Ingilizce öğrenmek

eneloxx

Femtopat
Daha fazla  
11. sınıfa geçiyorum kendimi bildim bileli ingilizcem zayıf. 1 2 ay önce de PC aldım. Witcher, God of War ile başladım. Bunlarda dil desteği var ama RDR2 gibi oyunlarda dil desteği yok maalesef. İngilizceyi nasıl kolayca öğrenebilirim? Siz nasıl öğrendiniz? Oyunların hikayelerini kaçırmak çok can sıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana tavsiyem daha çok İngilizce üzerine şeyler yap, yani mesela Türkçe alt yazılı dizi ve filmler izle. Duolingo uygulamasını indirip temelden başlayıp çalışabilirsin gayet güzel bir uygulama. Mesela en basiti Instagram Reels veya TikTok izlerken karşına bilmediğin İngilizce kelimeler çıkınca çeviriden anlamını öğren diyebilirim. Ben kendimi bildim bileli hiç oturup İngilizce çalışmadım. Küçüklüğümden beri oynadığım oyunlar sayesinde, izlediğim Türkçe alt yazılı filmler sayesinde şu an gayet iyi bir durumdayım. Discord'da İngilizce serverlar da sohbet etmek veya yabancılarla Among Us oynamak, bunlar küçük şeyler olsa da benim İngilizce öğrenmemi sağlayan şeyler oldu. Ben de 11. sınıfa geçtim dil bölümü okuyacağım sanada başarılar dilerim.

Bir İngilizce öğretmeni olarak bana göre bu işin büyük bir yüzdesinin kelime bilgisi ile alakası olduğunu düşünüyorum. Her öğrencinin kendine özel bir çalışma stili bir öğrenme tarzı olur. Benim lise yıllarımda bir arkadaşım vardı Skyrim oynayarak öğrenmişti. Ben de bu şekilde öğrenmeye çalıştım, filmler izledim İngilizce alt yazılı, oyunlar oynadım. Faydasını gördüm ancak eksikti. Onun için bir kelime defteri oluşturup günlük 15-20-25 (fazlası olmaz iki üç gün sonra unutursun) kelime şeklinde ezberliyordum. Haftada bir ya da senin belirleyeceğin bir süre içerisinde kendimi test ediyordum (bunun için çeşitli siteler vardı, quizlet gibi). Böylece kelimelerin kalıcığını sağlıyordum yoksa unutuyordum. Bu gelişmeden sonra izlediğim dizinin, oynadığım oyunun daha anlamlı olduğunu fark ettim.

Ancak İngilizce öğrenmek sadece dil bilgisi ve kelime bilgisinden ibaret değil. En eğlenceli ve çetrefilli kısmı konuşma kısmı. Bunun için de Discord sunucuları var. Sizin gibi ikinci dil olarak İngilizce öğrenen kişilerle konuştuğunuzda hem çeşitli dialectleri öğrenmiş olursunuz hem de güzel arkadaşlıklar edinirsiniz. Zorlanacaksınız, belki de günlerce konuşmaktan çekiniceksiniz bu çok normal sonrasında her şey halloluyor.

Ben 10 yaşındayken Roblox'a yeni başlamıştım.
Oyunu oynadıkça İngilizce öğrenmeye ihtiyaç duyduğumu daha çok fark ettim ve adaptasyon misali oyunu anlamak için İngilizcemi geliştirmeye başladım.
Yöntemim oyunu oynarken arkadan Google Translate açmak, oyunda karşıma bilmediğim kelimeler çıkınca veya konuşmak istediğimde bilmediğim kelimeleri her seferinde oraya sormak oldu.
Hala da bazen oyunlarda da YouTube'da da internette bilgisayarda herhangi bir yerde karşıma çıkan, bilmeyip te çok ihtiyaç duyduğum İngilizce kelimeleri böyle öğreniyorum.
Ortaokulda İngilizceden sürekli 100 almamı sağladı bu tekniğim.

Bir İngilizce öğretmeni olarak bana göre bu işin büyük bir yüzdesinin kelime bilgisi ile alakası olduğunu düşünüyorum. Her öğrencinin kendine özel bir çalışma stili bir öğrenme tarzı olur. Benim lise yıllarımda bir arkadaşım vardı Skyrim oynayarak öğrenmişti. Ben de bu şekilde öğrenmeye çalıştım, filmler izledim İngilizce alt yazılı, oyunlar oynadım. Faydasını gördüm ancak eksikti. Onun için bir kelime defteri oluşturup günlük 15-20-25 (fazlası olmaz iki üç gün sonra unutursun) kelime şeklinde ezberliyordum. Haftada bir ya da senin belirleyeceğin bir süre içerisinde kendimi test ediyordum (bunun için çeşitli siteler vardı, quizlet gibi). Böylece kelimelerin kalıcığını sağlıyordum yoksa unutuyordum. Bu gelişmeden sonra izlediğim dizinin, oynadığım oyunun daha anlamlı olduğunu fark ettim.

Ancak İngilizce öğrenmek sadece dil bilgisi ve kelime bilgisinden ibaret değil. En eğlenceli ve çetrefilli kısmı konuşma kısmı. Bunun için de Discord sunucuları var. Sizin gibi ikinci dil olarak İngilizce öğrenen kişilerle konuştuğunuzda hem çeşitli dialectleri öğrenmiş olursunuz hem de güzel arkadaşlıklar edinirsiniz. Zorlanacaksınız, belki de günlerce konuşmaktan çekiniceksiniz bu çok normal sonrasında her şey halloluyor.
teşekkürler hocam bende bu deftere yazma işini deneyeceğim. Gerçekten ingilizce gibi bi dersi kaçırmak insanı global dünyada çok eksik tutuyor.

Geri
Yukarı