iMac Late 2012 yavaşlık problemi

Acarosman

Decapat
Hepinize selamlar dostlarım. Benim iMac'i yıllardır kullanıyorum ve çok memnunum lakin son 6 ayda gözle görünür şekilde artarak yavaşlamaya başladı ve formatladım, yavaşlık %60 geçti yine format attırdım, yüklemede hata vs. olmuştur diye ama hala yavaş, düzelmedi. Yavaşlıktan kastım şu, Chrome sekmeleri arasında geçişte 3 saniye 5 saniye gecikme yaşıyorum, fotoğrafa sağ tıklıyorum gecikme yaşıyorum, Mac'i açarken 2 dakika bekliyorum ve bunun gibi sinir bozucu takılmalar yaşıyorum.
Ayakkabıdaki taş misali canımı çok sıkıyor. Velhasılı kelam bu yaşadığımı yaşıyan bilen bir dostumun yardımına ihtiyacım var.
Donanım MacOS Sierra Late 2012 21"
İşlemci: 2,9 GHz Intel Core i5
Bellek: 8 GB 1600 MHz DDR3
NVIDIA GeForce GT 650M 512 MB

Son düzenleyen: Moderatör:
Depolama birim(ler)i arızalı olabilir. HDD/SSD değişimi yaptırdınız mı?
SSD aldım onu taktırıcam son çare. Önceliğim yazılımsal olarak çözüp sonra SSD takmak açıkçası

Denemedim ama hemen deniyeceğim ( Format atınca PRAM sıfırlanmıyor mu acaba ? )

Son düzenleme:
SSD çözüm olacaktır. Arkadaşların dediği SMC veya PRAM sıfırlamalarını deneyebilirsin fakat çözüm olacağını sanmıyorum. Sistem uzun zaman kullanılmış sistem ve artık açılıp güzelce fan temizliği yapılıp, macunlanması gerekiyor. Stabil soğultulmayan sistem, stabil çalışmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı