İkinci turu kim kazanır?

Cidden üzüldüğüm konu Türk tarihinin en önemli seçiminde oy kullanmayan 8,5 milyon insan olması. Tamam rekor katılım var ama daha fazla olabilirdi. Ayrıca Muharrem İnce’nin de oy alıyor olması zeka seviyesini gösteriyor bence. Oy veren kişi sayısı azalır diye düşünüyorum ben. Oğan’ın ve İnce’nin oylarının yarısından biraz fazlası Erdoğan’a gider gibi gözüküyor şu anlık.
Hocam bence zeka seviyesini belirleyen şey İnce’nin değil Tayyip’in oyları…

AKP'nin mecliste %35 oy aldığı bir denklemde meclis üstünlüğünü dahi ele alamayan bir Millet İttifakı var karşımızda, ben açıkçası güvenmiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu İç Anadolu ve Karadeniz'de ne kadar derdini anlatmaya çalışsa da tabiri caiz ise deccal gibi görülüyor, kırsalda ve ilçede çoğunluk Tayyip'e oy verecek yine bu bölgelerde. Ben ilk turda KK'nın alacağını sanıyordum ama merkez-sağ ve sağ kanat'dan hiç oy alamamış. Bence Tayyip kazanacak yine.
Hocam kuvvetle ihtimal öyle ama umut fakirin ekmeğidir.

Orası öyle hocam. Ben ilk turda Sinan Oğan'a verdim, vermenin sebebi de tamamen ideolojik kaygılar. Bu turda Kemal Kılıçdaroğlu'na veririm muhtemelen ama bu onu desteklediğim veya sevdiğimden dolayı değil; aksine kaybedişini görürken içimin rahat olması için. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de sağ kanat gittikçe büyüyor ve en köklü sol fraksiyon olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi halkın partisi olmaktansa Kandil Dağına dönmüş durumda. Çok üzücü.

Türkiye’nin en kötü siyasetçilerinden biri olan Kılıçdaroğlu yerine düzgün bir aday olsaydı karşısında olabilirdi belki.

Orası öyle hocam. Ben ilk turda Sinan Oğan'a verdim, vermenin sebebi de tamamen ideolojik kaygılar. Bu turda Kemal Kılıçdaroğlu'na veririm muhtemelen ama bu onu desteklediğim veya sevdiğimden dolayı değil; aksine kaybedişini görürken içimin rahat olması için. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de sağ kanat gittikçe büyüyor ve en köklü sol fraksiyon olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi halkın partisi olmaktansa Kandil Dağına dönmüş durumda. Çok üzücü.
Hocam yazdığım şu mesaja bakar mısınız?
Hocam YSP (HDP-Halkların Demokratik Partisi) ile yakınlıkları tartışılır tabii ki. Öbür tarafı kötülemeyeceğim şimdi çıkıp. Ne bileyim orda ise Hüda Par (Hür Dava Partisi) var demiyeceğim. Şimdi ben yapılan yaklaşımı olunlu buluyorum. Çünkü bir taraf Türklüğü öne çıkartırsa öbür taraf Kürtlüğü öne çıkarır. Ve bu ise iç karmaşaya hatta savaşa sürükler. Bu yüzden mantıklı olabilir. Ve bu zamandan sonra adaylar ya Tayyip gibi bir kitlesi olacak ya da mantıklı konuşup ek olarak kürt seçmenide kendisine çekecek. Ve şu an Kürtlere uygulanan sistemi saçma buluyorum. Yani örnek üzerinden gidelim. Mesela bir kişi kanser ve doktor ona ağrı kesici veriyor. Hasta ağrısını hissetmesede yavaş yavaş ölüyor. Ama doktor orada ağrı kesici değilde gerçekten tedaviyi uygulasa hasta iyileşecek. İşte burada ağrı kesici verilmesi halının altına süpürmek. Partiyi kapatmak. Susturmak için silah zoruna baş vurmak vs. (Bu her olay için geçerlidir). Hap ise siyaseten çözüme kavuşturmaktır. Eğer sen halının altına süpürmektense yani silah zoruyla veya başka bir şekilde susturmaya çalışırsan bu eninde sonunda ters teper. Bu yüzden siyaset ile konuşarak olay çözüme kavuşur ise iki taraf içinde en sağlıklısı bu olacaktır.

Üşenmeyip sonuna kadar okursanız sevinirim. Lütfen karşıt olduğunuz kısımları belirtiniz. Münakaşa edelim.

İlk önce belediye başkanları devlet kurumlarını suçladı ve "AA'ya matematik yapmayı bu akşam öğreteceğiz" diyerek kuruma çamur attılar. KK'den bahsetmiyorum bile. Bu yaptıkları bile oy kaybetmeleri için yeterli bir neden olacak. Sinan Oğan hiçbir şekilde HDP'nin olduğu bir masaya yanaşmaz ki Oğan'ın kitlesi de onun dediği her şeyi yapacak bir kitle değil. İkinci turu RTE %51-53 civarı rahat alır. 7(6+1) parti birleşti ve %45i geçemediler. Bu kadar kötü bir siyaset olamaz. Onlar yerine utanıyorum.
Kk'nun yüksek aldığı sandıkları şikayet edip 11 defa saydirdilar Kk planı kurtlerden oy toplamak doğuyu ele geçirecek Sinan Oğan da Kk ile toplanti yaptı başarılı gecti dedi bir masada 6 kişi olması çok yüksek oy alacağını anlamına gelmez

Geri
Yukarı