İktisat bölümünde "Data Scientist" kısmına kaymak mümkün mü?

Bugrahan123

Centipat
Daha fazla  
Etrafımda bazı insanlar bundan bahsediyordu. Ben 2. sınıfa geçtim. Hacettepe'de İngilizce iktisat okuyorum. 2. sınıfta istatistik 1 ve 2 dersleri alacağım. Ardından 3. sınıfta yakınlaşmak istediğim alanla ilgili dersler seçmek zorundayım. Bu konuda şimdiden plan yapıp fikir sahibi olmak istiyorum. Başlıkta belirttiğim şey hakkında yardımcı olabilecek veya fikir sahibi olan var mıdır?

Ben de Antalya Bilim Üniversitesi'nin Ekonomi bölümünü kazandım. Ve araştırmalarıma göre günümüz dünyasında sadece ekonomi bilmek yetmiyor. İşsiz kalmak istemiyorsanız Data Science de öğrenmeniz gerekiyor. World Bank, IMF gibi şirketler son yıllarda Ekonomist taleplerini azaltıp Veri Bilimci taleplerini çoğalttı.

Ben de Antalya Bilim Üniversitesi'nin Ekonomi bölümünü kazandım. Ve araştırmalarıma göre günümüz dünyasında sadece ekonomi bilmek yetmiyor. İşsiz kalmak istemiyorsanız Data Science de öğrenmeniz gerekiyor. World Bank, IMF gibi şirketler son yıllarda Ekonomist taleplerini azaltıp Veri Bilimci taleplerini çoğalttı.
Birkaç yerde sorduğum kişiler üniversitede daha çok kendin öğrenmekten ziyade (okuduğun bölümde mevcut olmayan bir şeyi kendin öğrenmeye çalışmak gibi) 2 ya da 3.sınıfta okuduğun bölümün hangi alanına yöneleceğini seçerken , iktisat bölümünde Data Scientist kısmına da yönelebildiğimden bahsetmişlerdi. Bu sebeple sormuştum.

Birkaç yerde sorduğum kişiler üniversitede daha çok kendin öğrenmekten ziyade (okuduğun bölümde mevcut olmayan bir şeyi kendin öğrenmeye çalışmak gibi) 2 ya da 3.sınıfta okuduğun bölümün hangi alanına yöneleceğini seçerken , iktisat bölümünde Data Scientist kısmına da yönelebildiğimden bahsetmişlerdi. Bu sebeple sormuştum.
Veri biliminde ilerleme şansın var, evet. Eğer öyle yapmak istiyorsan 3.sınıfta ECO 319 ve ECO 320 seçebilirsin mesela. Müfredata göz atmanı tavsiye ederim:

Ben de Antalya bilim üniversitesi'nin ekonomi bölümünü kazandım. Ve araştırmalarıma göre günümüz dünyasında sadece ekonomi bilmek yetmiyor. İşsiz kalmak istemiyorsanız data science de öğrenmeniz gerekiyor. World bank, IMF gibi şirketler son yıllarda ekonomist taleplerini azaltıp veri bilimci taleplerini çoğalttı.

Hocam ben de iktisat okuyorum sizle aynı bölüm yani ekonomi data science alanında son halininiz nedir öğrenebildiniz mi?

Hocam ben de iktisat okuyorum sizle aynı bölüm yani ekonomi data science alanında son halininiz nedir öğrenebildiniz mi?
Hocam bize ilk başta Excel öğrettiler yani vizemiz Excel ağırlıklıydı ve sonrasında final dönemine kadar R, Python gibi programlama dillerinden tutun yapay zekaya kadar bir sürü konu anlatıldı ancak kodlama yapmadık. Finalde ise robotlar, yapay zeka, kodlama ağırlıklı soruldu. Tüm sınıf döküldü ancak ben PDF'lere bakıp syntaxları falan öğrendiğim için zorluk çekmedim.

Sonuç olarak, Türkiye'deki eğitimin pek bir esprisi yok. Lisede nasıl kitaptan ve PDF'ten kuru kuru geçiştiriliyorsa üniversitede de böyle. Eğitimi iyi dediğimiz özel üniversitelerde de böyle. Kendiniz dışardan bir şey katmayınca, çabalamayınca; elde var 0 oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı