İngilizce Öğretmenliğinde YDS Zorunluluğu

Alp34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle şunu belirtmek isterim ki övünmeyi hiç sevmem, kibirli olandan da nefret ederim. Beni yanlış anlamamanız için bunu söylemek istedim. Konuya geçersek benim sayısal derslerim (Matematik iyi, Biyoloji ve Kimyam ise orta) iyidir fakat yabancı dillerim de çok iyi derecesinde.

Bu sene biz bölüm seçeceğiz. Ben normalde sayısal istiyorum ama öğretmenler ısrarla yabancı dil sınıfını seçmemi, okulda en iyi yabancı dilin bende olduğunu, sayısal seçersem ortada kalacağım fakat YDS'de(Yabancı dil sınıfı) illa ki bir işe girerim gibi şeyler söylüyorlar. YDS'yi araştırdım ve 13 ders İngilizce olduğunu öğrendim ve öğretecekleri şeyleri ben zaten biliyorum. Ayrıca matematik işlemekten zevk alan bir insanım, YDS'de ise sözel ağırlıklıymış ve ben açıkçası orada yapabileceğimi sanmıyorum.

Şu bir gerçek ki eğer gerçekten güzel bir iş istiyorsan sayısalda gerçekten ciddi bir derece yapmalısın ve bu gerçekten zor. Benim şu sıralar gönlümden geçen, gelecekte yapmaktan zevk duyacağım iş liselerde veya üniversitelerde İngilizce öğretmenligi yapmak. Ben sayısal seçip bunu kazanabilir miyim? Yoksa İngilizce öğretmeni olmak icin YDS'de olma gibi bir zorunluluk var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Sözel bölüme geçmekle senin İngilizce öğretmeni olmanı engelleyen bir durum yok. Benim abim de sayısal bölümde ve Japon Dili Edebiyatı okumak istiyor. Ama İngilizcesi aynı senin gibi çok iyi. Kendi kendine 5-6 dil öğrendi ve sürekli geliştiriyor kendini. Tabi o matematik ve fen derslerine sadece okul sınavları için çalışıyor. Sözel bölüm seçemedi çünkü okulda bölüme girecek öğrenci yoktu mecburen sayısalda kaldı. Zaten kendin de dedin dil bölümünde verilecek 15 saat İngilizce dersi var ve ben verilecek konuları biliyorum. Böyle bir durum varsa seçmene gerek yok bence. Ama üniversite sınavında sözeli seçersen sanırım edebiyat-dil anlatım dersleri ve tarih-coğrafya derslerinin sayısı artıyor. Bu senin için avantaj çünkü YGS' de sınavın sözel kısmını çözmen gerekecek. Gerçi LYS' de gerekmiyor sanırım. Sadece YGS' de çıkacak sözel derslere çalışman gerekecek. O zaman dil bölümünü seçmesen de sınavda İngilizce Öğretmenliği' ni kazanabilirsin.

Geri
Yukarı