İlledelinux hakkında asılsız söylentiler

Kerem00

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
3
Merhaba,

İlledelinux'un bir dağıtım olmadığı, sadece bir oturum olduğundan bahsediliyor. Yakın bir zamanda @illedelinux, kendi blogunda bu konu ile alakalı bir blog paylaştı. @illedelinux blogunda dağıtımının Debian'ın kaynak koduyla sıfırdan inşa edildiğini belirtmiş. Bu blogu sizlerle paylaşmak istedim zira forumda İlledelinux'un yapılışı ile ilgili bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Kendisi forumu bıraktığı için bu konuyu açma gereği duydum.

Blogu okumak isteyenler için aşağıya bırakayım.

Evet, saçma sapan iftiralara maruz kaldı, keşke bırakmasaydı.
Elinize sağlık.

Hani İlledelinux ticari bir çalışma olsa ve birileriyle rekabet halinde olsa bu uydurmaları anlayacağım. Ama sırf özgür yazılım sevgisine dayanan, birikimini paylaşan, insanlara faydalı olmayı seven böylesi bir emeği, böylesi bir çalışmayı kimsenin küçük düşürmeye, yalan, iftira gibi uydurmalarla değersizleştirmeye hakkı yoktur. Böyle bir hak için hakkında yapılan uydurmalar bir kanıta, bir veriye dayanması gerekir. Aksi halde böyle uydurma iftira atanların söz söyleme hakkı dahi olmaz.

Çok doğru konuşmuş, böylesine emek gösteren birine bu iftiraları atan kişiler... Bilemiyorum.

Ben de oturum sanıyordum. Kendisi ile mail yoluyla iletişime geçtim:

illedellinux.PNG

Kendisiyle bana laf attıktan sonra aramız bozuldu. Cevap yazdıktan sonra görmezden gelmeyi aktif ettim. Bir hafta olmadan burayı bırakmış.

Yakındığı şeyi kendi yapıyordu. Sırf telefondan cevap yazdığım için bir konuda bana “Bu macOS’cu bunlar Linux’u kötülüyor” diye etiketi yapıştırdı. Hani bizdik iftira atan, haksızlık yapan?

Ha ayrıca, bana iftira attığı mesajım vardı ya, onun içeriğiyle ilgili @GNU or NOT ’a yakınmış. Gerçekten garip. Madem aynı sorundan muzdaripsin, neden bana “Sizler GNU/Linux kullananların ve geliştirenlerin emeklerini çöpe atıyorsunuz.” tarzı cevap verdin, anlamadım abi.

@illedelinux hocamın tavsiyelerini önerilerini bende önemsiyor ve seviyordum. İlk zamanlarda olayı kendi içinde büyüttüğünü düşünüyordum ki hala öyle düşünüyorum. Fakat benim için asıl can sıkıcı olan kısım forumda ki tartışma ya da forumu bırakması değil. 3 sene önce dağıtımı yeni çıkardığı dönemlerde blog sayfasında dağıtımı systemback ile oluşturduğunu söylemesi ve şimdi buna itiraz etmesi bana tuhaf geliyor.

İşte o blog yazısı.

Geri
Yukarı