İlk Türk futbol kulübü Galatasaray mı Beşiktaş mı?

Pismaniyee

Hectopat
Galatasaray 1905'de kuruldu. Beşiktaş içinde 1903'de jimnastik kulübü olarak kuruldu 1911'de ise futbol kulübünü açtı diyorlar. Bilgisi olan söylebilir mi?

321321.png

Beşiktaş, Jimnastik Kulübü adı altında kurulmuş ve her spor dalına katılan bir takımdı. Galatasaray ise 1905 yılında tam olarak futbol kulübü olarak kuruldu. Yani isme takılırsanız Galatasaray önce kurulmuş dersiniz ama önce Beşiktaş kuruldu. İlk Türk futbol kulübü Beşiktaş'tır. Beşiktaş resmi olarak 1911 senesinde futbola katıldı ama 1903'te de futbol dalında vardı.

Galatasaray futbol kulübü 1905, Fenerbahçe futbol klübü 1907, Beşiktaş futbol kulübü 1911 de kuruldu diye biliyorum.
O kulüp bir sene bile dayanamadı ayrıca resmi lisansı da yok bildiğim kadarıyla. O yüzden ilk kurulan futbol kulübü Beşiktaş'tır.

Jimnastik olarak kuruldu ilk olarak yani ilk kulüp değil.

Galatasaray futbol kulübü 1905, Fenerbahçe futbol klübü 1907, Beşiktaş futbol kulübü 1911 de kuruldu diye biliyorum.

Jimnastik olarak kuruldu ilk olarak yani ilk kulüp değil.

Jimnastik kulübü adı altında her spor dalında lisansı vardı. Bu sebepten dolayı ilk futbol dalında lisans çıkaran takım Beşiktaş.
Aslında ilk kurulan Siyah Çoraplılar adında bir kulüp fakat onlar kurulduğu gibi mevta oldu :D

Beşiktaş, Jimnastik Kulübü adı altında kurulmuş ve her spor dalına katılan bir takımdı. Galatasaray ise 1905 yılında tam olarak futbol kulübü olarak kuruldu. Yani isme takılırsanız Galatasaray önce kurulmuş dersiniz ama önce Beşiktaş kuruldu. İlk Türk futbol kulübü Beşiktaş'tır. Beşiktaş resmi olarak 1911 senesinde futbola katıldı ama 1903'te de futbol dalında vardı.
Beşiktaş futbol şubesini 1911'de açtı. İlk futbol kulübü Galatasaray yani. Bir bilgi yarışması sorusunda görmüştüm, internetten baktığımda da bunu doğrular nitelikte cevaplar gördüm.

Geri
Yukarı