İlk işletim sistemi veya ilk kod yazma programı nasıl yapıldı?

Yıllardır çözemediğim soru acaba nasıl cevaplar gelecek heyecanla bekliyorum.
Çözülecek bir şey yok. Tasarladıkları şeyin ne yapacaklarını bildikleri için el ile hesaplayıp onu yaptılar. Yani kendisi ile kendisini yaptılar.

Direkt 1 ve 0 larla yazildi. Ilk assembler'lari mecbur o sekilde yazmak zorundaydilar.
Bugun de ayni sekilde yeni bir platform icin assembler yazacaksan cok uzun bir dokumana bakarak uzerinde calisacagi CPU'nun instruction set'ine uyumlu sekilde assembly kodu makine koduna ceviren assembler'i yazmak zorundasin.
https://www.amd.com/system/files/TechDocs/24592.pdf

1) X kisisi assembly -> machine kod ceviricisini yazar.
2) Y kisisi assembly kodunda BIOS yazar.
3) Z kisisi C/C++ gibi assembly koduna donusturulebilen compiler ve linker yazar.
4) P kisisi C ve C++ ile uygulamalar yazar.
5) T kisisi Python gibi runtime'da C ve C++ cagiran diller icin interpreter yazar.
6) Q kisisi Pythin ile uygulamalar yazar.

Dongu bu sekilde isliyor.

Assembler ve Linker olduktan sonra BIOS da yazarsin, isletim sistemi de yazarsin. Ilk uygulama icin malesef insanlar 1 ve 0 ile yazmak zorunda kaldilar zira makine kodu o sekilde.

Eki Görüntüle 479878

Gerçek bir iş için kullanılan ilk işletim sistemi IBM tarafından 1964'te duyurulan OS/360 işletim sistemidir. Tabi bu bildiğimiz bilgisayarlar için değil eski tip büyük mainframe bilgisayarlar için geliştirilmişti. O zamanlar bilgisayar programları bir hafıza üzerinde tutulmaktan çok punched paper dediğimiz sınav kodlama kağıtlarına benzeyen delikli kağıtlar ve manyetik bantlar üzerine işlenip kullanılıyordu. Tabi ki bilgisayarların asıl çıkış ve ilerleme noktası da askeri teknolojilerdi.

O günden bugüne çok değişimler oldu, 1956 çok uzak bir tarih. Daha yakına gelirsek, işletim sistemlerindeki asıl kırılmalardan biri 3 Kasım 1971'de piyasayaya sürülen ve AT&T Bell labaratuvarlarında geliştirilen UNIX işletim sistemidir. Bugün kullandığımız macOS işletim sistemi, FreeBSD ve türevleri bu temel üzerine geliştirilmiştir. AT&T Bell, bir süre sonra bu işletim sisteminin kodlarını kapatarak tamamen lisans sistemine geçmiş, ABD'deki Kalofirniya Üniversitesi ve bazı üniversiteler ise son yayınlanan açık kaynak kod üzerinden geliştirme yapmaya devam etmiştir. Ortaya FreeBSD, openBSD ve NetBSD gibi farklı işletim sistemleri çıkmıştır. Bugün FreeBSD işletim sistemi ana kod destekçileri arasında birkaç tane Apple mühendisi de bulunmaktadır. Apple halen buradaki özellikleri macOS, iOS ve hatta watchOS'da kullanmaktadır. Örneğin APFS dosya sisteminin temeli ve network modülleri buna örnek verilebilir. O yüzden kendi ekibinden bazı mühendisler de bu projeye destek vermektedir. Peki FreeBSD işletim sistemini kimler kullanıyor? WhatsApp, Netflix, Yandex, Yahoo ve Skype bu sistemi kullanıyorlar.

O zamanlar Unix çok popülerdi ve 1991'de duyurulan açık kaynaklı Linux çekirdeği de bu işletim sisteminin yapısına benzer bir yapı kullanmaktadır. Aynı koddan ve tabandan oluşmuyorlar aslında ama çalışma mantıkları birbirine benziyor. O yüzden Linux üzerindeki yazılımlar kolaylıkla FreeBSD'ye taşınıp kullanılabiliyor, tersi de aynı şekilde mümkün. Çoğunuzun bildiği üzere de Android'in yapı taşlarından birisi de aynı şekilde Linux çekirdeğidir, hepiniz farkında olmadan cebinizde birer Linux veya BSD çekirdeği taşıyorsunuz aslında :) Birde GNU projesi var ama onu da anlatırsam çok uzun olur. Bugün Linux dağıtımları GNU'nun bir parçası olan Linux çekirdeği ve diğer yazılımların birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır o yüzden onlara GNU/Linux deriz. Dünyadaki sunucuların %70'nin GNU/Linux ile çalıştığı tahmin edilmektedir, masaüstü tarafında net bir rakam vermek zor ama sadece Ubuntu dağıtımının yüz milyondan fazla kullanıcısı var.

Belki bir nebze merakını giderebilmişimdir..
Konunuzun altındaki benzer konularda bile cevabı var.

Şöyle:
010101010010010100101001010101010101010010101010101010010101010101010
(0: Hayır, 1: Evet)

Yeni konular

Geri
Yukarı