INACCESIBLE BOOT DEVICE hatası

IQuartz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, eski masaüstü bilgisayarıma Windows daha hızı çalışması için SSD taktım sorunsuz çalışıyor ancak SSD yanına HDD bağlandığımda INACCESIBLE BOOT DEVICE hatası ile karşı karşıya kalıyorum. Kendini yeniden başlatsa da her seferinde aynı hatayı veriyor. BIOS'tan boot önceliğini SSD'ye versem de her seferinde aynı hatayı veriyor. Kurulum USB'si oluşturarak disk partta HDD'yi tamamen sıfırladım daha sonra kurulum USB'si ile yeniden SSD'ye Windows kursam da yine aynı hatayı veriyor. Gördüğüm bütün yöntemleri denedim ancak sonuç aynı BIOS eski tip olduğu için SATA ayarları vs ile de yapamadim bilgisi olan var mıdır?

"Merhaba! INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası genellikle donanım veya yazılım sorunlarından kaynaklanabilir. Windows Update sonrası yaşanan bu sorun, güncelleme sırasında oluşan bir uyumsuzluktan kaynaklanıyor olabilir.
Bu hatayı çözmek için şu adımları deneyebilirsiniz:
  1. güvenli modda başlatma: Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin. Güvenli modda başlattıktan sonra, güç seçenekleri'nden "yeniden başlat" seçeneğini seçerek normal moda geçin. Bazen bu işlem, sistem dosyalarını düzeltmeye yardımcı olabilir.
  2. sürücü sorunlarını kontrol etme: Bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olduğundan emin olun. Özellikle disk sürücüsü sürücüsünün güncel olması önemlidir. Üretici web sitelerinden en son sürücüleri indirip yükleyin.
  3. chkdsk kullanma: Bilgisayarınızı kurtarma ortamı veya Windows yükleme ortamı üzerinden başlatın ve komut ıstemi'ni açın. Ardından chkdsk /f /r komutunu çalıştırarak disk hatalarını kontrol edin ve düzeltin.
  4. BIOS/UEFI güncellemesi: Bilgisayarınızın BIOS veya UEFI'sini güncelleyin. Bu, donanım uyumsuzluklarından kaynaklanan sorunları gidermeye yardımcı olabilir.
  5. Windows kurtarma ortamı kullanma: Windows 10'un kurtarma ortamını kullanarak sistemi onarma seçeneğini deneyin. Kurtarma ortamını USB sürücü veya DVD üzerinden oluşturabilir ve bilgisayarınızı bu ortamdan başlatabilirsiniz.
  6. Windows güncelleştirmelerini iptal etme: Eğer sorun Windows güncellemeleriyle ilgiliyse, Windows güncelleştirmelerini geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Windows Update'i açın, güncelleştirmeleri Denetle'yi tıklayın ve güncellemeleri geçici olarak duraklatın.
Bu adımlar sorunu çözmezse, sorunun donanımsal olabileceğini veya daha derin bir yazılım sorunu olabileceğini gösterebilir. Bu durumda, bilgisayarınızı bir uzmana veya teknik destek ekibine göstermeniz gerekebilir."

ChatGPT 3.5
-------------------------------------------------------------------------------------------
"'Naccessible boot device' hatası, bilgisayarın işletim sistemini başlatırken disk sürücüsüne erişemediğini belirtir. Bu sorunun birkaç olası nedeni ve çözümü olabilir. İşte bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı adımlar:
  1. disk sürücüsü sorunlarını kontrol edin: ilk olarak, bilgisayarınızın disk sürücülerini kontrol edin. Bağlantı kablolarının gevşemiş olmadığından veya hasar görmemiş olduğundan emin olun. Ayrıca, sabit disk veya SSD'nin fiziksel olarak sağlıklı olduğundan emin olmak için bir disk taraması yapın.
  2. BIOS ayarlarını kontrol edin: bilgisayarınızın BIOS veya UEFI ayarlarında, disk sürücüsünün doğru şekilde tanımlandığından ve başlatma önceliğinin doğru olduğundan emin olun. Gerekirse, BIOS'unuzu güncelleyin.
  3. Windows güncellemelerini geri alın: sorunun genellikle Windows güncellemesi sonrasında ortaya çıkması durumunda, son güncellemeleri geri almayı deneyin. Bunun için "ayarlar" > "güncelleme ve güvenlik" > "güncelleme geçmişi"ne gidin ve "güncellemeleri kaldır" seçeneğini kullanın.
  4. sürücü güncellemelerini kontrol edin: bilgisayarınızdaki disk sürücülerinin en son sürümlerini indirip yüklediğinizden emin olun. Özellikle disk denetleyicisi sürücüsünün güncel olduğundan emin olun.
  5. Windows kurtarma ortamını kullanın: Windows'un kurtarma ortamını kullanarak, başlatma sorunlarını onar seçeneğini deneyin. Bunu yapmak için, Windows kurulum ortamını veya kurtarma sürücünüzü kullanın.
  6. yeniden kurulum yapın: tüm diğer çözümler işe yaramazsa, Windows'u yeniden kurmayı deneyin. Ancak, bu işlem öncesinde önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.
Eğer bu adımlar sorununuzu çözmezse veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, bir bilgisayar uzmanına başvurmanızı öneririm."

ChatGPT 3.5

Yeni konular

Geri
Yukarı