İlledelinux sürücü ve imleç değişimi nasıl yapılır?

sudo update-alternatives --config x-cursor-theme

Depodan kurulan temalar için update-alternatives kullanabilirsin. Elle kurduğun temalar için, biliyorsan update-alternative için ekleme yapman lazım, yoksa sonuç göstermez doğal olarak. Depodan kuracağın tema paketleri, bunu otomatik yapacak postinstall betiklerini içeriyor. Daha basiti için şu mesajı uygulamayı dene. Çözüldü: İmleç teması değişiyor

Depodan kurulan temalar için update-alternatives kullanabilirsin. Elle kurduğun temalar için, biliyorsan update-alternative için ekleme yapman lazım, yoksa sonuç göstermez doğal olarak. Depodan kuracağın tema paketleri, bunu otomatik yapacak postinstall betiklerini içeriyor. Daha basiti için şu mesajı uygulamayı dene. Çözüldü: İmleç teması değişiyor
Sabah bunu da deneyeyim hocam.

Buradaki repo adreslerini indirin. İndirince /etc/apt/sources.list.d içerisine indirdiğiniz dosyaları yapıştırın.

Bunu ve bunu indirip, /etc/apt/trusted.gpg.d dizininin içine yapıştırın.

Terminal üzerinden sudo apt update komutunu çalıştırın.
sudo apt install ddm-mx komutu ile aracı kurun.

Aracı kurunca sudo su ile root kullanıcıya geçip, ddm-mx -i nvidia komutunu çalıştırın.

Çalıştırınca size seçenekler sunup, sürücüyü yüklemeye başlıyor. Sürücü yüklenince sistemi yeniden başlatın.

Merhaba iyi forumlar, İlledelinux Openbox kullanıyorum. Şu problemleri yaşadım.

1. NVIDIA-340 sürücüsünü kuramadım.
sudo apt install nvidia-340xx kodunda nvidia-340xx paketi bulunamadı.
2. Chromium tarayıcıya geçerken mouse imleci değişiyor. Bunu kapatmak veya ikisini de aynı yapmak istiyorum.
Sistem özellikleri:
  • İşlemci: Intel Pentium Dual CPU e2180
  • Anakart: Gigabyte GA-EP41-UD3l (rev. 1.0)
  • RAM: 3 GB
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8500 GT
1. yi bilmiyorum fakat 2. yi lxappearance ile çözebilirsin. sudo apt install lxappearance ile kurabilirsin. Aynı sorun bende de vardı, lxappearance ile çözdüm.

1. yi bilmiyorum fakat 2. yi lxappearance ile çözebilirsin. sudo apt install lxappearance ile kurabilirsin. Aynı sorun bende de vardı, lxappearance ile çözdüm.

Bu 2. sorunumu çözdü hocam sağ olun.
Buradaki repo adreslerini indirin. İndirince /etc/apt/sources.list.d içerisine indirdiğiniz dosyaları yapıştırın.

Bunu ve bunu indirip, /etc/apt/trusted.gpg.d dizininin içine yapıştırın.

Terminal üzerinden sudo apt update komutunu çalıştırın.
sudo apt install ddm-mx komutu ile aracı kurun.

Aracı kurunca sudo su ile root kullanıcıya geçip, ddm-mx -i nvidia komutunu çalıştırın.

Çalıştırınca size seçenekler sunup, sürücüyü yüklemeye başlıyor. Sürücü yüklenince sistemi yeniden başlatın.

Bu da 2. sorunumu çözdü hocam sağ olun.

Son düzenleme:
NVIDIA sürücüsü kurmak için, buraya bakabilirsin. İlledelinux Debian tabanlı olduğu için işe yarayabilir.

Lxappearance çalışmaz. Lxde ile ilgili bir paket yok çünkü sistemde.
Lxappearance Lxde paketleri isteyen bir uygulama değil, gtk teması veya icon değiştirmek lxde ile alakalı değil. İmleç değişiminin sistem boyunca değişmesi ve kararsız olması konusuna gelirsek şöyle çözebiliriz: kullanacağın imleçi /usr/share/icons dosyasına ve ~/.icons dosyasına atıp /usr/share/icons dosyanın içerisindeki default klasörüne girip index.theme dosyasını nano veya vim gibi bir text editor ile açıp içine
[Icon Theme]
Inherits="imleçin ismi" yazman gerek, sonraki adımda ise ~/.config/gtk-3.0 dosyasına gidip oradaki settings.ini dosyasının içindeki değeri gtk-cursor-theme-name="imleçin ismi" olarak değiştirmen gerek. Bunları yaptıktan sonra reboot atarsan sisteminin her yerinde (sistem greeteri da dahil(lightdm, lxdm gibi)) aynı imleçi görürsün. Lxappearenceyi gtk teması için qt5ct yi ise qt temasını değiştirmek için kullanabilirsin. Qt5ct nin doğru düzgün çalışması için ~/.profile text dosyasına export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct" koyman gerek bu arada haberiniz olsun.

Ben Openbox'ta denemiştim, çalışmamıştı. Xfce'de de denedim, onda da çalışmadı. Lxde'de denedim, onda çalıştı...
Şuanda DWM'de kullanıyorum, çalışıyor.
1619805801172.png
Sistemde hiçbir LXDE paketi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı