İndirme yaparken ping neden yükselir?

Daha fazla  
Arkadaş öncelikle merhaba. Benim sorunum başlıkta yazan kadar basit bir sorun değil. Eski adresimde 30 Mbps internet kullanıyorduk ve 2 PC kullanıyorduk. 1 PC'de oyun oynuyordum, diğer PC'yi kullanan kişi de indirme yapıyordu. Oynadığım Online bir oyun. Diğer PC indirme yaparken genelde saniyede 3 MB gibi bir dosya indirme hızı kullanıyordu, ama benim PC'de oynadığım oyunu Max 10 ms etkiliyordu. Yani 30 ms alıyorsam bu msim 40-45'in üstüne kesinlikle çıkmıyordu ve benim oynadığım oyunu hiçbir şekilde etkilemiyordu. Şimdi adres değişikliği yaptık ve 42 Mbps internet kullanıyoruz. Bir dosya indirirken 4.5 MB ile indirme yapıyor. Eski adresimde is bu hız Max 3.4 MB ile sınırlıydı. Daha yüksek hızda indirme yapmıyordu. Ama sorun şu ki, yeni adresimde 1.5 MB ile indirme yaparken diğer PC'de oynamış olduğumuz oyundaki ms 30 Ms'lerden 90-100 Ms'lere çıkıyor. Benim anlamadığım konu indirme yaparken pingin yükselmesi neye bağlı? Eski adresimde kullanmış olduğum internet firmasıyla aynı firma hala. Burada olan sorun eski adresimde neredeyse bütün internet hızını kullanıp indirme yaparken diğer PC'de ki Ms'in yükselmemesi ama yeni adresimde eski adresimden daha hızlı internet olmasına ve daha düşük bir hızla indirme yapmasına rağmen diğer PC'de oluşan 70-100 ms artışı. Sizce bu konu hakkında ne yapmalıyım? 42Mbps indirme, 8 Mbps upload hızı olan bir internetle neden aynı anda hem indirme yapıp hem de rahatça oyun oynayamıyorum? 1.5 MB'lık bir indirme yaparken geriye yaklaşık saniyede 2.5 MB indirme yapan bir internet boşta kalıyor. MB olarak örnekledim çünkü Mbps değeriyle hiç hesaplamadım. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. İyi günler herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknik veriler ile uzun bir yazı yazacaksan bunu bölmeli ve yalın bir şekilde anlatmalısın. Tek paragraf yerine en azından 2 paragraf olarak anlatsan daha iyi olur.

Cihazların kablosuz olarak bağlı ise bu sorunun oluşması normal eğer kabloluda sorun varsa hat değerlerini ölçtürmelisin.

1646954386022.png

Bu şekilde çıktı

@İlker aydın karahan Değerler gayet iyi sorun oyun sunucularından kaynaklanıyor olabilir ayarları tekrar gözden geçir. Tekrarlanırsa modemini test edersin ki kablolu olduğundan modemde bir problem olduğunu zannetmiyorum.

Eğer upload hızınız 8 mpbs civarıysa yaşadığınız durum gayet normal. İndirdiğiniz dosya ve paketler bazen upload hızınıza da ihtiyaç duyar yani siz indirme yaparken aslında gönderimde yaparsınız. Aslında her şey bandwidth ile ilgili ama kafa karıştırmaya gerek yok. Sonuç olarak indirdiğiniz paket büyüklüğüne ve paketin upload hızınıza ihtiyaç duyup duymadığıyla alakalı bir durum bu.

Eğer upload hızınız 8 mpbs civarıysa yaşadığınız durum gayet normal. İndirdiğiniz dosya ve paketler bazen upload hızınıza da ihtiyaç duyar yani siz indirme yaparken aslında gönderimde yaparsınız. Aslında her şey bandwidth ile ilgili ama kafa karıştırmaya gerek yok. Sonuç olarak indirdiğiniz paket büyüklüğüne ve paketin upload hızınıza ihtiyaç duyup duymadığıyla alakalı bir durum bu.
Net limiter programıyla indirme esnasında upload yapıp yapmadığını kontrol ettim zaten 100 bayt çıktı. Yani bir etkisi yok. Bu bence çok daha teknik bir konu inşallah bir bilen arkadaş çıkarda bu konuya açıklık getirir. İndirmeyi steamden yapıyorum bu arada.
@İlker aydın karahan Değerler gayet iyi sorun oyun sunucularından kaynaklanıyor olabilir ayarları tekrar gözden geçir. Tekrarlanırsa modemini test edersin ki kablolu olduğundan modemde bir problem olduğunu zannetmiyorum.
Hiç biyerde bu konuyla ilgili türkçe birşeyler bulamadım. Yardım için sağol yinede.

Net limiter programıyla indirme esnasında upload yapıp yapmadığını kontrol ettim zaten 100 bayt çıktı. Yani bir etkisi yok. Bu bence çok daha teknik bir konu inşallah bir bilen arkadaş çıkarda bu konuya açıklık getirir. İndirmeyi steamden yapıyorum bu arada.

Hiç biyerde bu konuyla ilgili türkçe birşeyler bulamadım. Yardım için sağol yinede.
Bilen arkadaş diyorsun sana olayı anlatıyorum. Eğer "Download" ve "Upload" arasında ciddi fark varsa bu sorun yaşanır! Sizin ölçümlerinizde 100 bayt çıkması bunu değiştirmez. Siz yüksek hızla dosya indirdiğiniz için indirdiğiniz her dosyayı karşıya bildirmek zorundasınız. Yani ne kadar hızlı indirirseniz o kadar hızlı bildirmek zorundasınız. Sizin de download hızınız upload hızından yüksek olduğu için bandwidthte ciddi tıkanmalar yaratır bu da size ping olarak geri döner. Umarım bilen bir arkadaş çıkarda ikna olmanız için söylediklerimi teyit eder. Siz de bunun normal olduğunu anlayıp sorun aramaktan vazgeçersiniz.

Bilen arkadaş diyorsun sana olayı anlatıyorum. Eğer "Download" ve "Upload" arasında ciddi fark varsa bu sorun yaşanır! Sizin ölçümlerinizde 100 bayt çıkması bunu değiştirmez. Siz yüksek hızla dosya indirdiğiniz için indirdiğiniz her dosyayı karşıya bildirmek zorundasınız. Yani ne kadar hızlı indirirseniz o kadar hızlı bildirmek zorundasınız. Sizin de download hızınız upload hızından yüksek olduğu için bandwidthte ciddi tıkanmalar yaratır bu da size ping olarak geri döner. Umarım bilen bir arkadaş çıkarda ikna olmanız için söylediklerimi teyit eder. Siz de bunun normal olduğunu anlayıp sorun aramaktan vazgeçersiniz.
Eski adresimde ms sorunu yaşamıyordum nasıl oluyor? Bunu açıklarmısın. 30 mbps indirme 6 mbps de yükleme hızı vardı.

Geri
Yukarı