İngilizce Kelime Öğrenme Metodu

@RedSea @Juke @Nayeon şu aşağıdaki iki başlık sizin alana hitap ediyor galiba. Orayı bir inceleyin isterseniz:) Sizin alanınız da çalışmadığım için tam bilgi sahibi de değilim:)

Aslında bu konular IT'nin alt başlıkları. Yine de teşekkür ederim. Buradan yönetime sesleniyoruz, umarım yeni bir bölüm gelir :)

Bu bahsettiğim ezberleme değil öğrenme metodu aslında başlıkta da belirttiğim gibi. Türkçe karşılığını ezberleyerek öğrendiğiniz kelimelerin %80'i sonraki birkaç ayda beyninizden silinir.

Türkçe karşılık olmasın dememin sebebi beynimize İngilizce kelimeyi bir çeviri olarak değil bir konsept olarak yerleştirebilmek. Örneğin:

"Tree" dediğimde aklınıza ilk "ağaç" yani Türkçe karşılığı, ardından ağaç imgesi geliyorsa öğrenme değil ezber vardır.
"Tree" dediğimde aklınıza doğrudan ağaç imgesi gelirse öğrenme var demektir. Çünkü artık beyniniz kelime ile nesne arasında bağ kurmuştur. Bu da kolaylıkla akıldan çıkmaz.

Bu yöntem de bunu sağlıyor. Tekrarla da pekiştiriyor.

Bence de çok işe yarıyor o programlar. Busuu denemedim ama Livemocha vardı bir zamanlar. İspanyolca'mı baya ilerletmiştim oradan :)
Merhaba @ardelia. 7 aydır dilbilgisi ve bol cümle yazma çalışırken "Kelime Defteri" tutmama yanlışını yaptım. Halbuki 1000 i aşkın kelime gördüm. Şimdi bu konuda ciddi bir tereddütüm var yardımcı olursanız sevinirim. Şöyle:
Kelime defteri çok hoş ve doğal bir yöntem ancak kelime sıralama, fihrist yapma ve sonradan ekleme çıkarma yapılamıyor. Pc'de word dökümanı olarak "Kelime Defteri" yapsam bu bahsettiğim özellikler ve ctr + f gibi çok kolaylaştırıcı özellikleri var. Pc'de bunu yapmanın en kötü yanı ise saatlerce ekran karşısında beynin radyasyona maruz kalması.

Sizce hangisini tercih etmeliyim doğal defter mi Pc'dekini mi? Tereddütümü değerlendirip öneride bulunur musunuz? Teşekkürler

İngilizce ezberlenmez, öğrenilir. Ezberlerseniz iki hafta yüzüne bakmadığınızda tüm bilgileriniz çöpe gider.
@13314 ezber falan asla yapmadım. Benim uygulamak istediğim kelime defteri şu videonun 18.dk'larında anlatılan yöntem. Ezberci usul değil yani tam aksi öğretici. Benim sorunum ise bu yöntemi pc'de mi defterde mi yapsam bunda tereddüttüm var, önerilerinizi bekliyorum.

@13314 ezber falan asla yapmadım. Benim uygulamak istediğim kelime defteri şu videonun 18.dk'larında anlatılan yöntem. Ezberci usul değil yani tam aksi öğretici. Benim sorunum ise bu yöntemi pc'de mi defterde mi yapsam bunda tereddüttüm var, önerilerinizi bekliyorum.
Yazarak daha iyi akılda kalır bu bir gerçek ama kolayca değişiklik yapmak isterseniz teknolojiyi seçin derim :)

@Miniemo merhaba, bahsettiğiniz fihrist oluşturma yöntemi kelimelerin birbirine girmesine neden olur. O yüzden önermiyorum. Bunu şöyle örnekle açıklayayım, diyelim ki aşağıdaki gibi liste halinde yazdınız kelimeleri:

aspect
assault
assert
assess
assessment
asset
assign
assignment
assist

Assert - assess - asset kelimeleri birbirine fonetik olarak aşırı benziyor. Ancak anlamları birbirinden tamamen farklı. Sırf aynı listede diye birbirleriyle bağdaştırıp yanlış bir yöne doğru gidecek kelimelerin anlamları. Sırf okullarda hep bu yöntem kullanıldığı için çoğu kişi birbirine benzer kelimeleri birbirine karıştırıyor.

Aynı şekilde konularına göre ayırmak da benzer etkilere sebep oluyor.

Bu bahsettiğim defter tutma şekli de zaten ezberlemek için değil, kelime "öğrenmek" için. Sözlük de oluşturmuyoruz. Sadece bilmediğimiz kelimeyi, bildiğimiz ve bize o kelimeyi hatırlatacak bir cümle ile bağdaştırıyoruz.

Yani bu defter, alıp da hangi kelime neydi diye bakabileceğiniz bir şey değil. Sözlük oluşturmak, fihriste kelime yazmak bana lisede bile çok saçma gelmişti. Çünkü onun hazırı zaten var ve yeniden yapmak faydasız bir şey. Hele şu anda her yerde elimizin altında online sözlükler. Benim gibi bir firmanın Türkçe terminolojisini oluşturmaya çalışmıyorsanız, sıfırdan fihrist yapmanız saçma olacaktır.

Yöntem olarak ajanda da olduğu gibi ben yazarak yapmayı öneriyorum. Çünkü amaç zaten emek vermek, bir değer kazandırmak. Her hafta dönüp, acaba hatırlıyor muyum kelimeleri diye -en baştan- bakmak. Excel'de ya da Word'de amacınız sanırım istediğiniz kelimeyi aratıp kolaylıkla ona ulaşmak. Ama bu zaten bu yöntemin karşı olduğu bir şey. Öğrenmenin önüne geçiyor.

Yani bir kitap okurken bilmediğiniz kelimeye dönüp bu defterden bakmayacaksınız. O kelimeye sözlükten baktıktan sonra "ben bunu bilmiyormuşum demek ki" diyerek o kelimeyi bir sonraki haftanın deftere yazılacaklar listesine ekleyeceksiniz.

Kısa bir açıklama yapayım (çok uzun, okumadım diyenlere):

Bu yöntem kelimeleri kısa süreli hafızaya atmak (ezberlemek) yerine uzun süreli hafızaya atarak (öğrenme) bir daha unutmamanızı sağlar.

@Miniemo merhaba, bahsettiğiniz fihrist oluşturma yöntemi kelimelerin birbirine girmesine neden olur. O yüzden önermiyorum. Bunu şöyle örnekle açıklayayım, diyelim ki aşağıdaki gibi liste halinde yazdınız kelimeleri:

aspect
assault
assert
assess
assessment
asset
assign
assignment
assist

Assert - assess - asset kelimeleri birbirine fonetik olarak aşırı benziyor. Ancak anlamları birbirinden tamamen farklı. Sırf aynı listede diye birbirleriyle bağdaştırıp yanlış bir yöne doğru gidecek kelimelerin anlamları. Sırf okullarda hep bu yöntem kullanıldığı için çoğu kişi birbirine benzer kelimeleri birbirine karıştırıyor.

Aynı şekilde konularına göre ayırmak da benzer etkilere sebep oluyor.

Bu bahsettiğim defter tutma şekli de zaten ezberlemek için değil, kelime "öğrenmek" için. Sözlük de oluşturmuyoruz. Sadece bilmediğimiz kelimeyi, bildiğimiz ve bize o kelimeyi hatırlatacak bir cümle ile bağdaştırıyoruz.

Yani bu defter, alıp da hangi kelime neydi diye bakabileceğiniz bir şey değil. Sözlük oluşturmak, fihriste kelime yazmak bana lisede bile çok saçma gelmişti. Çünkü onun hazırı zaten var ve yeniden yapmak faydasız bir şey. Hele şu anda her yerde elimizin altında online sözlükler. Benim gibi bir firmanın Türkçe terminolojisini oluşturmaya çalışmıyorsanız, sıfırdan fihrist yapmanız saçma olacaktır.

Yöntem olarak ajanda da olduğu gibi ben yazarak yapmayı öneriyorum. Çünkü amaç zaten emek vermek, bir değer kazandırmak. Her hafta dönüp, acaba hatırlıyor muyum kelimeleri diye -en baştan- bakmak. Excel'de ya da Word'de amacınız sanırım istediğiniz kelimeyi aratıp kolaylıkla ona ulaşmak. Ama bu zaten bu yöntemin karşı olduğu bir şey. Öğrenmenin önüne geçiyor.

Yani bir kitap okurken bilmediğiniz kelimeye dönüp bu defterden bakmayacaksınız. O kelimeye sözlükten baktıktan sonra "ben bunu bilmiyormuşum demek ki" diyerek o kelimeyi bir sonraki haftanın deftere yazılacaklar listesine ekleyeceksiniz.

Kısa bir açıklama yapayım (çok uzun, okumadım diyenlere):

Bu yöntem kelimeleri kısa süreli hafızaya atmak (ezberlemek) yerine uzun süreli hafızaya atarak (öğrenme) bir daha unutmamanızı sağlar.
@ardelia cevabınız tam zamanında oldu zira birkaç güne kelime defteri tutmaya başlayacaktım. Bu yanıtı yazmasaydınız H.Demirtaş hocanın şu linkte
373239
(fotoda görülen) söylediği yöntemi uygulayacaktım. Anladığım kadarıyla fihrist oluşturmanın ve kelime karşısına sözlük gibi anlam yazmanın öğrenmyi zorlaştıran yanlışlar olduğunu söylüyorsunuz. Yani üstteki fotoda görülen yöntemi uygalamamızı önermiyorsunuz, doğru mudur? Eğer öyleyse kelimenin birebir anlamını yazmaktan beni kurtarmış oldunuz. Cevabınız için çok teşekkürler. En başta önerdiğiniz yöntemi kaydettim inşaallah uygulayacağım.

Ancak... Şimdi aklıma gelen bazı sorular var. Bazı kelimelerin malumunuz 2-3-5 anlamı oluyor ve yine bazı kelimelerin "to, for, out, in, at" gibi ekler ile deyime dönüşüp farklı manada bir ifade oluşturduğunu biliyoruz. Sorularım:
  1. Önerdiğiniz yöntemde bahsettiğim çok anlamlı kelimeler için her anlamına karşılık alt alta birer örnek cümle yazmam gerekir (mesela "get" için alt alta 4-5 farklı cümle), diye düşünüyorum. Sizce?
  2. Bir kelime, bahsettiğim eklerden alıp veya farklı bir kelimeyle yan yana gelip deyim (phresal verb) oluşturduğu zaman bunları da deftere farklı bir kelime gibi ayrıca işlemeliyim. Doğru mudur?

Son düzenleme:
Konuda verilen taktikler hakkında kesinlikle olumsuz bir yorumum yok ancak eksik bir kısmı belirtmek isterim.

Bu konuda önerilen çoğu şey kelime öğrenmenize yardımcı olur ancak asıl öğrenme bence dil içerisine girerek, sürekli tekrar ile olur. Defter tutarak güzel bir kelime temeli atabilirsiniz ama o defterden asla tam bir bina yapamazsınız.

Ayrıca yazma, okuma kısmına çok fazla ağırlık vermiş oluyorsunuz bunları uygulayarak. Kelimeyi yazabilir, okuyabilirsiniz ancak o kelimeyi telaffuzu ile öğrenmezseniz ileride o kelimeyi bir konuşma esnasında kullanmak istediğinizde büyük ihtimalle bildiğiniz diğer kelimelerin telaffuzlarına göre oluşturduğunuz mantık ile aklınızdaki kelimeyi telaffuz etmeye çalışacaksınız. Bunun sonucunda doğru telaffuz etmiş olma olasılığınız olsa da büyük ihtimalle kendinizi rezil edeceksiniz.

Bu tür şeylerden kaçınmak için benim önerim yeni karşılaşılan bir kelimenin (eğer konuşma, dinleme esnasında karşılaşmadıysanız tabii) hemen telaffuzunu öğrenmeniz, cümle içerisindeki kullanımına göz gezdirip birkaç kez kendiniz de telaffuz etmeye çalıştıktan sonra deftere yazmanız (veya kelimeler için her ne yapıyorsanız artık).

Aksi taktirde İngilizce sadece kağıt üzerinde kalmış olur ve konuşma-dinleme yapmaya çalıştığınız zaman çok zorluk çekersiniz.

İşin özeti: Kelimeleri telaffuzlarını dinleyerek ve kendiniz de telaffuz etmeye çalışarak öğrenin. Her şeyi kağıt üzerinde yapmayın. Dil öğrenmek matematik problemi çözmeye benzemiyor maalesef.

Arkadaşlar bende bir konuya değinmek istiyorum. İngilizce konuşmaktan asla çekinmeyin.
Bir iki yabancı gelir "metroya gitmek istiyor ben" derler bizim halk "Aa ne güzel Türkçe öğrenmiş yavv." falan der. Halkımızda yabancı dil konuşma korkusu seziyorum hep. Kötü de olsa çabala. "i go want to go metro" de. Ama de. Çekinmeden konuş.

1-2 gün önce dershaneden arkadaşlarla ortaklaşa o gün İngilizce konuşma kararı almıştık. Türkçe konuşan kahve ısmarlama cezalıydı. Gayet güzel gitti. Hocalar anlayışlıydı ve komik bir gündü. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı