İngiliz dili ve edebiyatı okumak için nasıl bir yol belirlemeliyim?

zEss_48

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, ben bir 10. sınıf öğrencisiyim ve sene sonunda bir bölüm seçmem gerek fakat biraz kafam karışık. Edebiyat başta olmak üzere sözel derslerim gayet iyi lakin sayısal derslerim için bu pek söylenemez. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinde idare eder seviyede bir başarım var, matematiğim ise zayıf.

Edebiyat alanlarına ve yabancı dile yoğun bir ilgim var. O yüzden İngiliz dili ve edebiyatı okumak istiyorum. Bildiğim kadarıyla kazanmak için dil bölümünü seçmeliyim. AYT ve TYT'de ne kadar bir başarı sergilemeliyim? Yetenek sınavına mı göre alıyorlar? Maalesef hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanız mutluluk duyarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İngiliz dili ve edebiyatı okuyup formasyonla İngilizce öğretmeni mi olacaksın? Amacın buysa kolay gelsin.

İngilizce öğrenmen yeterli. Başka bir şey yapmana gerek yok.

Hedeflediğin yere göre nasıl bir TYT-YDT performansı istendiği şekillenir, bölüme YDT ile gireceksin dil bölümünün AYT'si bir nevi. Formasyon da sürekli kalkıyor ama sonradan farklı şekillerde yine getiriyorlar. TYT matematiğe önem vermeni öneririm ikincil olarak.

Anladığım kadarıyla isteğin ingiliz dili ve edebiyatı okumak, bunun için dil bölümünü seçmene gerek yok. Sınava gireceğin vakit dil bölümünden girerek o bölüme gidebilirsin. İngilizcen gerçekten iyiyse seçmelisin bu yolu yoksa işin zor olur.

Anladığım kadarıyla isteğin ingiliz dili ve edebiyatı okumak, bunun için dil bölümünü seçmene gerek yok. Sınava gireceğin vakit dil bölümünden girerek o bölüme gidebilirsin. İngilizcen gerçekten iyiyse seçmelisin bu yolu yoksa işin zor olur.
İngilizce bir yana mitoloji ve edebiyata ilgi önemli bence.

İngilizce bir yana mitoloji ve edebiyata ilgi önemli bence.
Doğru fakat İngilizcesi iyi değilse sınavda zorlanabilir. Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşım 80 soruda 78 doğru yapmıştı. Şu anda Çin dili ve edebiyatı okuyor. Soru sayısı çok fazla olmadığından ve sınava giren kişi sayısı az olduğu için 1-2 sorunun bile çok önemi var diye biliyorum.

Merhabalar, ben bir 10. sınıf öğrencisiyim ve sene sonunda bir bölüm seçmem gerek fakat biraz kafam karışık. Edebiyat başta olmak üzere sözel derslerim gayet iyi lakin sayısal derslerim için bu pek söylenemez. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinde idare eder seviyede bir başarım var, matematiğim ise zayıf.

Edebiyat alanlarına ve yabancı dile yoğun bir ilgim var. O yüzden İngiliz dili ve edebiyatı okumak istiyorum. Bildiğim kadarıyla kazanmak için dil bölümünü seçmeliyim. AYT ve TYT'de ne kadar bir başarı sergilemeliyim? Yetenek sınavına mı göre alıyorlar? Maalesef hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanız mutluluk duyarım.
Lise'de hangi bölümü seçtiğinin bir önemi yok. YDT ve AYT üzerinden alacağın puanla Üniversite kazanacaksın. Ama dil bölümünü seçersen çok yardımı dokunur tabii ki de. Üniversite sınavına kadar gramer ve özellikle kelime bilgini geliştirmeye bak. Sınavda çok fazla mantık sorusu da çıkacak çünkü. Kelime bilgin yoksa mantık yürütemiyorsun maalesef. Matematik ile aram yok demişsin. Ama maalesef TYT çözecek kadar matematik bilmen zorunlu. Şayet TYT'den hiç matematik yapamayıp dil sınavını fullesen bile çoğu kişinin arkasında kalırsın. En azından 15 20 net yapacak kadar bilmelisin. Ben 29 net yapmıştım matematikten TYT'nin. Yavaştan çalışmaya başlarsan çok rahat bitirirsin. Açıkcası ben sınava 1 sene kala çok yavaş şekilde başlayıp son 6 ay çok kasmıştım kendimi ve oldu. Dil bölümünü kazanmak, okumaktan çok daha basit. Edebiyat dersleri aşırı zorluyor maalesef. Sen şimdilik kazanmaya odaklan, istiyorsan basit bir şekilde başaracaksın zaten. Asıl problem okumakta :D

Bu bolumun en iyi yani Ingilizce isteyen cogu yerde calisabilmeniz. Konsolosluklarda, lojistik firmalarinda vesaire... Tercih size kalmis fakat kendinizi ne kadar gelistirirseniz o kadar iyi tabii ki.

Ben bu sene ingiliz dili ve edebiyatı kazandım. 2 yıldır ingilizce öğreniyorum. Hiç sınava çalışmadım sadece mantık yürüterek yaptım. Sana verebileceğim net taktik matematik yapman. İngilizceyi fulleyenler bile mat yapamıyor, o yüzden matematik çok önemli. TYT'den iyi puan yaparsan iyi bir üniye girersin. YDT için soru kalıpları hep benzer zaten. Vocab geliştir Grammer geliştir.

Her soru tipini ezberle kısa taktikleri vs. Paragraf soruları en az çözülebilen. Sentence comp. falan yapman gerek. Bölüme gelecek olursak şuan ben hazırlık sınıfındayım. Bilerek hazırlığa bıraktım ama pişmanım. Hazırlık sınavına gir ve geç bence. Sorun varsa sorabilirsin.

Bu arada ben Meslek Lisesi Web Programcılığı bölümünden kazandım bu bölümü. Ben bile kazandıysam sen de kazanırsın fazla stres falan yapiyim deme.

Geri
Yukarı