Çözüldü İleride Unreal Engine kullanacak birisi Unity ile pişmeli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ebu Zalim

Decipat
Bir insan düşünün ki artık hayatını oyun yapmaya verecek. Ömrünü bu uğurda tüketecek.
Şimdi;

Başlarda hızlı öğrenip, firmalardan iş veya kendi uygulamalarına sponsor alabilmek için Unity3D ile projeler yapmak mı yoksa çok zamana ve sabra mâl olsa bile başlangıcı direkt olarak Unreal Engine ile yapmak mı?

Bu kişi hakkında bilgi vereyim belki yanıtlar daha isabetli olur.
  • Kodlama bilmese de akış diyagramını ve işin matematiğini az buçuk biliyor.
  • Sıfır bilgi ile bu işlere girişmemiş daha önce 2 oyun motorunu da indirip sadece Terrain ile haritalar yapmaya çalışmış.
  • Kararlı birisi. Kendinde bu yeteneği keşfetmiş, yılmadan azimle çalışacak.
  • Parasız geçirebileceği süre maximum 1 yıl. Ne öğrenecekse bu süre zarfında öğrenecek.
  • Çizim ve oyun tasarım hakkında kabiliyetli. Gelecekte büyük işler yapmak isteyen birisi.
Şimdi bu eleman direkt olarak Unreal ile başlasa, başlarda 2D oyun yapacak diyelim. 1 sene yeter mi? Unreal bir tık ağır gelmez mi? Kararlı dedik ama içindeki bu alevi Unity körüklerken bu söndürmez mi? Yoksa Unity ile hızlı başlangıç yapıp ufak ufak 2D oyunlar çıkarıp sonra 3D için Unreal'e mi geçmesi lazım?

Fikirleriniz nedir arkadaşlar?

Unity.jpg

Çözüm
Sebebi basit bir yazılım dili öğrenmek sadece o dilin yazım kurallarını öğrenmek demektir. Bu şey gibi bir örnek Çincenin yazım kuralları, noktalama işaretleri zordur ben en iyisi Türkçeninkini öğrenerek başlayayım. Eğer hedefin Çincenin yazım kurallarını öğrenmek ise Türkçeninkini öğrenmen senin amacında + değer oluşturmaz. Buna karşı argüman olarak insanlar genelde programlama dünyasına alışılmak için, aşinalık kazanmak için kolay dil tercih edilmeli diyorlar ama böyle bir kavram yok yani başlangıç dili olsun alışma dili olsun. Evet öğrenmesi bir nebze daha zor diller vardır c++ şüphesiz onlardan biri fakat bir dilin syntaxından (yazım dili kurallarından) korkarak yola çıkmak apayrı bir seviye bana göre. E Syntaxdan korkuyorsan algoritma çözmen gerektiğinde ne yapacaksın? syntax öğrenmekten 10 kat daha zordur algoritma çözme yeteneği kazanmak.
Burada mevzu oyun motoru. C# ve C++ değil.
Eğer konu başında yazdığım şekilde Unity ise C#, Unreal ise C++ öğrenilecek. Dilin zorluğuna göre değil, oyun motorunun ve desteklediği grafik animasyon programlarının zorluğuna göre seçim yapılacak. Güzel yorumlar gelmiş olsa da tam anlamıyla tatmin edici bir yanıt alamadım.
Mevzunun oyun motoru olduğunu biliyorum, öğrenecek kişinin bir yazılım geçmişi var mı? Hayır yok. Oyun yapımı dediğiniz şeyi hemen öyle 1 yılda öğrenebilip güzel bir sonuç almayı mı bekliyorsunuz bilmiyorum. Ben diyorum ki C++'ı öğrenmek çok zordur ve oyun yapımı bunun harici çok derin bir iştir, tabii yapılacak oyuna göre bu değişir. İkisi de zaten zor gelecek, sıfır bilgi ile de A motoru çok zor B motoru çok kolay bunun ayrımını da yapacağını sanmıyorum.

UE kullanacak birinin Unity ile pişmesine hiç gerek yok, yeni başlayacak biri için ikisi de çok zor zaten. Direkt UE ile de başlayabilir, bizzat yazılımcıyım fakat daha nasıl tatmin edici bir cevap verebilirim bilmiyorum.

yeni başlayacak biri için ikisi de çok zor zaten. Direkt UE ile de başlayabilir
Unity'nin temel arayüzünü 2 ayda öğrenen Unreal'inkini 6 ayda zor öğreniyor. Nasıl ikisi de aynı seviyede oluyor? Unity hem kendisi hem de kullandığı C# dili bakımından daha kolay. Konu ile ilgisi alakası olmayan bile biliyor bunu. Eğer Unreal Engine, Unity ile eşit veya yakın olsaydı bu konuyu açmaz direk Unreal'e teşvik ederdim.

Konuyu açma sebebim 1 yıl var. Unreal Engine'yi, C++ ile birlikte 1 senede öğrenebilir mi? %100'ünü demiyorum, bir şeyler yapabilme kıvamını diyorum. Biliyorum ustalaşmak yılları alıyor. 1 senede Unreal Engine'nin arayüzünü ve hiç değilse en kötü Blueprint öğrenilebilirse hiç Unity'e bulaşmaya gerek yok. Ama işte Unity ile de projeler, küçük küçük oyunlar tasarlayıp Linkedin CV doldurmak var.

Kesinlikle ikisi aynı seviyede demedim, yeni başlayacak kişi için ikisi de zor dedim. Eğer bu alanda bir kariyer istiyorsa ki CV doldurma kısmından onu anladım kesinlikle mühendislik okumalı. Çok fazla matematik ve fizik ile içli dışlı bir alan. Evet 1 yılda bir şeyler yapabilir.

Bir insan düşünün ki artık hayatını oyun yapmaya verecek. Ömrünü bu uğurda tüketecek.
Şimdi;

Başlarda hızlı öğrenip, firmalardan iş veya kendi uygulamalarına sponsor alabilmek için Unity3D ile projeler yapmak mı yoksa çok zamana ve sabra mâl olsa bile başlangıcı direkt olarak Unreal Engine ile yapmak mı?

Bu kişi hakkında bilgi vereyim belki yanıtlar daha isabetli olur.
  • Kodlama bilmese de akış diyagramını ve işin matematiğini az buçuk biliyor.
  • Sıfır bilgi ile bu işlere girişmemiş daha önce 2 oyun motorunu da indirip sadece Terrain ile haritalar yapmaya çalışmış.
  • Kararlı birisi. Kendinde bu yeteneği keşfetmiş, yılmadan azimle çalışacak.
  • Parasız geçirebileceği süre maximum 1 yıl. Ne öğrenecekse bu süre zarfında öğrenecek.
  • Çizim ve oyun tasarım hakkında kabiliyetli. Gelecekte büyük işler yapmak isteyen birisi.
Şimdi bu eleman direkt olarak Unreal ile başlasa, başlarda 2D oyun yapacak diyelim. 1 sene yeter mi? Unreal bir tık ağır gelmez mi? Kararlı dedik ama içindeki bu alevi Unity körüklerken bu söndürmez mi? Yoksa Unity ile hızlı başlangıç yapıp ufak ufak 2D oyunlar çıkarıp sonra 3D için Unreal'e mi geçmesi lazım?

Fikirleriniz nedir arkadaşlar?

Eki Görüntüle 1631434

Unreal daha iyi hocam ya bana göre çoğu profesyönel mobil oyunlar da Unreal ile yapılıyor

Hocam ben her zaman şunu derim indie bir geliştirici için Unity her zaman. Unreal da güzeldir fakat onda bir kaliteyi yaratabilmen için ekstradan emek harcaman gerekiyor daha zahmetli yani.

Ekstra emek derken C++'nın zorluğu ve motor arayüzünün kullanımı mı? Sadece bu ikisi mi?

Şöyle söyleyeyim Unreal kullanmadım fakat kullananlardan duyduğum kadarı ile daha fazla uğraş gerektirdiğini duydum sonuçta orada iyi bir kalite yaratmak gibi bir hedefin varsa daha iyi bilmen gerekiyor.

İkisi de çok farklı oyun motorları içine girdikçe dallanıp budaklandığından direkt udk ile başlamak daha mantıklı. 1 senede gayet yeterli zaman fakat o kişiye kalmış. 3 ayda iyi işler çıkartan da var 2 sene olmuş halen emekleme aşamasında olan insanlarda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı