İlk Kara Delik Görüntüleri

İlk fotoğraf her ne kadar anne karnındaki bir donuta benzese de (😁) bu tip fotoğraflar beni aşırı heyecanlandırıyor. Birisi demişti; bir yerleri keşfetmek için geç, yıldızlarda dolaşmak içinse erken doğmuşuz 🙂

Bu arada fotoğrafları oluşturabilmek için birden fazla dalga boyunda ve çok fazla teleskoptan gelen görüntüler birleştirilmiş.
Yorumunu gördüm ve tekrar baktım.
Evet benziyor. :D
Görüntüler güzel.

Sonunda gerçek fotoğrafını gördük de "kara" bir delik olmadığını anladık.

Teorilerden biri de şu (ki bence en mantıklısı)
Çöken bu dev yıldızlar çok küçülerek muazzam bir çekim gücü oluşturuyor ve ışığı bile büktüğü için gözlemlenemiyor. Buraya kadar tamam.
Teoride bahsedilen bu karadeliklerin karşılığında bir beyaz delik olması gerektiği.
Yutulan/çekilen yıldızlar bir noktada yok olmuyor, tam zıttında bulunan beyaz delikten "belki de başka evrene" püskürtülüyor mu?
Keşke şunları anlayabilmek için birkaç yüzyıl sonra doğsaydım diyorum :)
Bazı konularda bilim dünyası okuma yazma öğrenmeye çalışan 1. sınıf öğrencisi gibi...
jjj.JPG

Bilim insanların arasında Astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel de varmış. Bir TÜRK'ü görünce gururlandım👏

@kyoraku hele ben tam bir sözelci olarak hiçbir şey anlamıyorum 😂 Benim için kara deliğin görüntüsünün alınabilmesi, kedilerin dilimizi konuşma ihtimalinden bile daha garip.

@kyoraku hele ben tam bir sözelci olarak hiçbir şey anlamıyorum 😂 Benim için kara deliğin görüntüsünün alınabilmesi, kedilerin dilimizi konuşma ihtimalinden bile daha garip.
Ben sayısalcıydım yıllar önce ama bilim için bile çok yeni bir konu, o yüzden dert etme :)
Bir belgeselde izlemiştim, yüz yıl önceki en büyük bilim adamlarının bildikleri bilgiler, şimdiki lise öğrencileri kadarmış...
Gelişim ağzı açık bırakacak cinsten gerçekten...
Düşünsenize, 100 yıla kadar sonra kimbilir evrende (hatta evrenlerde) neler keşfedilecek...
-Hatta bir süredir şunu düşünüyorum;
Big Bang dediğimiz olayın, başka bir evrendeki kara deliğin bu evrendeki karşılığı olan beyaz delikteki bir püskürme olma olasılığı nedir?
Hatta o kara deliğin oluşturduğu tekilliğin tersindeki beyaz delikteki ters akış, bizim evrenimizi oluşturmuş olabilir mi?
Çok içime dert oluyor bunları asla öğrenemeyecek olmak :)

Yeni konular

Geri
Yukarı