İndirme üzerindeki SNR tezatlığı ve hat değer değişkenliği

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Bu aşağıdaki değerler 75 Mbps hız üzerindeki değerlerdir.
Hız yükselmesinden kaynaklı maksimum 75 Mbps hız alacakken 79 Mbps hıza yükseliyor indirme hızım. Bu sebeple sorunlu olan SNR değeri 6.6 dB değerine kadar çekiliyor.
Hız yükselmesi olmadan önce 2 dB kararlılık ayarıyla 8.8 dB altına düşmüyordu SNR genel olarak. Arada 8.4 dB değerine kadar gerilediği oluyordu. Daha önceden 2 dB kararlılık ayarıyla 11.6 dB SNR gördüğüm zamanlar oldu ama çok uzun sürmedi.
Bu değerlerde kararlılık ayarı 10 dB olarak ayarladığım için 73 Mbps hız ulaştı modeme. SNR ise 9.2 dB ile 9.9 dB arası gidip geliyordu.
3.PNG

Yaklaşık 2 aydır sürekli hat değerlerim berbat hale geliyordu. 2 aydır sürekli şikayet ve talep işlemleri ile geçiyor günlerim.
Bu aşağıdaki değerler ise hattımın berbat olduğu anların bir ispatıdır.
8.PNG

Bu sorundan sonra düzelen hat değerleri aşağıdaki değerlerdir.
9.PNG

Güncel ayarlarım ve modem değerlerim aşağıdaki gibidir.
Ekran Alıntısı.PNG

UPBO ayarını normalde aktif kullanıyorum ama denemek amaçlı kapattım. Geçici bir ayardır dikkate almayın onu.
Ekran Alıntısı 1.PNG

Uzun aradan sonra yükleme maksimum hızım tekrardan 47 Mbps hıza çıktı. Sebepsizce bugüne kadar düşüş yaşadı. En düşük değer ise 22 Mbps olmuştu.
Uzun aradan sonra yükleme üzerindeki SNR değerimde düzeldi. 24 dB SNR değerine kadar düşüş görmüştü.
Yükleme üzerindeki güncel değerlere baktığım zaman hat zayıflaması 4.1 dB değerden 4.7 dB değerine yükselmiş. Yükleme üzerindeki hat zayıflaması 3.5 dB değerine kadar düzeliyordu ara ara. 4.7 dB hat zayıflaması yine kabul edilebilir değer.

Diğer oluşturduğum konularda olsun diğer oluşturulan konularda olsun paylaştığım değerleri hatırlayanlar vardır.
2 dB kararlılık ayarında kapasite hızı olarak en az 110 Mbps hızı her zaman gördüm ve görmeye devam ediyorum.

Güncel değerlerde bile hat değerlerim çok iyi durumda olduğu halde hala ben SNR sorunu yaşıyorum sebepsizce.
SNR sorunu yüzünden Netspeed hızımı 50 Mbps hıza sabitledi. Bu sebeple bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Kısa süreçte değişkenlik gösteren, sorunlu hat değerlerini gösteren, güncel değerleri gösteren ekran alıntılarını paylaştıktan sonra artık yorumlama vakti geldi.

Ben Netspeed abonesiyim Hiper PRO 75 paketiyle. Bu hız ve paket satışı artık yok. Netspeed güncel olarak maksimum 35 Mbps hıza kadar satış yapıyor.
Netspeed firmasının kapasite sorunu yaşadığını artık bilmeyen kalmadı. Durduk yere 35 Mbps hıza kadar satış yapmıyorlar.

Son iki yıldır Türk Telekom ve Turknet firmasına kıyasla en çok müşteri çeken iki firma Netspeed ve Millenicom firmalarıdır.

Şimdi soruyorum ben. Müşteri potansiyeli olan ve sürekli abone kazanan bir firma neden gelişmeye gitmez.
Sözde gelişim var, sözde çalışma ve hizmet var ama görünen köy kılavuz istemez diye de bir cümle var.

Ayrıca Netspeed firmasının BTK tüketici şikayeti bölümünde herhangi bir kaydı yok. Kimse bu firma üzerinden aboneliğini girerek şikayet açamıyor. Bu durumu kaç aydır söylüyorum ama hiçbir şekilde bir düzelme olmadı.
Tüm İnternet servis sağlayıcılarının BTK şikayet kısmında kaydı varken neden Netspeed firmasının yok çok merak ediyorum. Bu zamana kadar neden düzeltilmedi onuda merak ediyorum.
Netspeed firmasının şikayet sayısı diğer firmalara oranla çok ama çok az durumda. Diğer firmalar en az 2 veya 3 katı şikayet sayısı ile başlıyor toplam şikayet oranı. Buda çok dikkat çeken ve ilginç bir nokta.

Bu zaman kadar Netspeed firmasına ben hep olumlu davrandım ve alttan aldım. Gerekli sert tepkileri gösterdiğim durumlar oldu haklı olarak ama hiçbir zaman saygımı bozmadım çalışanlarına.
Dün yaşadığım sorundan sonra hiçbir şekilde güvenim kalmadı benim bu firmaya açıkça söylüyorum. Bunu kendilerine dahi söyledim.

Bir güncelleme atıyorlar hat değerleri genellikle düzelirken bazen hiç düzelmiyor.
Bir güncelleme ile sorun düzeliyorsa o firmanın emin olun sunucu ve santrallerinde sorun vardır. Ancak bunu Netspeed asla kabul etmiyor. Gerekli araştırmalar ve çalışmalar yapıldı ama sorun bulunamadı karşılığını veriyorlar sizin sunucularınızda ve santraliniz üzerinde belki sorun vardır diye sorduğunuzda.

Ayrıca hat değerlerim üzerinde dikkatimi çeken bir nokta var. Regional mode sürekli A ve B olarak değişiyor. Bunun neden olduğunu hiç bulamadım. Bölgesel modun benimle alakası zaten yok. Bağlı olduğum port, santral, saha dolabı buna bir etken olduğunu biliyorum. Buda demek oluyor ki benim hattıma sürekli bir müdahale var ama kabul eden bir taraf yok söylendiği zaman.

Netspeed gibi firmaların altyapı üzerinde müdahale hakları olmayabilir. Ancak abonelerinin haklarını tamamen korumak zorundalar.
Ben Netspeed firmasında bunu göremedim açıkça konuşmak gerekirse.
Herhangi bir onarım işlemi isteyemiyorlar, hat değişimi talep edemiyorlar Türk Telekom firmasından.
Diğer firmalarda durum nasıl işliyor bilmiyorum ama Netspeed gerçekten sorunlu hatların onarımı konusunda artısı olmayan bir firmadır.

Türk Telekom biliyorsunuz kendi abonesi olmayan kişilerin altyapı onarım talebini almıyor kendi müdürlüklerinden. Bunu ben çok yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum.
Türk Telekom firmasının karşılığı şu oluyor. Hangi firmanın abonesi olarak hizmet alıyorsan o firma üzerinden sorun ve şikayetlerini açabilirsin, talep oluşturabilirsin oluyor.

Türk Telekom firmasına hak verdiğim nokta var vermediğim nokta var.
Türk Telekom abonesi olmayan bir kişinin haklı olarak şikayetini niye işleme alsın diye düşünürken altyapı senin kardeşim diyerek kimse müdahale edemiyor durumuna geldiğimizde bu sefer Türk Telekom üzerine gözler dikiliyor.
Netspeed firması gibi firmaların müdahale hakları yok ama Türk Telekom ekiplerine bu bakımları, onarımları, hat değişim işlemlerini yaptırma haklarının olduğunu sanki biz bilmiyoruz. Çünkü biz aptal ve cahil bir milletiniz ya sözde.

Türk Telekom saha ekipleri zaten işlerine geldiği gibi çalışıyorlar. Ne denetim var ne yönetim var.
Sorun mu var saha dolabından ölçüm alınıyor. Hat değerleri şu değerlerde. Şu kişi şu kadar hız alır kafası yaşayıp gidiyorlar.
Sorun varsa da görmezden geliniyor.
Ankastre üzerinden ölçüm alınmadığı halde, hat kontrolü yapılmadığı halde herhangi bir işlem olmadan nasıl sorun yoktur veya çözülmüştür mantığı ile hareket ediyorlar hiç anlam veremiyorum.
Tek yaptıkları olumlu işlem fiber çekilecekse onu çekiyorlar. Oda 12 ayın sadece 2 ayı oluyor. Başka da hizmet yok.

Ben iki firma arasında kaldım. İki firmada altyapı onarımı ve hat çekme talebi almıyor şaka gibi.
Bu sebeple bundan sonra bu konuyu kendime ana konu yapıyorum. Hat değerlerim berbat olup düzeldiği süreçlerde artık buraya atacağım değerleri.
Bu konuyu da Netspeed firmasına ileteceğim. Kendileriyle bire bir iletişim ile çözüm bulamadık. Sosyal medya üzerindeki bu eleştirilere, ispatlara, düşüncelere nasıl dönüş yapacak çok merak ediyorum.
Bundan sonra saygımdan ödün vermeden ağır eleştiriler ile devam edeceğim. Bebek gibi pışpışlar olduk resmen İnternet servis sağlayıcılarını adam gibi hizmet alamadığımız halde.

Önemli bir bilgi daha geçeyim.
Bu zamana kadar upload hızı yükselmesi için istek ve talepler oldu. Günümüzdeki sorunlar yüzünden kısa süreli olsa da yükleme hızları arttı.
Benim değerlerim üzerinden olsun, onlarca paylaştığı değerlere baktığımızda net bir şekilde kalıcı olmaması için bir neden olmadığını görüyoruz.
Benim değerlerime baktığımda en az 15 Mbps yükleme hızını rahat alabileceğimi görüyorum ben sorun yaşamadan.

Bu mümkün olduğu halde neden geçici. Bunu test etmek için veya geçici olarak hizmete açmak için başımıza bu durum mu gelmeliydi acaba.
Koltuk üzerine oturup sözde çalışma sergileyeceklerine gerekli çalışmalar yapılsaydı eğer biz başka şeyler konuşuyor olurduk.

Geçtiğimiz hafta Netspeed firmasına dayımı abone yaptım. Bu saatten sonra asla kimseye bir firma önermem. Vereceğim destek sadece altyapısal değerlerini yorumlamak ve bilgilendirmek olur elimden geldiğince.

Biz servis sağlayıcılarını hala pışpışlarsak eğer böyle geri kalmaya devam ederiz.
Ben BTK yapısının nasıl işlediğini merak ediyorum.
Neye göre, kime göre lisans dağıtıyorlar.
Belli şartları istiyorlar ama karşılığı olmayınca bir yaptırım yok. Belli bir planlama oluşturuyorlar ama arkasında duran yok.
Böyle mi gelişim oluşturacak firmalara BTK.

BTK başında olmak nasip olsa keşke. Türk Telekom ve Netspeed firmasına yaptırım yapacağım gibi lisanslarını dahi yakarım gerekirse. Zor bir durum değil bunu yapmak.

Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı