İleri seviye programlama yapmak

Hatanız başta o bölümü okumuş olmak bence. DGS ile en azından mühendis unvanını alın. En azından kötü de olsa adam muamelesi görürsünüz. Mezun olunan okul özellikle ilk işe girmede çok önem arz ediyor. Onun da kötü olduğunu söylemişsiniz. Bölümünüz programlama olsa da sektör sizden sadece kod yazmanızı beklemiyor. O kodun ne yaptığını bilmenizi ve ona göre daha iyi kod yazmanızı, hatta çok daha fazlasını bekliyor. Sertifika programlarına katılmayı da deneyebilirsiniz.

Bu meslek iyi bir program yazmakla olmuyo maalesef.
Evet haklısınız. Bilgisayar Programcılığı gerçekten kötü bir bölüm. Lise de son sınıfta staj ve okulu aynı anda yürüttüğüm için üniversite sınavına iyi hazırlanamadım. Zaten bildiğiniz gibi meslek liselerinde iyi bir temel veremiyorlar. Tabi ki bunlar bahane değil ama dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. DGS son çare gibi gözüküyor.

İyi bir şey yapabilmek için iyi bir bilgi seviyesi ve de yılların tecrübesi gerekir. Udemi de izlediğiniz video ile, video da izlediğinizi yaparsınız ancak.

Kendinize görevler verin ve o görevleri bir şekilde tamamlamaya çalışın. Hiç bir işinizi yarım bırakmamayı öğrenin.

Buyuk sirketler saglam okul ya da proje yoksa almazlar ise.
Open-source projelere katil, oralarda kendini goster. Sonrasinda is basvurularinda referans olarak "X projesinde calistim" dersin ve zaten ismin orada yazar.
Ornegin gercekten ileri seviye programlamanin dondugu projelerin kaynak kodlarina bakarak ve katilim saglayarak hem bilgi birikimini arttirirsin, hem alaninda iyilerle calisirsin hem de un yaparsin kendine.
Misal : Documentation
Daha once Cassandra projesinde calisan bir kac muhendisle calisma sansim oldu, cidden dolu insanlar.

Bunun gibi bir suru open-source guzel proje var sagda solda. Baskasinin kodunu okumak cok ogreticidir ayrica.

Udemy gibi yerler sonuc odakli egitim verir. 8 - 12 saatlik egitim videosunda nasil Mysql veritabani kullanan backend yazacagini ogrenirsin ama aslinda cogunda ileri seviye seyler yoktur. Sonuc odaklidir.

Madem isin derinine inmek istiyorsun, o halde algoritma ve data structure bilgini gelistirip ( hackerrank, topcoder, codility ), guzel bir open-source projeye contributor olup bunu yapabilirsin.

Ben zamaninda hackerrank te buldugum zor sorulari cozdugum bir repo yayinlamistim github'da ( cozumleri iceren) , bir kac tane de android ve ios da calisan uygulamanin kaynak kodlarini acik sekilde koymustum. Hala gorusmelerde ekmegini yiyorum onlarin, hosuna gidiyor insanlar. Ozellikle yabancilar buradaki okullarin ismini bile bilmiyor, boyle seyler onem kazaniyor.

Hayır ben sadece Udemy ile kendini geliştirebileceğini ve iyi bir program yazarak iş bulabileceğini söyledim. Okuma ve anlama yetinizi geliştirin bence.
Udemy sitesi ile anca temel atar. Bunun için zaten udemy sitesine gerek yok. Boş videoları insanlara önererek boşuna heveslendirmeyin.

Geri
Yukarı