IMEI değiştirmek suç mu?

!Grox

Decapat
İyi akşamlar. Telefoncular veya kendimiz bir cihazın IMEI'sini değiştirsek veya IMEI atsak bir sıkıntı çıkar mı yasal olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
"Sıkıntı çıkar mı" kısmına yorum yapma şansım yok (sonuçta nasıl yakalanacaksınız, hangi şartlar geçerli olacak vs belirtmemişsiniz), ancak yasal olmadığını biliyorum.

İlk olarak yasal değil . Hani 600 TL'lik bir şeyi ücretsiz yapıyorsunuz... Kısacası suç. Sorun çıkaracağını sanmıyorum. Çünkü çoğu kişi bu işlemi uyguluyor.

Şöyle söyleyeyim. Aliexpress üzerinde GPS takip cihazları var mesela. İnsanlar onları alıp içine IMEI olarak kendilerine ait olan eski püskü telefonların IMEI kodlarını atıyorlar. Bence bu illegal olarak görülmemeli. İllegalliğin sebebi devletin böyle bir şeyden saçma bir şekilde vergi ve kayıt ücreti adı altına haraç almasıdır.

Şöyle söyleyeyim. Aliexpress üzerinde GPS takip cihazları var mesela. İnsanlar onları alıp içine IMEI olarak kendilerine ait olan eski püskü telefonların IMEI kodlarını atıyorlar. Bence bu illegal olarak görülmemeli. İllegalliğin sebebi devletin böyle bir şeyden saçma bir şekilde vergi ve kayıt ücreti adı altına haraç almasıdır.
Bir de şöyle düşünün. Yurt dışında telefonlar daha ucuz veya genel olarak teknolojik aletler daha ucuz .Dışarıdan şahsi kullanım için getirlen hiç bir şey den vergi alınmadığını düşünün. O zaman herkes yurt dışından alsın her şeyini ? Peki yurt içinde satılan ürünler ne olacak . Örneğin VATAN gibi teknoloji mağzalarındaki ürünler tercih edilmeyecek , hem devlet kazanamayacak hem özel sektör kazanamayacak .Tamam 600 tl gibi ücret çok fazla olabilir zaten yakında telefonun ücretine göre bir ücret listesi gelecek diye biliyorum. İşin kısası vergi alınabilir ama bu kadar çok alınması da doğru değil bence.

Bir de şöyle düşünün. Yurt dışında telefonlar daha ucuz veya genel olarak teknolojik aletler daha ucuz. Dışarıdan şahsi kullanım için getirilen hiç bir şey den vergi alınmadığını düşünün. O zaman herkes yurt dışından alsın her şeyini ? Peki yurt içinde satılan ürünler ne olacak. Örneğin VATAN gibi teknoloji mağazalarındaki ürünler tercih edilmeyecek , hem devlet kazanamayacak hem özel sektör kazanamayacak. Tamam 600 TL gibi ücret çok fazla olabilir zaten yakında telefonun ücretine göre bir ücret listesi gelecek diye biliyorum. İşin kısası vergi alınabilir ama bu kadar çok alınması da doğru değil bence.
Dışarıda 1000 lira olan şeye ben niye 2500 veriyorum diye sormak yerine devlet nasıl kazansın, esnaf nasıl kazansın diye soruyorsunuz. Bunu da anlamış değilim açıkçası.

Ukrayna-Lviv'de Apple Room isimli satıcıda Türkiye'de 12100 lira olan iPhone Xs Max 256GB ürün Türk parasıyla 7120 lira, 600 lira da pasaport kaydını ekleyelim 7720 lira olsun. 4380 lira fark var. Sormanız gereken şey biz niye 4300 lira fazladan veriyoruz.

Lviv'e uçakla gidiş dönüş bilet 700 lira. Yesek içsek 300 lira harcasak 1 günde (ki normal tüketimle oldukça zor) 3380 lira fark kalıyor hala.

Söylenecek bir şey yok. Yok yani.

Telefon örneğini verdim ama her şey öyle.

Bir de şöyle düşünün. Yurt dışında telefonlar daha ucuz veya genel olarak teknolojik aletler daha ucuz .Dışarıdan şahsi kullanım için getirlen hiç bir şey den vergi alınmadığını düşünün. O zaman herkes yurt dışından alsın her şeyini ? Peki yurt içinde satılan ürünler ne olacak . Örneğin VATAN gibi teknoloji mağzalarındaki ürünler tercih edilmeyecek , hem devlet kazanamayacak hem özel sektör kazanamayacak .Tamam 600 tl gibi ücret çok fazla olabilir zaten yakında telefonun ücretine göre bir ücret listesi gelecek diye biliyorum. İşin kısası vergi alınabilir ama bu kadar çok alınması da doğru değil bence.
Devlet o kadar vergiyi eklemese, ÖİV'nin KDV'sini yani verginin vergisini almasa kimse yurtdışına yeltenmez ve 600TL vatandaşa kitlemeye gerek kalmaz. Bir de böyle düşünün!
Daha az AHaber izlemenizi tavsiye ederim.:)

Dışarıda 1000 lira olan şeye ben niye 2500 veriyorum diye sormak yerine devlet nasıl kazansın, esnaf nasıl kazansın diye soruyorsunuz. Bunu da anlamış değilim açıkçası.

Ukrayna-Lviv'de Apple Room isimli satıcıda Türkiye'de 12100 lira olan iPhone Xs Max 256GB ürün Türk parasıyla 7120 lira, 600 lira da pasaport kaydını ekleyelim 7720 lira olsun. 4380 lira fark var. Sormanız gereken şey biz niye 4300 lira fazladan veriyoruz.

Lviv'e uçakla gidiş dönüş bilet 700 lira. Yesek içsek 300 lira harcasak 1 günde (ki normal tüketimle oldukça zor) 3380 lira fark kalıyor hala.

Söylenecek bir şey yok. Yok yani.

Telefon örneğini verdim ama her şey öyle.
Dostum sende iPhone Xs Max kullanma. Mehter dinleyerek gününü geçir (!)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı