İlk Yazdığım C# Kodum Nasıl Olmuş?

Başlangıca göre yazdığım kod iyi sayılır mı?

• Berbat ötesi. Yanlışların çok fazla.

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    52
Görmüş olduğunuz gibi dört tane değişkenimiz vardı bu sayıyı bir değişkene düşürdük. Lütfen beni yanlış anlamayın. Amacım sizlere ahkam kesmek veya çok biliyorum havasına girmek değil. Sadece bana hocam buna benzer bir yol göstermişti bende onu gördükten sonra kafamı hep kısa yollara çalıştırmaya başladım. Hafif ve optimize yazılımların arkasında bunların önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bende öğreniyorum. Çok keyifli bir alan. Hoş geldiniz.

Yok zaten en sonda söyledim gibi fikirlerinize açığım. Umarım ilerleyebildiğim kadar ilerlerim. Ayrıca hoş buldum. :)
Hocam öğrenmek için nereyi kullandınız, kaynağınız nedir?
Udemy kursları. Elimde iki üç tane kurs var. Zamanında bir gün işe yarar deyip ücretsizken aldığım kurslardan.

Notları double olarak tanımlayıp içine int16 değişken ataması yapmışsınız, normalde uyarı vermesi gerek farklı tiplerde olduğu için.
Negatif değeri olmaması gereken değişkenlerde unsigned kullanmaya özen gösterin.
Ders notları 100 değerini aşamayacağı için değer kontrolü yapmalısınız. Ayrıca int8/byte size bellek bakımından tasarruf sağlar. Ufak alanlarda çalışmanız gerektiği zaman her bit değerlidir.
VS'de hata vermemişti onu değiştireyim. Unsigned türünü bilmiyorum biraz daha ilerlemem lazım sanırım. 100 değerini aşmaması için bir şey yazacağım o aklımda. Byte tasarrufu dediğiniz şey RAM'de kapladığı alan mı?

VS'de hata vermemişti onu değiştireyim. Unsigned türünü bilmiyorum biraz daha ilerlemem lazım sanırım. 100 değerini aşmaması için bir şey yazacağım o aklımda. Byte tasarrufu dediğiniz şey RAM'de kapladığı alan mı?
Hata vermez, uyarı verir, ikisi farklı şeyler. Unsigned değişkenler 0'dan başlar, eksi sayılar yoktur, normal değişkenlerden tek farkı bu. İçine -500'de gönderseniz size pozitif sayı döndürür. Evet RAM'de kapladığı alandan tasarruf edersiniz.

Hata vermez, uyarı verir, ikisi farklı şeyler. Unsigned değişkenler 0'dan başlar, eksi sayılar yoktur, normal değişkenlerden tek farkı bu. İçine -500'de gönderseniz size pozitif sayı döndürür. Evet RAM'de kapladığı alandan tasarruf edersiniz.
Tamamdır çok teşekkür ederim.

Arkadaşlar selamlar dün @Eray T hocamın tavsiyesi ile C#' a başladım ve her şey harika gidiyor. Sanırım aradığım dili buldum diyebilirim. Bu bir gün içerisinde öğrendiğim bilgiler çerçevesinde yazdığım pek uzun olmayan kod sizce nasıl olmuş? Değerlendirirken yaptığım hataları söylerseniz sevinirim. İşte kod:
C#:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace Kodları_Kullanalım
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            string ılk_sayı;
            Console.WriteLine("Bir sayı gir dostum");
            ılk_sayı = Console.ReadLine();
            string ıkıncı_sayı;
            Console.WriteLine("Harikaydın. \n Şimdi bir sayı daha girmeye ne dersin");
            ıkıncı_sayı = Console.ReadLine();
            int ılk_sayı2 = Convert.ToInt32(ılk_sayı);
            int ıkıncı_sayı2 = Convert.ToInt32(ıkıncı_sayı);
            Console.WriteLine("Tamam şimdi senin yazdığın iki sayının birbiriyle toplandıklarında çıkan sonucu, çarpıldıklarında çıkan sonucu, bölündüklerinde kalan sonucu ve çıkarıldığında kalan sonucu yazacağım.Sırasıyla; ");
            int toplam = ılk_sayı2 + ıkıncı_sayı2;
            int cıkar = ılk_sayı2 - ıkıncı_sayı2;
            int carp = ılk_sayı2 * ıkıncı_sayı2;
            int bol = ılk_sayı2 / ıkıncı_sayı2;
            Console.WriteLine("İlk olarak bu iki sayının toplamı: " +toplam  );
            Console.WriteLine("Bu iki sayı biribirinden çıkarıldığında kalan sonuç: " +cıkar);
            Console.WriteLine("Bu iki sayı çarpıldığında çıkan sonuç " +carp);
            Console.WriteLine("Son olarak bu iki sayıyı böldüğümüzde çıkan sonuç " + bol);
            Console.WriteLine("Hey dostum bilebildim mi? Doğruyu söyle :)");
            Console.ReadLine();
        }
    }
}
Sonda yazdığım cümleden sonra şöyle olmasını istiyorum eğer kişi yanlış bir şey olduğunu düşünüyorsa yanlış olarak atadığım tuş örneğin Y'ye bassın ve işleme en baştan başlasın. Eğer doğruysa da D tuşuna basarak kod satırını kapatsın. Bunun için ne yapabilirim. O konuya gelmedim en basit bir işlem tanımlarsanız sevinirim.
Arkadaşlar birde bölme işleminde sonucu tam sayı olarak veriyor. Küsüratlı değil ama üstündeyim halledeceğim.
Arkadaşlar Visual Studio'dan kopyala yapıştır yaptım. Kodları kontrol ettim. Ama yanlış çıkabilir haberiniz olsun.
Yen başlayana göre gayet iyi.

IDE ya da metin düzenleyicisi olarak ne kullanıyorsun? Merak ettim.
Visual Studio 2019 ama 2013 veya 2015' e geçeceğim. Arada donuyor.
@Jayce ve @Casillas Ronaldo neden o seçeneği işaretleyip yanlışlarımı söylerseniz mutlu olurum. Bu konuyu açmamın temel amacı yanlışlarımı görmek. Yanlış anlamayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı