İngilizce Filmleri Nasıl Daha İyi Anlayabilirim?

yunus384

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, sosyal üyeleri bu uzun yaz günlerinde gramer çalışmaktan fazlasını yapmak amacıyla İngilizce dizi izlemeye karar verdim. Daha sonrasında diziyi alt yazısız izlerken açıkça söyleyeyim hiç bir şey anlamadım. Akabinde hemen İngilizce alt yazılı izlemeye başladım. Filmi izlerken arkada mutlaka çeviri uygulaması açık oluyor ve sık sık kullanıyorum (kelime için cümle çevirisi değil). Fakat bu da filmin akıcılığını bozuyor. Önerileriniz nelerdir ? Bu arada İngilizce dil seviyem B1-B2.

Markasını hatırlamıyorum bir ürün vardı 1000 kelime İngilizce kartları diye. Onlardan bir tane edinebilirsin. Kelime öğrenmen grammerden çok daha önemli. Kelimeleri ilkokuldaki gibi 3-5 kere deftere art arda yazarak daha rahat öğrenebilirsin.

Genelde kullanılan bütün İngilizce kelimeleri öğren ezberle zaten İngilizce kelimelerden ibaret. Genel grameri bilirsen geriye kelime ezberlemek kalıyor.

Kelime veya gramer sıkıntını gidermen gerekiyor eğer öyle bir sıkıntın varsa.

İngilizce altyazı oldukça güzel bir şey fakat ben de kendi deneyimlerimden sonra fark ettim ki dinliyor gibi gözüksem de altyazıyı okuyorum. Bunu da altyazıyı kapatana kadar fark edemiyorum ben.

Benim önerim hiçbir altyazı kullanmadan sürekli dizi/film izleme ve dinleme yapmak olacaktır. Fakat bunu yapabilmek için kelime ve gramerin eksiksiz olması gerekiyor. Beyin dinlemeye odaklanmış iken birden bire bilinmeyen bir kelime çıkınca her şey yerle bir oluyor.

Ayrıca kelime bakımından şunu söyleyeyim; dizilerde birkaç bölümde bir bilmediğin bir kelime çıkabilir. Ama bilmediğin kelimelerin sıklığı daha çok ise ya kelime eksiğin çok fazla, ya da çok fazla terim içeren bir dizi izliyorsun. Dizi seçimi de altyazısız izlemede önemli bir bölümü kaplıyor. Dizilerini özenle seçmeni öneririm.

Sadece izle. İngilizce derdiyle değil. Örneğin Luther bu sezon nasıl bi' Villain'la karşılaşacak diye sorarak izle. O zaman daha hızlı öğrenirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk başta anlamazsın, o insanların içine girmeden dili %100 öğrenmenin kolay olacağını sanmıyorum. İngilizce kelimeler öğren bolca, bu bol dediğim 1000 kelime de olur 2000 kelime de. Günlük hayatta en çok kullanılanlardan başlayabilirsin.

Sana tavsiyem youtube da videoeğitim adında bir kanal var ve ingilizce eğitim setleri var. Oradaki videolara bakarsan içlerinden biri ingilizcedeki deyimleri aktarıyordu. O video sayesinde konuşma dilindeki bazı püf noktaları öğrenebilirsin.

2. tavsiyem de bir dizinin bir bölümünü 2 belki 3 defa Türkçe alt yazılı izleyip nerede ne konuşulduğunu aklına kazıman. Daha sonra bölümü ingilizce alt yazı veya ingilizce seslendirme ile izleyebilirsin. Şahsen ben öyle yaptım ve gayet işime yaradı. Tabi dizinin bölümünden çok ingilizce konuşmalara dikkat etmen. Bunu bir kaç bölüm için tekrarlamak başlangıçta faydalı olabiliyor. Zaten daha sonra fazla sıktığından yapmak istemiyecek ve keyfince izleyeceksin :p

O ana kadar ise fark etmeden bazı sesleri kulağın alışmış ve artık algılayabiliyor duruma gelir. Bir kaç bölüm ezbere yöntem ile izleyim daha sonra ingilizce alt yazılı izleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı