İlk kullandığınız işletim sistemi nedir?

İlk 7 ancak çok çok az kullanmıştım birazcık Minecraft oynamıştım ah o yıllar...
Sonra ilk düzenli bilgisayar kullanmaya başladığımda 8.1 kullanmıştım.

Amcamın bilgisayarını kullanmıştım. Flash oyun oynuyordum hatta. Windows XP SP2. (Hatırlayan var mı bilmem ama SP Power makineler vardı. İnternet kafede bunlar vardı hep. IBM'di galiba işlemcileri.)
XP hala eğer uygulamalar desteklemeye devam etseydi kullanacağım bir işletim sistemi..
Nereye kullanacaksın? SATA-M2 desteği yok, Universal Windows uygulamaları çalışmıyor, güvenlik açıkları var. Uygulamalar desteklense bile yeni sistemler için bir Çin İşkencesi niteliğinde olacaktır. SSD için optimize değil ve hasar veriyor.

Amcamın bilgisayarını kullanmıştım. Flash oyun oynuyordum hatta. Windows XP sp2. (hatırlayan var mı bilmem ama sp Power makineler vardı. İnternet kafede bunlar vardı hep. IBM'di galiba işlemcileri.)

Nereye kullanacaksın? SATA- M.2 desteği yok, universal Windows uygulamaları çalışmıyor, güvenlik açıkları var. Uygulamalar desteklense bile yeni sistemler için bir Çin işkencesi niteliğinde olacaktır. SSD için optimize değil ve hasar veriyor.

1) güvenlik açığı var diye kullanılamaz diye bir şey olamaz. Dikkatli kullanan kişi bilgisayarına virüs bulaştırmaz. XP'de zaten çoğu şey çalışmıyor.
2) XP bal gibi hatta 2000 bile günlük işler için kullanılır. :) (yeni sistemler için demiyorum) Chrome 86, Office 2010, k Lite mega codec pack bunlar zaten yeterli günlük kullanıcı için. (düşük sistemi olanlar için söylüyorum)
3) nedense gıcıklığıma geldi yeni sisteme XP kuracağım. :D

1) güvenlik açığı var diye kullanılamaz diye bir şey olamaz. Dikkatli kullanan kişi bilgisayarına virüs bulaştırmaz. XP'de zaten çoğu şey çalışmıyor.
2) XP bal gibi hatta 2000 bile günlük işler için kullanılır. :) (yeni sistemler için demiyorum) Chrome 86, Office 2010, k Lite mega codec pack bunlar zaten yeterli günlük kullanıcı için. (düşük sistemi olanlar için söylüyorum)
3) nedense gıcıklığıma geldi yeni sisteme XP kuracağım. :D
Kullanılamaz fikrini halen savunuyorum. Mesela WannaCry örneği vereyim. Zararlı ilk calistirilmasindan sonra sistemde bir özellik olan SMB 1.0 üzerinden ağda yayılıyor. Birçok şirket eski Windows kullandığı için güncelleme almadı ve bu saldırıdan etkilendi. (Anlık Linux kullanıcıları: 😎)

XP bal gibi kullanılmaz, eğer sadece bu uygulamaları kullanıyorsanız dinazor çağındaki bilgisayarda bile akan Linux dağıtımı kullanabilirsiniz.

Sistemde SSD varsa bilgisayarınız anlık olarak Serdar V2 olacaktır. Disk sağlığına ciddi zarar verirsiniz. Zaten kuramazsiniz da çünkü SATA ve SSD desteği yok. (Nlite ile editlemelisiniz.) Driver zaten bulamazsiniz.

İlk kullandığım Windows: Windows XP SP1'di.
İlk GNU'm ise Ubuntu'ydu.
Telefonda da ilk Windows Phone kullanmıştım. 😊😊

Geri
Yukarı