İncil'e göre dünya düz mü?

@GCN sıkıntılı kısım İslam dininin de çeşitli kronikleri çıkmış İncil gibi salt halinden uzaklaşması. Hadis dini dediğimiz şey İslam için iyi değildir. Herkesin inancı kendisine, isteyen hadisleri doğru kabul eder isteyen etmez. Sahih hadis der, hasen hadis der. Kuran üzerinden herhangi bir tartışmaya bakıyorsun "aha bu böyle" diye hadis savuranları görüyorsun. Elimizde kapı gibi kitap var, Allah'ın kelamı olarak üzerine laf olmaması gerekirken Ebu Hureyre'nin spam yapar gibi hadis yazdığı ortam sağlıklı değil.

Ben İslam dinini Hz. Muhammed'in hayatta olduğu ve Kuran'ın indiği dönem olarak ele alıyorum. Sonrası zaten malum mahalle kavgası gibi herkes birbirine giriyor, hadisler havada uçuşuyor. Çok politik ve istikrarsız.
Hocam merakimdan soruyorum yanlış anlamayın. Siz neye inanıyorsunuz? En mantıklı din sizce İslam mı yoksa dinler size göre saçma mı? Düşünceleriniz neler?

Zaten incil-ler farklı versiyonlarda yazıldı. İsa'nın biyografisi tadında; (Tanrı kelamı/sözü) olduğu iddia edilmeksizin yazıldı.
Peki sizce kutaplar değiştirildi mi?
Günümüzdeki son hali evet. Diğerleri imha edildi.
Günümüzde ki mantiklı mı yoksa çeşitli çelişmezlikleri mi var?

Günümüzde ki mantiklı mı yoksa çeşitli çelişmezlikleri mi var?
Günümüzdeki Kuran abbasilerin Kuran'ı. Yani o dönemde iki kutup vardı. Gelenekselciler ve radikaller(yenilikçiler). Savaşları abbasiler kazandı ve kıbleyi mekkeye taşıdı. İlk kıble petra şehridir. Gelenekçi islamcıların inşa ettiği camilerin kıblesi petra şehrine bakar.

Son düzenleme:
Günümüzdeki Kuran abbasilerin Kuran'ı. Yani o dönemde iki kutup vardı. Gelenekselciler ve radikaller(yenilikçiler). Savaşları abbasiler kazandı ve kıbleyi mekkeye taşıdı. İlk kıble petra şehridir. Gelenekçi islamcıların inşa ettiği camilerin kıblesi petra şehrine bakar.
Hocam bu sorumu cevaplamıyor ama :D. Ben günümüzdeki Kuran'ın çelişkileri mi var? Yoksa çelişkileri olanlar mı imha edildi?

O zaman Kuran'ı da çürütürsün.

O, sana Kitabı Hak ve kendinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, Tevrat'ı ve İncil'i de indirmişti. (3/Âl-i İmran 3)

Burada kastedilen Allah'ın gönderdiği haliyle İncil ve Tevrat'tır. Bugün İncil ve Tevrat olarak elimizde olan metinler değil.

Bu dini bir kavram, İslam'ın şartlarından biri de Peygamberleri ve onlara indirilen kitapların varlığını kabul etmektir. Ama onlarla amel etmek değildir, zaten İslam'a göre onlar orijinalliklerini kaybettikleri için İslam gelmiştir.

Peki sizce kutaplar değiştirildi mi?
Bu soru anlamsız. İncil veya inciller zaten Tanrı kelamı(sözü) değildi ki değişmesi/değiştirilmesi bir sorun teşkil etsin? İslamdaki hadis kitapları gibi düşün incilleri. Hadis kitaplarının değiştirilmesi bir anlam ifade etmez. Zaten Allah'tan gelmediği bilinir çünkü. İslamdaki incil değiştirildi ifadesi, incilin tıpkı kuran gibi Tanrı'dan geldiği iddiası üzerine kurulu. 100 kere de değiştirilmiş olsa hıristıyanlar için önemi yok. Çünkü hırıstıyanlıkta Tanrı sözü incil değil İsa'dır.
Hocam bu sorumu cevaplamıyor ama :D. Ben günümüzdeki Kuran'ın çelişkileri mi var? Yoksa çelişkileri olanlar mı imha edildi?
Çelişki kısmına girmiyorum. Abbasiler işine geleni ekledi, işine geleni çıkardı ve günümüzdeki kuran meydana geldi.

Bu soru anlamsız. İncil veya inciller zaten Tanrı kelamı(sözü) değildi ki değişmesi/değiştirilmesi bir sorun teşkil etsin? İslamdaki hadis kitapları gibi düşün incilleri. Hadis kitaplarının değiştirilmesi bir anlam ifade etmez. Zaten Allah'tan gelmediği bilinir çünkü. İslamdaki incil değiştirildi ifadesi, incilin tıpkı kuran gibi Tanrı'dan geldiği iddiası üzerine kurulu. 100 kere de değiştirilmiş olsa hıristıyanlar için önemi yok. Çünkü hırıstıyanlıkta Tanrı sözü incil değil İsa'dır.

Çelişki kısmına girmiyorum. Abbasiler işine geleni ekledi, işine geleni çıkardı ve günümüzdeki kuran meydana geldi.
Size göre doğru Kuran var mı peki?

Hocam merakimdan soruyorum yanlış anlamayın. Siz neye inanıyorsunuz? En mantıklı din sizce İslam mı yoksa dinler size göre saçma mı? Düşünceleriniz neler?

Ben Agnostik olarak tanımlıyorum kendimi. Bir tanrı/güç inancım var lakin iş İbrahimi ve diğer dinlere geldiğinde fazlasıyla tereddütlüyüm. Ben yaratıcının insanların iç işlerine karışacak, taleplerde bulunacak, cezalandıracak bir güç olduğu fikrine uzağım. Yalnız tüm dinlere ilgiliyim ve gerçek olsalar da olmasalar da kitap halinde çok başarılı ve güzel buluyorum. Lakin hadisler, tefsirleri eğip bükmeler, varyasyonlar bana göre insanların dinleri politik olarak kendi çıkarları için kullanmalarının sonucu. "Oku" emri ile kitap gönderen Allah, kullarının kaynağı muallak olan sözlerin peşinden gitmesini istemezdi.

Günümüzdeki son hali evet. Diğerleri imha edildi.

Hayır bunu İslam dininin de İncil gibi eğilip bükülerek kullanılması için söyledim. Kuran değiştirilmedi diyoruz da Kuran ile alakası olmayan hatta çelişen ne kadar çok hadis kullanılıyor günümüzde. Bazı pagan adetlerini dine yamamak de ayrı konu.

Yeni konular

Geri
Yukarı