiliyor ama gerek görmüyorum.

Garanti zaten 1 yıllıktı yurt dışından aldığım için ama atıyorum klavyesi bozulsa, garantiye yollasam ilk iş aa sen ekran kartı BIOS'unu değiştirmişsin garantisi yok artık demek olmayacaktır herhalde. Ekran kartı bozulursa mazeret edebilirler ona yapacak bir şey yok. Ama her halikarda pek umrumda değil garanti olayı çünkü daha garanti döneminde bozulan elektronik cihazım olmadı.

Geri
Yukarı