İngilizce kelime ezberleme yöntemi

deezwend

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, yazılım ile uğraşıyorum. Yazılıma başlamadan 7-8 ay önce bayağı evden kendi başıma ilerleyerek gramer olarak İngilizcemi güzel bir seviyeye getirdiğimi düşünüyorum. Relative Clauses, If Clauses, Gerunds and Infinitives gibi Advanced konulara hakim olduğumu düşünüyorum. Fakat bilindiği gibi yazılım için İngilizce kaynaklar inanılmaz derecede daha fazla. Türkçede 10 kaynak var ise, İngilizce'de 1000 kaynak var. İngilizce videoları izlerken kelime haznemin yetersiz geldiğini fark ediyorum. Bu yüzden de güzel, akılda kalıcı bir kelime ezberleme yöntemi ve benim işime asıl yarayacak olan kelimeler arıyorum. Eğer böyle bir yöntem varsa, yöntemlerinizi paylaşabilir misiniz benimle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Günlük en fazla kullanılan 500 kelimeyi ezberle öncelikle. Ardından 1000 falan diye git. Bir süre sonra kitap okumaya başla roman ıvır zıvır. Bilmediğin kelimeleri sözlükten bakmak yerine cümlenin akışına göre sen anlamlandır. Bir yandan da Practice Speaking English Online Free - Language Practice Community üzerinden insanlarla konuş. Bu şekilde anadilin gibi İngilizce konuşur/anlarsın. Ben bu tarz bir yöntem kullanmıştım.

Günlük en fazla kullanılan 500 kelimeyi ezberle öncelikle. Ardından 1000 falan diye git. Bir süre sonra kitap okumaya başla roman ıvır zıvır. Bilmediğin kelimeleri sözlükten bakmak yerine cümlenin akışına göre sen anlamlandır. Bir yandan da Practice Speaking English Online Free - Language Practice Community üzerinden insanlarla konuş. Bu şekilde anadilin gibi İngilizce konuşur/anlarsın. Ben bu tarz bir yöntem kullanmıştım.
Günlük en fazla kullanılan kelimelerin %90-95%'lik bir kısmına hakimim. Discord üzerinden insanlarla konuşurken kelimeler aklıma gelirse cümleyi aşırı rahat, bire bir doğru kuruyorum. Fakat geldiğim seviyedeki ezberlemem gereken kelimeleri nasıl bulacağıma dair bir fikrim yok. Ezberlemem gereken kelimeleri bulsam bile akılda kalıcı, güzel bir şekilde ezberleyemiyorum.

Cümle kurarak ezberleyin. Cümlede kullanın. Flash kartlar hazırlayın. Kelimenin Türkçesini değil de cümleyi yaz.
Tam anlatamadım herhalde. Şu videoda anlatıyor kadın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok klasik ama işe yarıyor, kelimeleri ufak kare gibi kağıt parçalarına yazıp torba gibi bir şeyin içine atacaksınız ardından torbanın içinden kağıt çektikçe o kelimelerin Türkçe karşılıklarını deftere yazacaksınız. Biraz zahmetli ama olumlu sonuçlar verir.

Merhaba, yazılım ile uğraşıyorum. Yazılıma başlamadan 7-8 ay önce bayağı evden kendi başıma ilerleyerek gramer olarak İngilizcemi güzel bir seviyeye getirdiğimi düşünüyorum. Relative Clauses, If Clauses, Gerunds and Infinitives gibi Advanced konulara hakim olduğumu düşünüyorum. Fakat bilindiği gibi yazılım için İngilizce kaynaklar inanılmaz derecede daha fazla. Türkçede 10 kaynak var ise, İngilizce'de 1000 kaynak var. İngilizce videoları izlerken kelime haznemin yetersiz geldiğini fark ediyorum. Bu yüzden de güzel, akılda kalıcı bir kelime ezberleme yöntemi ve benim işime asıl yarayacak olan kelimeler arıyorum. Eğer böyle bir yöntem varsa, yöntemlerinizi paylaşabilir misiniz benimle?
Şu anlık sadece ilgilendiğiniz alanla ilgili olan kelimeleri ezberleseniz yeter.

Evet böyle bir yöntem var.
En hızlı İngilizce kelime öğreten çalışma programı
Bir süre bu yöntemle çalıştım, gerçekten faydasını gördüm.

Alanınıza uygun kelimeleri bulma işi size düşüyor. Ben YDT sınavına hazırlandığım için çıkmış kelimelerden ya da paragraflarda karşıma çıkan kelimelerden seçiyordum. Siz de işinizi yaparken, eğitim videoları izlerken terimsel ifadeleri kaydedip çalışabilirsiniz. Tekrar sistemiyle kalıcı kelime hazinenize ekleyebilirsiniz. Yöntemin adını bir türlü hatırlayamadım.

Geri
Yukarı