Çözüldü iMac vs MacBook Pro Donanım Farkı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

maks19

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. iMac'lerde performansın daha yüksek olduğunu düşünüyorum ama sizlere danışmak istediğim noktalarda var.
iMac'ler ile MacBook'larda kullanılan donanımlar aynı mıdır?
3D tasarım konusunda, performans olarak hangisi tercih edilmelidir, fark çok açık mı?
Gündemi takip ediyoruz. Harici donanım bağlamalar popüler olacak ve donanımlar artık dışarıdan da artırılabilecek ihtiyaçlara göre. Apple açıklamasını yaptı. Bu konuda geleceği nasıl görüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım olarak farklılar evet ama devasa farklar var mıdır? Modeline göre belki. Eğer taşıma zorunluluğunuz yok ofise kuracaksınız iMac bu işlerde daha geniş ekran ve çözünürlükle size faydalı olabilir. Ama benim yanıma alıp gideceğim zamanlar olur diyorsanız Pro modelini tercih edebilirsiniz. Air modeli sanki biraz daha günlük kullanıma hitap eder gibi yani tamamen öyle değildir belki ama daha basit kalabilir ikisinin yanında. Ayrıca son modellerde Retina ekran ayrımı var mı bilmiyorum fakat varsa Retina tercih edin farkını anlatamam bile. Ben şu an Macbook Pro Retina modelini kullanıyorum. Ayrıca ek bir tavsiye olarak da fazla paraya mal olmasına rağmen harici ekran kartı olan modelini tercih etmeye çalışın performans açısından.

Donanım olarak farklılar evet ama devasa farklar var mıdır? Modeline göre belki. Eğer taşıma zorunluluğunuz yok ofise kuracaksınız iMac bu işlerde daha geniş ekran ve çözünürlükle size faydalı olabilir. Ama benim yanıma alıp gideceğim zamanlar olur diyorsanız Pro modelini tercih edebilirsiniz. Air modeli sanki biraz daha günlük kullanıma hitap eder gibi yani tamamen öyle değildir belki ama daha basit kalabilir ikisinin yanında. Ayrıca son modellerde Retina ekran ayrımı var mı bilmiyorum fakat varsa Retina tercih edin farkını anlatamam bile. Ben şu an Macbook Pro Retina modelini kullanıyorum. Ayrıca ek bir tavsiye olarak da fazla paraya mal olmasına rağmen harici ekran kartı olan modelini tercih etmeye çalışın performans açısından.
Kullanan bir kişi olması iyi oldu. Büyük ekran önemli bir avantaj.
Biz iş için kullanıyoruz taşıma konusu olursa tabiki iyi ama performans ile taşıma konusundaki kıyaslamayı iyi yapmamız lazım. Biraz araştırdım İmac ler de kullanılan donanımların mobil mimari olduğunu söylediler laptopda kiler gibi. Özellikler İmacler'de yüksek ama aynı olduğunu düşünsek ikiside aynı performansımı verir, parçalar aynı mıdır ? Normal bir kasa kullandığımızda mimarisi farklı oluyor daha rahat performanslı çalışıyor.
Bizde iş amaçlı kullandığımız için sonuçta para veriyoruz iyi kıyaslamak gerek. İleriyi düşünmek gerek. Ne düşünüyosunuz bu konuda ?
Birde harici ekran kartlı önerdiniz hakkında bilgi verir misiniz ? Nasıl oluyor nedir bunlar ?

Şimdi şöyle düşünebilirsiniz: Masaüstü bir bilgisayar i7 7700K işlemcidir. Dizüstü bilgisayarda 7700K işlemci yoktur en güçlüsü olsa 7700HQ işlemci vardır. Yani demek istediğim muhakkak donanımları birbirinden farklıdır fakat Apple özellikle ürünlerinde donanım-yazılım uyumuna aşırı önem verdiği için iki platformda da en performanslı ürünleri tercih eder. iMac satın aldığınız zaman daha geniş ekran ve donanım olarak daha güçlü bileşenlere sahip olabilirsiniz. Fakat Macbook Pro modeli alırsanız yine bu işlemleri yapabilirsiniz ve yanınızda taşıyabilirsiniz. Fark ne olur diye sorarsanız birisi 5K Retina görüntü sunarken diğeri 4K görüntü verir size. Birisi 27 inch görüntü verirken size diğeri 15 inch görüntü verir. Ayrıca birini yanınıza alıp götürebilirsiniz:)
Ben özellikle bazı simülasyon uygulamalarını ve aşırı performans gerektiren bazı uygulamalar kullandığım için içerisindeki Intel Graphics bana yeterli olmuyor maalesef. Bu yüzden benimkinde içinde ayrıca GT750M ekran kartı bulunmaktadır. Sanırım sizin de böyle bir ihtiyacınız olacaktır ağır yazılımlar kullanırken.

K işlemciler monster Tulpar serilerinde var. Aynı zamanda onnboard ekran kartı K işlemcilerde olmadığından harici ekran kartı olan Pascal serisi GTX 10XX ekran kartını hackintoshta kullanabilirsiniz. Böyle bir makina Macteki ederinin 5/1 fiyatına gelir...

Yeni Mac cihaz zamlarını da göz önünde bulundurun...

Hocam iMac ve Macbook Pro'yu mu karşılaştırıyoruz, iMac Pro ile Macbook Pro'yu mu? iMac ile Macbook Pro arasında fiyat farkı çok daha az ve kullanılan donanımlar neredeyse aynı (modelden modele değişiklik gösterir tabii ki).
iMac ile Macbook Pro temel modelleri arasındaki farklar:
Macbook Pro 2560x1600 Retina ekran sunarken, iMac 1920x1080 sRGB ekran sunuyor.
iMac 1TB depolama alanı sunarken, Macbook Pro 128GB depolama alanı sunuyor.
iMac $200 daha ucuz. iMac HDD kullandığı için dosyalar Macbook Pro'ya göre daha yavaş açılacaktır, onun dışında performans farkı olmaz.

Anladığımız kadarıyla İmac ve Macbook pro arasında donanım farkı yok. Aynı donanımlar kullanılıyor. Ben bir incelemede İmacler'de de mobil bileşenler olduğunu duymuştum.
Birde paintkiller kardeşim bilgili bir kişi olarak konuda bana yardımcı olur musun ? Geforce ekran kartlı harici ekran kartlı nasıl bulabiliriz ? Ben denk gelmedim böyle bir İmace. Harici dışarıdan takılabilir ekrankartları çıkmış. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Hackintosch kullanmak istemiyoruz.
Kesin bir bilgi olarak İmac ile Macbook pro'nun donanım bileşenleri aynıdır yada değildir. Kim diyebilir :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı