İl dışında üniversite okunur mu?

ÖSYM Silgisi

Hectopat
Daha fazla  
Değerli hocalarım;
Şu anda YKS sınavına hazırlanan bir mezunum. Üniversiteyi il dışında okumayı düşünüyorum fakat ailem buna pek sıcak bakmıyor. Çünkü komşumuzun 3 çocuğu da üniversiteyi il dışında okuyor ve il dışında okumanın daha zor olduğunu söylüyorlar.
Fakat birçok ortamda ise "'Üniversite dediğin başka ilde okunur zaten üniversiteyi yaşadığın ilde okuyorsan bir anlamı olmaz, okuma daha iyi!'" gibi söylemler duydum ve il dışında okuma diyenler oku diyenlerden çok az.
Ben dediğim gibi il dışı düşünüyorum fakat ailemin dediklerini dinleyince de -ne yalan söyleyeyim- soğuyorum bu fikirden.
Sizce tercihimi ne yönde yapsam daha mantıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Değerli hocalarım;
Şu anda YKS sınavına hazırlanan bir mezunum. Üniversiteyi il dışında okumayı düşünüyorum fakat ailem buna pek sıcak bakmıyor. Çünkü komşumuzun 3 çocuğu da üniversiteyi il dışında okuyor ve il dışında okumanın daha zor olduğunu söylüyorlar.
Fakat birçok ortamda ise "'Üniversite dediğin başka ilde okunur zaten üniversiteyi yaşadığın ilde okuyorsan bir anlamı olmaz, okuma daha iyi!'" gibi söylemler duydum ve il dışında okuma diyenler oku diyenlerden çok az.
Ben dediğim gibi il dışı düşünüyorum fakat ailemin dediklerini dinleyince de -ne yalan söyleyeyim- soğuyorum bu fikirden.
Sizce tercihimi ne yönde yapsam daha mantıklı olur?
İstanbulda yaşıyorum, İTÜ kazansam okuma daha iyi mi diyecekler?
Üniversiteye gırgır, şamata veya takılmak için gidiyorsanız doğru bir cümle.

İstanbulda yaşıyorum, İTÜ kazansam okuma daha iyi mi diyecekler?
Üniversiteye gırgır, şamata veya takılmak için gidiyorsanız doğru bir cümle.
Amacım okumak gırgırcı değilimdir fakat il dışında okuyup ailemden uzaklaşıp yanlızlık psikolojisini tatmak istiyorum fakat ailem bunu pek istemiyor.

İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamıyorsan farklı bir şehirde okumak her zaman daha avantajlıdır. 18 yaşındasın artık kendi kararlarını kendi başına verebilmelisin.

İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamıyorsan farklı bir şehirde okumak her zaman daha avantajlıdır. 18 yaşındasın artık kendi kararlarını kendi başına verebilmelisin.
Trabzon'da yaşıyorum. Dediğiniz gibi kendi kararlarımı verebilecek bir yaştayım. Fakat olaya birde şöyle bakıyorum: ailem benim iyiliğimi düşünüyor, böyle diyorlarsa vardır bi' bildikleri. Bu demecimden sonrada "Hayır benim dediğim olmalı!" diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı