İlk Yazdığım C# Kodum Nasıl Olmuş?

Başlangıca göre yazdığım kod iyi sayılır mı?

• Berbat ötesi. Yanlışların çok fazla.

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    52

spinozapsinoza

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Diyarbakır
Arkadaşlar selamlar dün @Eray T hocamın tavsiyesi ile C#' a başladım ve her şey harika gidiyor. Sanırım aradığım dili buldum diyebilirim. Bu bir gün içerisinde öğrendiğim bilgiler çerçevesinde yazdığım pek uzun olmayan kod sizce nasıl olmuş? Değerlendirirken yaptığım hataları söylerseniz sevinirim. İşte kod:
C#:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace Kodları_Kullanalım
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            string ılk_sayı;
            Console.WriteLine("Bir sayı gir dostum");
            ılk_sayı = Console.ReadLine();
            string ıkıncı_sayı;
            Console.WriteLine("Harikaydın. \n Şimdi bir sayı daha girmeye ne dersin");
            ıkıncı_sayı = Console.ReadLine();
            int ılk_sayı2 = Convert.ToInt32(ılk_sayı);
            int ıkıncı_sayı2 = Convert.ToInt32(ıkıncı_sayı);
            Console.WriteLine("Tamam şimdi senin yazdığın iki sayının birbiriyle toplandıklarında çıkan sonucu, çarpıldıklarında çıkan sonucu, bölündüklerinde kalan sonucu ve çıkarıldığında kalan sonucu yazacağım.Sırasıyla; ");
            int toplam = ılk_sayı2 + ıkıncı_sayı2;
            int cıkar = ılk_sayı2 - ıkıncı_sayı2;
            int carp = ılk_sayı2 * ıkıncı_sayı2;
            int bol = ılk_sayı2 / ıkıncı_sayı2;
            Console.WriteLine("İlk olarak bu iki sayının toplamı: " +toplam  );
            Console.WriteLine("Bu iki sayı biribirinden çıkarıldığında kalan sonuç: " +cıkar);
            Console.WriteLine("Bu iki sayı çarpıldığında çıkan sonuç " +carp);
            Console.WriteLine("Son olarak bu iki sayıyı böldüğümüzde çıkan sonuç " + bol);
            Console.WriteLine("Hey dostum bilebildim mi? Doğruyu söyle :)");
            Console.ReadLine();
        }
    }
}
Sonda yazdığım cümleden sonra şöyle olmasını istiyorum eğer kişi yanlış bir şey olduğunu düşünüyorsa yanlış olarak atadığım tuş örneğin Y'ye bassın ve işleme en baştan başlasın. Eğer doğruysa da D tuşuna basarak kod satırını kapatsın. Bunun için ne yapabilirim. O konuya gelmedim en basit bir işlem tanımlarsanız sevinirim.
Arkadaşlar birde bölme işleminde sonucu tam sayı olarak veriyor. Küsüratlı değil ama üstündeyim halledeceğim.
Arkadaşlar Visual Studio'dan kopyala yapıştır yaptım. Kodları kontrol ettim. Ama yanlış çıkabilir haberiniz olsun.

Arkadaşlar selamlar dün @Eray T hocamın tavsiyesi ile C#'a başladım ve her şey harika gidiyor. Sanırım aradığım dili buldum diyebilirim. Bu bir gün içerisinde öğrendiğim bilgiler çerçevesinde yazdığım pek uzun olmayan kod sizce nasıl olmuş? Değerlendirirken yaptığım hataları söylerseniz sevinirim. İşte kod:
C#:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace Kodları_Kullanalım.
{
class Program.
{
static void Main(string[] args)
{
string ılk_sayı;
Console.WriteLine("Bir sayı gir dostum");
ılk_sayı = Console.ReadLine();
string ıkıncı_sayı;
Console.WriteLine("Harikaydın. \n Şimdi bir sayı daha girmeye ne dersin");
ıkıncı_sayı = Console.ReadLine();
int ılk_sayı2 = Convert.ToInt32(ılk_sayı);
int ıkıncı_sayı2 = Convert.ToInt32(ıkıncı_sayı);
Console.WriteLine("Tamam şimdi senin yazdığın iki sayının birbiriyle toplandıklarında çıkan sonucu, çarpıldıklarında çıkan sonucu, bölündüklerinde kalan sonucu ve çıkarıldığında kalan sonucu yazacağım.Sırasıyla; ");
int toplam = ılk_sayı2 + ıkıncı_sayı2;
int cıkar = ılk_sayı2 - ıkıncı_sayı2;
int carp = ılk_sayı2 * ıkıncı_sayı2;
int bol = ılk_sayı2 / ıkıncı_sayı2;
Console.WriteLine("İlk olarak bu iki sayının toplamı: " +toplam );
Console.WriteLine("Bu iki sayı biribirinden çıkarıldığında kalan sonuç: " +cıkar);
Console.WriteLine("Bu iki sayı çarpıldığında çıkan sonuç " +carp);
Console.WriteLine("Son olarak bu iki sayıyı böldüğümüzde çıkan sonuç " + bol);
Console.WriteLine("Hey dostum bilebildim mi? Doğruyu söyle :)");
Console.ReadLine();
}
}
}
Sonda yazdığım cümleden sonra şöyle olmasını istiyorum eğer kişi yanlış bir şey olduğunu düşünüyorsa yanlış olarak atadığım tuş örneğin Y'ye bassın ve işleme en baştan başlasın. Eğer doğruysa da D tuşuna basarak kod satırını kapatsın. Bunun için ne yapabilirim? O konuya gelmedim en basit bir işlem tanımlarsanız sevinirim.
Arkadaşlar bir de bölme işleminde sonucu tam sayı olarak veriyor. Küsuratlı değil ama üstündeyim halledeceğim.
arkadaşlar Visual Studio'dan kopyala yapıştır yaptım. Kodları kontrol ettim. Ama yanlış çıkabilir haberiniz olsun.

Küçük harf ı olmaz onları i olarak kullanmaya dikkat et. İngilizce karakterlere dikkat etmen lazım. Bunun dışında bir sorun göremedim.

Geri
Yukarı