İngiliz dili ve edebiyatı için ne gerekiyor?

kaane

Kilopat
Merhaba, ben İngiliz dili ve edebiyatı okumak istiyorum, neredeyse tüm soruları doğru yapıyorum, sadece yetiştiremiyorum verilen sürede bunu çözeceğim tabii ki, benim yabancı dil sınavından ve TYT'den nasıl bir puan yapmam gerekiyor güzel bir İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne sahip üniversiteye girebilmek için? Bir de onun yanında hala üniversiteye karar veremedim, sizce hangi üniversiteye gitmeliyim? Yani en iyisi hangi üniversitedir bunun için?

Merhabalar,
Öncelikle hedefin Hacettepe Üniversitesi olsun derim. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü için çok iyi bir üniversitedir.
1640886966466.png

Bu sene 7 bin sıralamayla kapatmış yaklaşık olarak. En son giren kişinin de netleri bu şekilde:
1640887005015.png

Aslında +5 -5 oynar. Bu net aralığında bir şey yapmaya çalışsan iyi olur. +5 -5 deme sebebim sınav zorluğuna göre değişebilir çünkü.

Merhabalar,
Öncelikle hedefin Hacettepe Üniversitesi olsun derim. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü için çok iyi bir üniversitedir.
Eki Görüntüle 1256225

Bu sene 7 bin sıralamayla kapatmış yaklaşık olarak. En son giren kişinin de netleri bu şekilde:
Eki Görüntüle 1256226

Aslında +5 -5 oynar. Bu net aralığında bir şey yapmaya çalışsan iyi olur. +5 -5 deme sebebim sınav zorluğuna göre değişebilir çünkü.
Hocam bu netler yeterli midir? Benim için neredeyse kolay gibi bir şey. Ben şuanda Anadolu Lisesi'nde dil bölümü okuyorum, bu okulda ilk defa açıldı bu bölüm bu yıl, bir de bildiğim kadarıyla lisede bu bölümden mezun olanlar çok daha kolay girebiliyormuş üniversiteye. Hacettepe Üniversite'si birinci tercihim olabilir, başka hangi üniversiteler var hocam önerebileceğiniz?

@kaane, garantilemek adına 70 TYT, 70 YDT için uğraşabilirsin. En kötü 60 net TYT yapman lazım.

1640891406041.png

Onun dışında Bilkent'te deneyebilirsin. Bilkent zorlayabilir ama bitirmen durumunda bir şeyler yapabileceğini düşünüyorum.

1640891447067.png

En son giren de bu netlerle girmiş. Bence 20 matematik yapılabilir, imkansız değil. YDT'den zaten 70 aşağısında yapmaman lazım, 70 net öyle zor bir net değil zaten. Düzgün bir şekilde okuma yapılıp analiz edilirse ve soru çözüm şekilleri iyi öğrenilirse sınav rahat fullenir.

@kaane, garantilemek adına 70 TYT, 70 YDT için uğraşabilirsin. En kötü 60 net TYT yapman lazım.

Eki Görüntüle 1256330

Onun dışında Bilkent'te deneyebilirsin. Bilkent zorlayabilir ama bitirmen durumunda bir şeyler yapabileceğini düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1256331

En son giren de bu netlerle girmiş. Bence 20 matematik yapılabilir, imkansız değil. YDT'den zaten 70 aşağısında yapmaman lazım, 70 net öyle zor bir net değil zaten. Düzgün bir şekilde okuma yapılıp analiz edilirse ve soru çözüm şekilleri iyi öğrenilirse sınav rahat fullenir.
Hocam bu kadar yüksek bir hedef belirlemedim ki ben, gerek de yok açıkçası, ortalama bir üniversite yeterli benim için. Matematik sorularını tamamen boş bırakmayı düşünüyorum zaten, tamamen diğerlerine çalışacağım, ahım şahım bir üniversiteye gitmeme gerek yok yani hocam, 350 puanlık bir üniversite bile olur, ama yine de bir denerim o kadar yükseğe çıkmayı.

Yeni konular

Geri
Yukarı