İleriye yönelik hangi yazılım dili tavsiyesi

Programlama yeteneklerine ve belirlediğin alana ağırlık ver. Frontend alanına kaymışsan ve bu alan hoşuna gidiyorsa bu alanda kendini geliştirmeye bak.
Diyelim daha kendi alanını belirleyemedin, o halde git hepsini dene. Denerken zaten birçok dilide denemiş olacaksın.
Tabiki bu dediğim, zamanı olanlar için. Zaman ve sabır isteyen iş.

Şimdi Python öğren diyorlar ama hadi öğrendim şimdi ne yapacağım ben? Devamında kayboluyorum mesela CSS ile web sitesi yapılıyor ama Python öğrenip nasıl bir iş yapabilirim?
Amacın olmadığı sürece o süreçten verim alamazsın. Önce kendine bir amaç edinmelisin. Python diline ihtiyacın olmadığı sürece öğrensen ne öğrenmesen ne. Öğrendiğin tek şey syntax olacak. O dil fazla zaman harcamadığın için best practice'leri öğrenemeyeceksin. Bu da unutmana sebep olacak. Zaman kaybı.

İhtiyacın yoksa, boşa zaman harcama. İhtiyacın olduğunda programlama dinamiklerini ve algoritma konusunda kendini geliştirdiğin için, bir dilin syntax yapısını öğrenmek zor olmayacaktır.

Kısaca; seninde dediğin gibi, Js den devam.

Programlama yeteneklerine ve belirlediğin alana ağırlık ver. Frontend alanına kaymışsan ve bu alan hoşuna gidiyorsa bu alanda kendini geliştirmeye bak.
Diyelim daha kendi alanını belirleyemedin, o halde git hepsini dene. Denerken zaten birçok dilide denemiş olacaksın.
Tabii ki bu dediğim, zamanı olanlar için. Zaman ve sabır isteyen iş.

Amacın olmadığı sürece o süreçten verim alamazsın. Önce kendine bir amaç edinmelisin. Python diline ihtiyacın olmadığı sürece öğrensen ne öğrenmesen ne. Öğrendiğin tek şey syntax olacak. O dil fazla zaman harcamadığın için best Practice'leri öğrenemeyeceksin. Bu da unutmana sebep olacak. Zaman kaybı.

İhtiyacın yoksa, boşa zaman harcama. İhtiyacın olduğunda programlama dinamiklerini ve algoritma konusunda kendini geliştirdiğin için, bir dilin syntax yapısını öğrenmek zor olmayacaktır.

Kısaca; seninde dediğin gibi, JS'den devam.

Evet dediğiniz gibi görsel olarak bir şeyler yaratmak hoşuma gidiyor JS'de ilerlemeye karar verdim. Teşekkürler.

Şimdi Python öğren diyorlar ama hadi öğrendim şimdi ne yapacağım ben?

Zaten bu kritik soruyu soramayan insanlar genelde X ile baslanir, Y ile baslanmaz diye geziniyor ortalikta.
Dil bir seyi yapmana olanak saglayan aractir, amac bir seyi yapmaktir.

Senin ilk basta amacin programlama ogrenmek, paradigma ogrenmek, algoritma ve data structure ogrenmek. Python ya da JS ogrenmek degil. Bunlari bilince zaten 2 gunde farkli dil ogrenirsin. Iste bu yuzden hangi dille basladiginin bir onemi yok.

Ayrica ileriye yonelik programlama dili de olmaz. Dedigim gibi temelin saglamsa cagin gereksinimi ne ise oturur cok kisa surede onu ogrenirsin. Future proof programlama dili olmaz. Kaldi ki, diyelim ki onumuzdeki 50 sene boyunca python kullanacak IT sektoru. Senin bugun ogrendigin python ile 2 sene sonraki arasinda da tonla farklilik olacak.

Belirttiğiniz konuları biliyorum C# bırakalı uzun zaman oldu.

Zaten bu kritik soruyu soramayan insanlar genelde X ile baslanir, y ile baslanmaz diye geziniyor ortalikta.
Dil bir seyi yapmana olanak saglayan aractir, amac bir seyi yapmaktir.

Senin ilk basta amacin programlama ogrenmek, paradigma ogrenmek, algoritma ve data structure ogrenmek. Python'ya da JS ogrenmek degil. Bunlari bilince zaten 2 gunde farkli dil ogrenirsin. Iste bu yuzden hangi dille basladiginin bir onemi yok.

Ayrica ileriye yonelik programlama dili de olmaz. Dedigim gibi temelin saglamsa cagin gereksinimi ne ise oturur cok kisa sürede onu ogrenirsin. Future proof programlama dili olmaz. Kaldi ki, diyelim ki onumuzdeki 50 sene boyunca Python kullanacak ıt sektoru. Senin bugün ogrendigin Python ile 2 sene sonraki arasinda da tonla farklilik olacak.

Belirttiğiniz konuları biliyorum C# bırakalı uzun zaman oldu.C# ile masaüstü programları yapılıyor bildiğim kadarıyla ama masaüstü programcılığı iş ilanları göremiyorum çok fazla. Genelde gördüğüm ilanlar Swift, frontend, backend vs. benim demek istediğim Python öğrenmek ileride yapay zeka üzerine işe yarayacak bir programlama dili ama yapay zeka web tasarım yapabiliyor ya JS CSS HTML vs. bunlara ihtiyaç kalmazsa o zaman bu dilleri öğrenenler ne yapacaklar? Söylediklerim örnektir geçerliliği kalmayacak ya da kalmama ihtimali olan bir dili öğrenmekle vakit kaybetmek istemiyorum sadece. Mesela şu an Assembly öğrenmenin bir faydası var mı? veya pascal öğrenmenin yada delphi ?

Yapay zeka derken Python mu?

Belirttiğiniz konuları biliyorum C# bırakalı uzun zaman oldu.

Belirttiğiniz konuları biliyorum C# bırakalı uzun zaman oldu.C# ile masaüstü programları yapılıyor bildiğim kadarıyla ama masaüstü programcılığı iş ilanları göremiyorum çok fazla. Genelde gördüğüm ilanlar Swift, frontend, backend vs. benim demek istediğim Python öğrenmek ileride yapay zeka üzerine işe yarayacak bir programlama dili ama yapay zeka web tasarım yapabiliyor ya JS CSS HTML vs. bunlara ihtiyaç kalmazsa o zaman bu dilleri öğrenenler ne yapacaklar? Söylediklerim örnektir geçerliliği kalmayacak ya da kalmama ihtimali olan bir dili öğrenmekle vakit kaybetmek istemiyorum sadece. Mesela şu an Assembly öğrenmenin bir faydası var mı? veya pascal öğrenmenin yada delphi ?

Algoritma , data structure, p. paradigmalari temeli olan birisi C# 'i biraktim, Python bilsem ne olacak tarzi sorular sormaz bana gore. Ben pek emin olamadim bahsettigim konulara hakim olduguna.

Gordugun ilanlara daha yakindan bakarsan Python ile X, C# ile Y, Java ile P yapmaya calistiklarini gorursun. Iste o X,Y,P ne ise, o alana hakimiyet onemli.

10 sene boyunca C# ile sadece desktop uygulamasi gelistiren adami koy bilgisayar basina, C# ile backend yazamaz.

10 sene boyunca JS ile backend yazmis insanin C# ile backend gelistirme konusunda uretken hale gelmesi 3 gun surmez.

Muhim olan dil degil yani, bunu anlatmaya calisiyorum.

Algoritma , data structure, p. paradigmalari temeli olan birisi C# 'i biraktim, Python bilsem ne olacak tarzi sorular sormaz bana gore. Ben pek emin olamadim bahsettigim konulara hakim olduguna.

Gordugun ilanlara daha yakindan bakarsan Python ile X, C# ile Y, Java ile P yapmaya calistiklarini gorursun. Iste o X,Y,P ne ise, o alana hakimiyet onemli.

10 sene boyunca C# ile sadece desktop uygulamasi gelistiren adami koy bilgisayar basina, C# ile backend yazamaz.

10 sene boyunca JS ile backend yazmis insanin C# ile backend gelistirme konusunda uretken hale gelmesi 3 gun surmez.

Muhim olan dil degil yani, bunu anlatmaya calisiyorum.
Hocam hayırlı geceler öncelikle.

Benimde kafamda birkaç sorun var bir dönem C ile başlayıp bırakmıştım.

Şimdi kafamda bir proje var. Bu proje ise sitelerden veriler toplayıp,bu datalar üzerinde çalışmaya yönelik bir proje olacak. En sade haliyle ifade bu şekil edebilirim. Mesela bir iş sitesi var. Ben bu siteyi listening durumuna alıp an ve an siteye gelen işleri çekip bir databaseye kaydetmek istiyorum. Bunun için neler öğrenmek gerekir? Günümüz dünyasında bu arada en öğrenmeye değer alan nedir. Her şeye ilgim var hemen hemen. Web tasarım olsun,masaüstü uygulama geliştirme olsun,mobil olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı