iMac 2009'a hangi işletim sistemini yüklemeliyim?

Alt + R beraber basarak flash diskten açabildim. Cihazı formatladım. Format başlangıcında klavye ve fare çalışmadıd. Baska fare ve klavye kullanarak kurulumu bitirdim. Sonra ayarlardan bir şekilde düzeltebildim ama bu sefer ses alamiyorum. Kurulu olmayan sürücü yok.
İlk formatta bazı sürücülerde ünlem vardi ve ses vardı. Bu sefer tum sürücüleri yüklemiş ama ses yok. Anlamadım gitti.
Windows 7 sürümünü kurmayı deneyin. Hatta eğer isterseniz bunu yaparken macOS ile yapın BootCamp özelliğini kullanarak. Bu linkten imajı indirin ve Win32DiskImager, TransMac veya Balena Etcher gibi programlar ile bunu flash diske yazdırarak bu sefer ilk olarak High Sierra kurup bundan sonra BootCamp ile Windows kurmayı deneyin. Eğer macOS ile BootCamp kullanmayı istemezseniz Windows 7 gibi sürümleri kurmayı deneyin. Windows 10'da sürrücü sorunu yaşanıyor olabilir.

Tamamdır bir de Windows 7'i deneyeyim.
Technopat'ta Windows 7 Home Basic SP1 x64 ISO dosyası indirme linkini buldum. Burdan indiriyorum. 2.8 GB. Microsoft sitesinden sanırım kaldırmış, sürüm eski olunca.
Keske hic bulasmayaydim mac'e.
Ne yaptiysam win 7 icin format atamiyorum.
Win 7.iso yu indirdim. Rufusla flash diske yazdim. Efi olarak yazdirinca, mac acilista boot ekraninda goruyor. Flash disten ac deyince takilip kaliyor.
Mbr olaran yazdirinca flashi gormuyor. Kurulu baslatamiyorum.
Win10 u efi olarak kurmustum. Yabanci forumlarda mac efi yi destemez, mbr den kurun, yoksa mac i kullanilmaz hale gelebilir demisler. Dogrumudur bilemedim.
Flash a high sietra yi yazdirip, once macos kurup ardindan bootcamp ile windows u kurmayi deneyecegim.

Son düzenleme:
Flash diske Sierra'yi TransMac programı ile formatlayıp yazdırdım. Mac'te "Disk İzlencesine" girip hard diski sil dedim. Sonra da "Sierra'yı yükle" dedim. Yüklermiş gibi başlıyor sonra aşağıdaki hatayı veriyor. Resmini yukledim.
Windows'u da sildim, macOS'de yüklenmiyor.
20211230_022222.jpg
Belki indirdiğim sürümde ya da flash diskte bir problem olabilir diye kendi CD'sinden Snow Leopard'ı yüklemek istedim. Snow Leopard kurulumu başlıyor CD'den. Sonra yükleyeceğiniz diski seçin diyor. Tek disk var bilgisayarda. Fakat üzerinde sarı bir ünlem var. Altında da macOS bu diskten başlatılamıyor yazıyor.
Hard diske bir işlem mi yapmak gerekli bu durumu düzeltmek için? Anlayamadım gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Flash diske Sierra'yi TransMac programı ile formatlayıp yazdırdım. Mac'te "Disk İzlencesine" girip hard diski sil dedim. Sonra da "Sierra'yı yükle" dedim. Yüklermiş gibi başlıyor sonra aşağıdaki hatayı veriyor. Resmini yukledim.
Windows'u da sildim, macOS'de yüklenmiyor.
Eki Görüntüle 1255578
Belki indirdiğim sürümde ya da flash diskte bir problem olabilir diye kendi CD'sinden Snow Leopard'ı yüklemek istedim. Snow Leopard kurulumu başlıyor CD'den. Sonra yükleyeceğiniz diski seçin diyor. Tek disk var bilgisayarda. Fakat üzerinde sarı bir ünlem var. Altında da macOS bu diskten başlatılamıyor yazıyor.
Hard diske bir işlem mi yapmak gerekli bu durumu düzeltmek için? Anlayamadım gitti.
High Sierra için bu linki kullandınız değil mi? Onun dışında diski "APFS" olarak başka bir partisyon kalmayacak şekilde formatlamayı deneyin. Onun dışında Snow Leopard'de HDD'yi formatladınız mı ilk önce?

Başınızı ağrıtmış olabilirim şimdiden kusura bakmayın.
Evet sierra yi oradan indirdim. Ama nedense flasdiskten kurmuyor. Neden kurmadığını sanırım anladım. Bendeki sürüm snow leopard. High sierra ya direk yükseltilmiyor. El capitan indirdim, kurdum ve güncellemesini yaptı.
El capitan yüklü çalışıyor. Kaldı bootcamp ile windows 7 i kurmak.
Bootcam i çalıştırdığımda aşağıdaki gibi bir pencere açıyor windows 7 kurulumuna geçmiyor.
20211231_134425.jpg

Bootcamp açtığımda çıkan pencere bu. 2 seçenek var. Alttaki zaten pasif seçim yapılamıyor. Üsttekini seçip ile dediğimde apple dan flasdikime driver sürücüleri yuklüyor. Sonrasında continue seçeneği yok. Quit var sadece.
Windows 7 nin kurulumunu nasıl başlatıcam, macos u silmeden?
Ne yaptiysam beceremedim. 5, 6 kere format atmisimdir. Flashdiski kac kere yukleyip format attim hatirlamiyorum. Nerde yanlis yapiyorum anlamadim.

Son düzenleme:
Merhaba.
Uzun zamandır kullanmadığım bir iMac 2009 bilgisayar var. Format atacağım. Kendi orijinal CD'inde macOS 10.6.2 var. İnternetten baktım, Snow Leopard olarak geçiyor. Yanlış hatırlamıyorsam bazen program yüklerken güncelleme istiyordu. Yani daha üst işletim sistemi gereksinimi duyuyordu.

Bilgisayar bilgisi şöyle:
iMac 21,5 inç Late 2009
İşlemci 3.06 Intel Core 2 Duo
Bellek 2x2 4 GB 1067 MHz DDR3 (toplam 4 slot var. İkisi boşta)
Ekran Kart NVIDIA GeForce 9400 256 MB
500 GB SATA disk

-Snow Leopard'ın uzerine birçok yeni versiyon çıkmış. Bu Mac'i en verimli şekilde kullanmam için hangisini yuklememi önerirsiniz?
-Upgrade yapsam sizce doğru olur mu? Değer mi? Upgrade yap dersenız ne yapmamı tavsiye edersiniz?
Bilgisayarı upgrade edip Catalina gibi sürümleri kullanabileceğinizi düşünüyorum, bi aralar Macbook 2008de sorunsuz Catalina kullanıyordum bence ondada çalışabilir.

El capitani kurdum. Ama nedense yukarda belirttigim sorunlardan ne yaptiysam windowsu kuramadim.
Win10 boot flash diskini goruyor kurabiliyorum. Onda drivér sorunlari cikiyor.
Win7 i boot flash diskten gormuyor. Acaba dosyami bozuk diye dusundum farkli farkli yerlerden indirdim hepsinde sonuc ayni. Bootcam da kurmaya izin vermiyor.
Simdilik bu sekilde duruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı