İleride seçmek istediğiniz meslek ya da mesleğiniz nedir?

Kebap/Pide Salon sahibi(24 yaşında son sınıf inşaat mühendisliği okumam dışında sorun yok).
17 yaşımda yurtdışında kebapçılık yapmıştım baya hoşuma gitmişti ilk işimdi bide. Şuan elektrik mühendisiyim ama kebapçı ol mühendislik kadar para vereceğiz deseler gider kebapçı olurum.

Pc mühendisi olmak istiyorum. Eğer mühendislikte tutunamazsam bilgisayar dükkanı açardım, vitrinde ışıklı mışıklı kasalar falan.

17 yaşımda yurtdışında kebapçılık yapmıştım baya hoşuma gitmişti ilk işimdi bide. Şuan elektrik mühendisiyim ama kebapçı ol mühendislik kadar para vereceğiz deseler gider kebapçı olurum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İki radikal, (köklü) bir yatay (benzer) bölüm değişikliği yapmış biri olarak direkt bir meslek söylemeyeceğim ancak meslek seçimi hakkında lütfeder okursanız birkaç önerim olacak:
1-Yapmak istediğin mesleği x para kazanılıyor diye düşünerek seçme.
2-Seçtiğin mesleğin muhakkak fiili uygulamasını yerinde gör veya birebir çalışma alanına ilişkin veri elde et.
3-Seçtiğin bölümün ve dalının ülkede olup olmamasına dikkat et eğer yoksa maddi imkan ve zaman kıstasınca değerlendirebileceğin alternatifleri iyi düşün.
4-Konjonktürel (dönemin ekonomik, siyasi, toplumsal durumu) olarak çalışma yani seçtiğin meslek/bölüm veya dalı ülkede varken yok ediliyor yahut hiç yoksa bunu (3'dekini düşünüp hala tercih ediyorsan) düşünüp bölümü değişmeye veya bırakmaya kalkma.
5-Yapacağın tercihin şuan ki değil gelecek 30 yıl içinde yok olup olmayacağına bak (4'den farkı mesleğin evrimsel olarak değişmesi veya teknolojik duruma göre artık beşeri (insan) faktörün ortadan kalkması) eğer fikrin yoksa sor, araştır.
6-Okulda öğrendiklerini iyi öğren ama istediğin meslekle ilgili derslerle yaşama yani örneklersek; okula gittin su 100 derecede kaynar dediler. İyi güzel bunu aklımda tutayım şeklinde kalma. Önce git araştır gerçekten 100 derecede mi kaynıyor? Baktın öyle hangi koşulda bu oluyor? Yani Everest dağında da Marmara denizinde de bu böyle mi? Yoksa sadece deniz seviyesinde mi? Kısaca bir şeyi yapıyorsan en iyi sen yap.
7-Öğrenmeyi öğren. (Bunu öğrenirsen zaten gerisi kolay)

Yeni konular

Geri
Yukarı