İncehesap cayma hakkımı kullanmama izin vermiyor

Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba,

Öncelikle sorumu sorup olayı anlatayım. Monitörde cayma hakkı ne şekilde ilerliyor kanunen net bir bilgi sahibi olan var mı?

13.12.2023 tarihinde incehesap.com üzerinden satın almış olduğum "ASUS ROG Swift PG27AQDM" ürünü elime ertesi gün ulaştı ve sorunsuzca kurulumunu yapıp kullanmaya başladım. 2. gününde ekranında dikey çizgilerin oluştuğunu gördüm. Dikey çizgiler gri ekranda çok daha belirgin ve acayip rahatsız edici olsa da belki geçer diye Firmware güncellemesi ile son sürüme yükselttim(mcm104). Sorun yine de geçmedi. Ertesi günün de ise ekranda çok belirgin bir yatay çizgi oluştu. Bu durum iyice beni soğuttuğu için iade edip cayma hakkımı kullanmak istedim. Bunun için hem mail attım hem de telefon ile görüştüm. Görüşmede monitörü kutusundan çıkartıp kurduğum için cayma hakkımı kullanamayacağım söylendi. İsterseniz servise gönderebilirsiniz dendi ve kapattım. Sorun çok daha belirgin hale gelirse öyle göndereyim deyip beklemeye karar verdim. 4. günde sabah ekranımı açtığımda şok oldum çünkü ekranda ne varsa anında yanık oluşuyordu. Piksel temizleme özelliği ile yok olsa da sürekli hangi ekranda kalırsam başka ekrana geçtiğimde bir önce ki ekranın izleri ekranda beliriyordu. Yeni bir güncelleme fark ettim onu da yaptım fakat renkleri daha iyi hale getirdi diğer sorunları çözmedi (mcm105). Bir OLED ekranda olsa 4. günde bu şekilde yanıkların olması imkansız. Bunun üzerine araştırmalarımı yaptım ve bu monitörün dünya genelinde hatalı panellere sahip olduğu ve herkesin bu konudan dolayı iade veya değişim aldığı hatta değişim alanlarda da aynı sorunların görüldüğünü tespit ettim. Bunun üzerine ürünü servise göndermeye karar verdim. Ürünün servisten yanıtı bugün geldi. Yanıtta üründe hiçbir sorun olmadığı, sorunun benim bilgisayarım, ekran kartım veya kablolarımda olabileceği ve yazılım güncellemesi yapıldığı yazılıydı. İlk olarak benim zaten 2 farklı monitörüm var birisi IPS diğeri OLED ve onlarda hiçbir sorun yaşamadan kullanıyorum kaç yıldır yani ne bilgisayarımda ne de kablolarımda sorun yok. İkincisi ben zaten göndermeden önce Firmware güncellemesi yaptım yani bu da bir yalan. Resmen piksel temizleme yapıp (benim bu özellikten haberim olmadığını tahmin ederek) sorunu çözdüklerini düşünmemi istiyorlar. Ürünü bana hiç ulaşmadan direk tarafıma göndermişler. Kimse kusura bakmasın ben bu devirde 40 bin TL'yi hatalı bir panele vermem. Zaten hata o kadar barizdi ki sırf bu yüzden kesin iade olur diye İncehesap.com'dan başka bir monitör daha sipariş ettim. Daha pahalı bir monitör.

Bu noktada tüketici haklarına gitmeyi düşünüyorum. Tabii firmaya da gerekli bilgileri ilettim. Hatta ıncehesab'ın deposu yani satıcısı olan oksid bilişim ile görüştüm ve bana cayma hakkınızı niye kullanmadınız ki dediler ve kabul etmediler dediğimde adam çok şaşırdı. Sorunun fotoğraflarını iletin ilgilenelim dediler fakat ne olacak bilmiyorum. Hayır zaten daha pahalı bir monitör sipariş ettim ya onu iptal edeceğim ya bunu edecekler bence hakkım varken ASUS'u iptal etsinler onlarda 4-5k daha fazla kazanmış olsunlar diye düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi belirtir misiniz ne yapmalıyım arkadaşlar?

Fotoğrafları da yüklüyorum çok belli değil çizgiler sinir oldum gözle çok bariz görünüyordu ama ekran yanığı bayağı belli fotoğrafta.

Dosya Ekleri

• dikey çizgiler.jpg
    dikey çizgiler.jpg
    40,1 KB · Görüntüleme: 51
  • ekran yanığı.jpg
    ekran yanığı.jpg
    118,8 KB · Görüntüleme: 46
  • yatay.jpg
    yatay.jpg
    600,2 KB · Görüntüleme: 46
2 yıldır 3000 saatin üstünde LG C1 kullanıyorum. Bende bile böyle şeyler yok. Mümkün değil olması sıfır bir cihazda bunların. Kesinlikle hatalı ürün.

"Kutudan çıkartıp kurduysanız iade alamayız" ne demek *******? Burayı doldurun...

Şaka gibi gerçekten. THH ile uğraş dur şimdi. Yazık.

Kusurlu ürün satmışlar ve cayma hakkını kullandırmıyorlar, büyük rezalet.

Hakkınızı arayın. Tüketici mahkemesine gidin hocam. Garanti sorunu çözse de yaptıkları çok büyük ayıp.

Garanti sorunu çözmüyor işte hiçbir sorun yok diyorlar göz göre göre fotoğraflarda mevcut böyle bir yanığın oluşmasına imkan yok bırak 1 haftayı 1 yılda bile oluşmaması lazım. %100 kusurlu bir panel. İncehesap sonuçta bilemez ürünün kusurlu olduğunu fakat cayma hakkımı kullandırtmaları lazımdı satıcıları bile söylüyor cayma hakkınızı kullansaydınız diye.

2 yıldır 3000 saatin üstünde LG C1 kullanıyorum. Bende bile böyle şeyler yok. Mümkün değil olması sıfır bir cihazda bunların. Kesinlikle hatalı ürün.

"Kutudan çıkartıp kurduysanız iade alamayız" ne demek *******? Burayı doldurun...

Şaka gibi gerçekten. THH ile uğraş dur şimdi. Yazık.

Şu an 55" C1 var bende monitör olarak kullanıyorum 2 yıldır ve o kadar iyi ki hiçbir kere yanık olmadı sadece çok büyük ve artık gözlerim kaldırmıyor bu yüzden başka bir OLED almak istedim ve başıma gelenlere bakın...

Garanti sorunu çözmüyor işte hiçbir sorun yok diyorlar göz göre göre fotoğraflarda mevcut böyle bir yanığın oluşmasına imkan yok bırak 1 haftayı 1 yılda bile oluşmaması lazım. %100 kusurlu bir panel. İncehesap sonuçta bilemez ürünün kusurlu olduğunu fakat cayma hakkımı kullandırtmaları lazımdı satıcıları bile söylüyor cayma hakkınızı kullansaydınız diye.

Şu an 55" C1 var bende monitör olarak kullanıyorum 2 yıldır ve o kadar iyi ki hiçbir kere yanık olmadı sadece çok büyük ve artık gözlerim kaldırmıyor bu yüzden başka bir OLED almak istedim ve başıma gelenlere bakın...
Forumda hep söylerim. Monitör-televizyon gibi ürünleri Amazon dışında bir yerden almayın diye. En azından bir sorun olursa adam akıllı iade edersiniz. Böyle saçmalıklarla uğraşmazsınız.

O kadar para veriliyor cidden yazık.

Tüketici hakem heyeti dışında çözüm gözükmüyor o zaman.

Geçmiş olsun.

Forumda hep söylerim. Monitör-televizyon gibi ürünleri Amazon dışında bir yerden almayın diye. En azından bir sorun olursa adam akıllı iade edersiniz. Böyle saçmalıklarla uğraşmazsınız.

O kadar para veriliyor cidden yazık.

Tüketici hakem heyeti dışında çözüm gözükmüyor o zaman.

Geçmiş olsun.
Malum ülke şartları en ucuzu bulup almaya çalışıyoruz.

Malum ülke şartları en ucuzu bulup almaya çalışıyoruz.
Kesinlikle haklısınız fakat verilen paralar da az buz paralar değil.

TV ve monitör Amazon genelde en uygun fiyatı veriyor diğer sitelere kıyasla. Çok fazla çeşit yok ama ben her zaman oradan alıyorum. Mesela Sony TV alacaktım geçen sene, Amazon'da olmadığı için almadım Philips almak zorunda kaldım benzer özelliklerde, benzer fiyatlarda. Bu tarz ürünler mümkün olduğunca Amazon'dan alınmalı. İndirim günlerinde çoğu siteden çok daha uygun fiyatlara almakta mümkün.

Olmuşla ölmüşe çare yok, bir dahakine bu tarz ürünleri alırken daha çok dikkat edersiniz. Geçmiş olsun tekrardan.

Kesinlikle haklısınız fakat verilen paralar da az buz paralar değil.

TV ve monitör Amazon genelde en uygun fiyatı veriyor diğer sitelere kıyasla. Çok fazla çeşit yok ama ben her zaman oradan alıyorum. Mesela Sony TV alacaktım geçen sene, Amazon'da olmadığı için almadım Philips almak zorunda kaldım benzer özelliklerde, benzer fiyatlarda. Bu tarz ürünler mümkün olduğunca Amazon'dan alınmalı. İndirim günlerinde çoğu siteden çok daha uygun fiyatlara almakta mümkün.

Olmuşla ölmüşe çare yok, bir dahakine bu tarz ürünleri alırken daha çok dikkat edersiniz. Geçmiş olsun tekrardan.

Peki normalde aldığım bir monitörü 4. gününde iade etme hakkım var mıdır cayma hakkım?

Geri
Yukarı