Eşit ağırlıkta önü açık bölümler nelerdir?

İş hayatında gözlemlediğim kadarıyla okuduğu bölümün özel sektörde karşılığı olan bölümler iş bulabiliyor. Atama bekleyenler de daha çok bekliyor.

YBS>İşletme (Uluslararası ticaret vb. bölümler dahil)>Hukuk>Diğerleri

Psikoloji, PDR, Siyaset&Kamu bilimi, Uluslararası İlişkiler bölümlerini okuyanlar özel sektörde İnsan Kaynakları departmanında iş bulmaya çalışıyorlar. Psikoloji-PDR bölümleri kendi mesleklerini yapmak istiyorlar fakat iş bulamıyorlar. Diğer bölümlerin zaten pek bir karşılığı malesef yok.

İşletme-İktisat-Maliye gibi bölümler Finans-Pazarlama-Reklamcılık alanlarında iş bulmaya çalışıyorlar fakat bu bölümlerden reel sektörle en alakalı dersleri alabileceğiniz bölüm işletme olduğu için daha avantajlı olacağını düşünüyorum.

Hukuk okuyanlar ise genelde piyasanın geldiği durumdan çok pişman pek tavsiye etmiyorlar.

Hukuk kesinlikle okuma. Ben senin yerinde olsam "okuyanın cezalandırıldığı, okumayanın mükâfatlandırıldığı" bu ülkede, en azından 2 yıllık tıp ile alâkalı mesleklere yönelirdim. Hem işin garanti hem de maaşı tatmin edici.

Kendim 3 yıllık avukatım; inan ki hukuk ilminde allâme olsan bile müşterin yoksa ki müşterin de alelâde müşteri olmamalı, zengin müşteri çevren olmalı ya da babandan kalan soyadınızın reklamının babanız tarafından yıllardır yapıldığı ve dolayısıyla oturmuş bir müşteri çevreniz yoksa, avukatlık yapılacak iş değildir.

TV'lerde gördüğünüz zengin avukat tiplemelerinin gerçek hayatta karşılığı maâlesef yoktur. Her 10 avukattan 9'unun 3 ila 5 sene içinde bürosunu kapatmak zorunda kaldığını bilen sayısı azdır.

Hâkim-savcı ol diyenlere ise gülüyorum. 2 defa girdiğim ve yazılı sınavını derece ile geçtiğim bu sınavın mülakatında (ki 3 dakika süren mülakattan bahsediyorum-3 Dk'da neyi nasıl tespit edecekler bu husus gülünç zaten) elendim. Bu sene yazılı sınavda birinci ve ikinci olanları elediler meselâ. Sebep ne? Ankara'da dayın yok da ondan. Dayın varsa, torpil yapıp kul hakkı yiyecek kadar ar, namus, şeref yoksunuyum diyorsan hâkim-savcılık şimdiden ol bil.

Bunun dışında avukatlıkla alakalı veya genel olarak hukuk bölümüyle alakalı soru sormak istersen yazarsın, cevaplayabilirim.

Not: Marmara Hukuk, Avukat (mesleğini bırakmanın eşiğinde)

Aynen size katılıyorum. Amca oğlum da Marmara mezunu. 2005 falan mezunudur. İstanbul'a yerleşme kararı aldı ve kurlu şirketlerde çalıştı hep. İcra avukatı oldu ve asgari ücretten az fazla maaşı var. E 25-30 bin kazanacaktı neden o kadar okudu cidden anlayamadım. Memlekete gelse idi kesinlikle daha fazlasını kazanırdı ama tercih kendinin. Ha bir de Marmara mezunu olup icra avukatlığı yapmakda ayrı bir olay. Ülkenin sayılı köklü okullarından.

Hukuk kesinlikle okuma. Ben senin yerinde olsam "okuyanın cezalandırıldığı, okumayanın mükâfatlandırıldığı" bu ülkede, en azından 2 yıllık tıp ile alâkalı mesleklere yönelirdim. Hem işin garanti hem de maaşı tatmin edici.

Kendim 3 yıllık avukatım; inan ki hukuk ilminde allâme olsan bile müşterin yoksa ki müşterin de alelâde müşteri olmamalı, zengin müşteri çevren olmalı ya da babandan kalan soyadınızın reklamının babanız tarafından yıllardır yapıldığı ve dolayısıyla oturmuş bir müşteri çevreniz yoksa, avukatlık yapılacak iş değildir.

TV'lerde gördüğünüz zengin avukat tiplemelerinin gerçek hayatta karşılığı maâlesef yoktur. Her 10 avukattan 9'unun 3 ila 5 sene içinde bürosunu kapatmak zorunda kaldığını bilen sayısı azdır.

Hâkim-savcı ol diyenlere ise gülüyorum. 2 defa girdiğim ve yazılı sınavını derece ile geçtiğim bu sınavın mülakatında (ki 3 dakika süren mülakattan bahsediyorum-3 Dk'da neyi nasıl tespit edecekler bu husus gülünç zaten) elendim. Bu sene yazılı sınavda birinci ve ikinci olanları elediler meselâ. Sebep ne? Ankara'da dayın yok da ondan. Dayın varsa, torpil yapıp kul hakkı yiyecek kadar ar, namus, şeref yoksunuyum diyorsan hâkim-savcılık şimdiden ol bil.

Bunun dışında avukatlıkla alakalı veya genel olarak hukuk bölümüyle alakalı soru sormak istersen yazarsın, cevaplayabilirim.

Not: Marmara hukuk, avukat (mesleğini bırakmanın eşiğinde)

Edit: Mesleği bıraktım, KPSS ile MEB'de bir ilçede düz memurluk yapıyorum. Unvan ise "büro personeli" diye geçiyor. Kafam rahat en azından. Giden yıllarıma, emeğime her gün sövüyorum orası ayrı.

Yeni konular

Geri
Yukarı