İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Gördüğüm kusura bakmayın ama en saçma yorum. B2 seviyesine sahibim ingilizce konusunda ve hiç para vermedim öğrenmek için. Kitap bile almaya gerek yok. Ödediğim tek para internet tarifesi başka bir şey değil.

@Erdal Bakkal arkadaşım bir video atmış sana. O video VideoEğitim kanalının oldukça kaliteli ve doygun ingilizce eğitim setinden sadece bir video. Eğitim setini Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Gramer konusunda bana inanılmaz yardımı oldu. Asıl öğrenme kaynağım ise yabancı insanlarla iletişime geçmemdi. Google Play veya AppStore üzerinden çok sayıda online oyun indirebilirsiniz. Clash of Clans tarzında bir oyunda İngiliz klanına girerek onlarla iletişim kurmaya çalışarak öğrendim ben. Arada 3 sene geçmesine rağmen hala mesajlaştığım insanlar var.

En temel yol insanlarla konuşmak ki bu benim söylediğim şey kadar basit. Önce seveceğin bir oyun bul ve orada insanların aktif olduğu yabancı bir klana gir. Zaten kimse seni kovmayacaktır onlarla iletişime geçtiğinde. Söylediğim eğitim setini de takip ederek çok güzel bir seviyeye gelebilirsin.
Adam dil konuşayım diyor sen B2 diyorsun.
Kursa gidip konuşma üzerine dil eğitimi almadan yüz yüze konuşmadan bu işi %100 yapması mümkün değil sen biraz uğraşmışsın ama konuşamazsın neyse söylediklerin kendine hoş geldiği için anlayamıyorsun işin içine girenler anlar zaten.

Günlük hayatta kullandığın programları veya değiştirebildiğin yerde dili ingilizce yap bir süre sonra aklında kalır zaten. Ayriyetten yabancı dizi öneririm hem sıkılmassın hem de biraz aklında kalır.
Kesinlikle. Günlük yaşamda sürekli İngilizce bulunması kısa sürede öğrenmeye, alışmaya faydada bulunur.
İngilizce konuşmak istiyorsan önce cebinde para olacak ondan sonra
Yabancı dil 2 şey ister 1.si para 2.si azim.
Ne saçma bir düşünce bu. Parayla zihninize upload mı ediyorlar dil bilgisini?

Adam dil konuşayım diyor sen B2 diyorsun.
Kursa gidip konuşma üzerine dil eğitimi almadan yüz yüze konuşmadan bu işi %100 yapması mümkün değil sen biraz uğraşmışsın ama konuşamazsın neyse söylediklerin kendine hoş geldiği için anlayamıyorsun işin içine girenler anlar zaten.

Benim yazdığım şey zaten insanlarla iletişime geçmesi arkadaşım. Başka yolu yok. Bu arada laf atmak için çabalama boşuna. İnsanlarla konuşmak için para ver diyorsun sen. Buna gerek yok diyorum bende. İki kanadalı arkadaşım var ve onlarla oyun gibi basit bir şey ile tanıştım. Hala görüşüyoruz ve sohbetlerimiz arasında mesajdan çok görüntülü arama kullanıyoruz. Paraya maraya ihtiyaç yok yani. İnternet ve istek yeter.
Ne saçma bir düşünce bu. Parayla zihninize upload mı ediyorlar dil bilgisini?

GORA misali hocam. Parayı veriyorsun tak 3 saniyede hafif baş ağrısının ardından anadan doğma ingilizce öğrenmiş oluyorsun.

Bol bol speaking pratiği yaparak ve konuşurken hata yapmaktan çekinmeyerek konuşma becerileri geliştirilir. Hata yapmaktan korkan nesiller yetiştiren eğitim sistemimiz yüzünden öğrenciler iki kelimeyi telaffuz edemez haldeler.

Eğer genel İngilizce bilgin zayıfsa mecburen gramer, kelime gibi konulara yüklenmen gerekiyor. Cümle kurabilme yetisini biraz kazandığın zaman bol bol konuşma pratikleri yap, eğer İngilizcesi çok iyi bir tanıdığın veya yabancı bir tanıdığın varsa rica et, karşılıklı pratik yapın. Benim öz kuzenlerim İsveçli olduğu için bol bol İngilizce muhabbet ediyoruz, inan çok faydasını görürsün. Sadece çalışarak speaking geliştiremezsin.

Öncelikle bir hocaya veya herhangi bir kaynağa para vermenize gerek yok. Dil öğrenmek kişinin kendi çabası sonucu öğrenilir. Bu yazacaklarımı ingilizce bilginizin 0 olduğunu baz alarak yazıyorum. İlk olarak gramer öğrenmelisiniz yoksa kelime dağarcığınız olsa bile cümle kuramazsınız, bu tam tersi içinde geçerli ama grameri rahatlıkla öğrenebilirsiniz mağlum kelime dağarcığı çok engin birşey :). Günümüzde ücretsiz siteler var onlardan yararlanabilirsiniz, en son olarak yabancı bir arkadaş edinmeniz gerekli çünkü ingilizceyi gerçek bir kişi karşısında konuşmazsanız asla kendinizi geliştiremezsiniz o çekingenliği ve yanlış olsa dahi doğruyu bulana kadar konuşmalısınız. En nihayetinde ise kelime dağırcıgınızı geliştirerek mükemmelleşmiş grameriniz ile rahatlıkla konuşabilir ve anlayabilirsiniz.

Hiç para vermenize gerek yok. İnternetten çeşitli kaynaklardan "grammer" bilgilerini bir kağıda geçir. Onları silip süpür, kural sonuçta, İngilizcenin temeli. Daha sonra en çok kullanılan fiiller, sıfatlar, zamirler vb. şeylerin Türkçe ve İngilizce taraflarını ezberle ve ufak da olsa anlatabilmen lazım İngilizce olarak. Mesela İngilizce olarak "running" in açıklamasını yapabilmen lazım.

Kelime ezberleyebilmen için post-it yöntemini önerebilirim, çok etkili. Post-it'lerin her birine bir kelime ve onun ne olduğunu çiz. Soyut bir şeyse hayal gücüne kalmış. Post-it'leri farklı farklı yerlere yapıştır duvarlarda ve haftada bir kere post-it'lerin yerini değiştir. Kendim uyguladım, baya bir işime yaramıştı. Gelip geçerken sürekli gözüne takılacaktır ve şeklin ne olduğunu bildiğin için İngilizce'sinin de ne anlama geldiğini anlamış olacaksın.

Telaffuz kurallarını da grammer ile birlikte iyi bil. Düzgün bir "Speaking" yapabilmen için şart.

Listening konusuna gelince, bilmediğin şeyi anlayamazsın değil mi? :) Speaking ve reading/writing'ini ilerletince listening konusunda da ilerleyeceksin zaten. Listening'de YouTube kanalı olan TED Talks'ı öneririm. İngilizce konuşuyorlar ve Türkçe altyazıları da oluyor. Videoyu birkaç kere altyazılı/altyazısız şekilde izleyince etkili olacaktır. Sonuçta herkesin aksanı aynı değil, bir videodan, bir kişiden listening geliştirilmez. Bir de www.listenaminute.com sitesini öneririm. A'dan Z'ye konulara göre sesli anlatımlar, ses'in metni ve quiz'i oluyor, mükemmel bir site.

Böyle yani evde, otobüste, okulda, işte her yerde inglizce geliştirilebilir, kurslara binlerce Lira vermeye gerek yok. Üniversiteye başlarken İngilizce hazırlık zorunlu değildi bölümümde, okumak istediğimi söyleyince, tam burslu olduğunuz için, %50 fiyat uyguluyoruz demişlerdi ve 7.500 Lira istemişlerdi. 7.500 Lira'ya gider İngiltere'de tatilimi yapar, oradaki insanlarla muhabbet ederim, daha etkili olur sınıf ortamından. :LOL: (O zaman dolar/euro/sterlin bu kadar yüksek değildi. :))

Benim yazdığım şey zaten insanlarla iletişime geçmesi arkadaşım. Başka yolu yok. Bu arada laf atmak için çabalama boşuna. İnsanlarla konuşmak için para ver diyorsun sen. Buna gerek yok diyorum bende. İki kanadalı arkadaşım var ve onlarla oyun gibi basit bir şey ile tanıştım. Hala görüşüyoruz ve sohbetlerimiz arasında mesajdan çok görüntülü arama kullanıyoruz. Paraya maraya ihtiyaç yok yani. İnternet ve istek yeter.

GORA misali hocam. Parayı veriyorsun tak 3 saniyede hafif baş ağrısının ardından anadan doğma ingilizce öğrenmiş oluyorsun.
Bilginiz ve eğitiminiz olmadığı için ağzınıza geleni konuşmuşsunuz.
Sana eğitim verecek biri olmadıktan sonra nasıl İngilizce konuşmayı yazmayı düşünüyorsun?
Come, go demek mi sanıyorsun sen konuşmayı sal beni bu konudan.

Yeni konular

Geri
Yukarı