İktisat mezunu mühendislikte yüksek lisans yapabilir mi?

ElonMuskk

Decapat
Daha fazla  
İktisat okuyup mühendislikten yüksek lisans yapılır mı? Mesela inşaat veya yazılım mühendisliğinden. Birkaç yerde yapılabileceğine dair bir şeyler okumuştum. Bu dediğim mühendisliklerden yüksek lisans yapılır mı? Yapılırsa kaç yıl sürer?
(İktisat okuyup mühendislikten yüksek lisans yapmak istiyorum yanlış anlaşılma olmasın)

Okulların yüksek lisans dönemlerinde yayınladığı başvuru kılavuzlarına bakabilirsin örneğin benim yüksek lisans yaptığım okulda genel olarak mühendislik bölümü mezunu değilsen mühendislik konularında yüksek lisans yapamazsın. Yüksek lisans kağıt üstünde 2 yılda tamamlanabilir ama tez yazım süreci gibi etmenlerle birlikte 3 yıla uzayabilir.

Şahsi fikrim olarak zaten iktisat okuyup o bölümlerde yüksek lisans yapmanı önermem. Zaten alacağın teorik dersleri yapamayacağın gerçeğini geçtim, akademik anlamdaki boşluklarını dolduramazsın.

Bazı üniversiteler farklı disiplinlerden gelenler için 1 yıllık bilimsel hazırlık programı uyguluyor. Bu tarz üniversiteleri araştırabilirsin. Bunun dışında tezsiz yüksek lisans programları var. Onları da araştırmanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı