İnek öğrenci nedir?

İnek öğrenci lafını çok duyuyorum da hiç bir zaman başarılı öğrencilerin aşağılandığı sınıflarda bulunmadım veyahut böyle bir duruma şahitlik etmedim. Artık bütün gençler ders çalışmanın ve derslerde başarılı olmanın farkında, ülkede bütün öğrenciler gelecek kaygısı çekiyor zaten.

u insanların akademik hayatı fazlasıyla başarı dolu, bu fazlasıyla iyi bir şey. Lâkin çoğu ders dışında hiçbir şeye yatkın değil maalesef. Mesela derece yapmış birisinin bilgisayar mühendisliği veya tıp okuduğunu düşünün. Ancak bu insanlar hiçbir şekilde ne bilgisayar hakkında fikir sahibi ne de insan anatomisi hakkında bir fikre sahip. Aslında burada fikir sahibi olmak gerekmiyor zira okullarda bunun eğitimi veriliyor, bu doğru. Lâkin buna rağmen bu insanlarda bu "olumsuz" durum söz konusu. Tabi şu da denebilir, kişinin ders dışında yapabilecek bir şeyi yok; bu da kötü bir şey değil. Bu fazlasıyla doğru. Ancak bunun kabul edilmesi gerekiyor. Çünkü toplumumuzda bu bir ayıp olarak gözükmekte dolayısıyla "inek" insanlar bu durumu reddetmek zorunda kalıyor.
1500-1600 kişilik bir lisedeydim ve çoğunluğun bir sürü hobisi, iyi olduğu alanlar vardı ve çoğunluğu da başarılıydı, ayrıca dediğiniz gibi sadece ders çalışan aşırı başarılı inekler de bulunuyordu ama sayıları 50-60 kişiyi geçmez diyebilirim. Yine de bu kişileri kimse aşağılamıyor aksine saygı duyuyorlardı :D 4 yıl boyunca her gün düzenli ders çalışabilmek gerçekten azim istiyor.

Son düzenleme:
1500-1600 kişilik bir lisedeydim ve çoğunluğun bir sürü hobisi, iyi olduğu alanlar vardı ve çoğunluğu da başarılıydı, ayrıca dediğiniz gibi sadece ders çalışan aşırı başarılı inekler de bulunuyordu ama sayıları 50-60 kişiyi geçmez diyebilirim. Yine de bu kişileri kimse aşağılamıyor aksine saygı duyuyorlardı :D 4 yıl boyunca her gün düzenli ders çalışabilmek gerçekten azim istiyor.
Hocam merhabalar, size yazmayı unutmuşum; kusura bakmayın. Beni yanlış anlamayın ama o lisede tanıştığınız insanların çoğunun iyi bir akademik geçmişi olduğundan adım gibi eminim.

Genellikle gözlerinin numarası 10 veya üstüdür, gözlükleri 50 kiloyu geçebilir. Genellikle kısanın bi' tık üstü uzun olurlar. Milyon çeşit Rotring kalemleri vardır. Haftada 10 kitap bitirir, kitaplarına ufacık zarar gelse cehenneme çevirir sınıfı. Genellikle öğretmenlerin gözdesi, anne babalardan laf yememize sebep olanlardır. Bana göre inek öğrenci budur.

Hiçbiri. Dersten başını kaldırmayan boş zamanda matematik çözen işlediğimiz konuyu değil de 2 konu sonrasını çözen sınıfta 1. okulda 1. olan olmaya yakın bireylerdir kendileri. Çok fazla sınav kaygısı vardır ancak ne hikmetse 100 alır tüm sınavlardan.

Hocam ben de böyleydim bir aralar ama o sınav kaygısı çok kötü ben LGS girerken nefesim kesiliyordu. Kolay bir şey değil yani sınav stresi. 100 alma konusu doğrudur ama çok çalışınca alınıyor.

Geri
Yukarı