Çözüldü İngilizce sorusu nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Sınava çalışıyorum ve şöyle bir soru var. Ne yapacağımı tam olarak anlamadım. Yardımcı olur musunuz?

Soru:

A. Read the following sentences. Which ones include non-defining relative clauses? Add commas where necessary.

1. Simon’s mother who lives in Liverpool has seven grandchildren.
  2. The movie which is about the life of a famous musician is on at all the cinemas in this city.
  3. Have you talked to the woman whose son became the champion at the chess tournament yesterday?
  4. My friend Darren who went to the same primary school as me has just set up his own company.
  5. My brother was born in Ankara which is the capital of Turkey.

Çeviriden çevirip anlamaya çalıştım ama çeviri de anlaşılmayacak derecede çeviriyor.

Çözüm
Türkçedeki ara söz gibi cümleden çıkarsan da etki etmeyen bilgilerin başına ve sonuna virgül koymanı istiyor. Mesela “Simon’s mother, who lives in Liverpool, has seven grandchildren.”. Öbür cümle “The movie, which is about to life of a famous musician, is on at all the cinemas in this city.”.
Türkçedeki ara söz gibi cümleden çıkarsan da etki etmeyen bilgilerin başına ve sonuna virgül koymanı istiyor. Mesela “Simon’s mother, who lives in Liverpool, has seven grandchildren.”. Öbür cümle “The movie, which is about to life of a famous musician, is on at all the cinemas in this city.”.

Çözüm
Cümleyi bozmayanlara mı virgül koyacağım hocam? Mesela Simon'un annesi Liverpool'da yaşıyormuş. Ben bu sözü cümleden çıkarsam, cümle bozulmayacak. Doğru mudur?

Şimdi hocam belirli ve belirsiz yan cümlecikler(yani defining veya non-defining relative claouses) o yan cümleciğin önemli(gerekli olup olmadığı ile ilgili. Non defining olanlara cümlecik sonu ve başına virgül konulması gerekiyor.
Kısaca anlatılmış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cümleyi bozmayanlara mı virgül koyacağım hocam? Mesela Simon'un annesi Liverpool'da yaşıyormuş. Ben bu sözü cümleden çıkarsam, cümle bozulmayacak. Doğru mudur?
Evet, yani gereksiz bilgi de diyebilirsin. Asıl anlatılmak istenenin dışına çıktığı için gereksiz oluyor. 2. cümlede de filmin içeriğiyle ilgili bilgi vermiş ama cümlenin söylenilme nedeni şehrin tüm sinemalarında olduğu. Anlatabilmişimdir umarım.

Evet, yani gereksiz bilgi de diyebilirsin. Asıl anlatılmak istenenin dışına çıktığı için gereksiz oluyor. 2. cümlede de filmin içeriğiyle ilgili bilgi vermiş ama cümlenin söylenilme nedeni şehrin tüm sinemalarında olduğu. Anlatabilmişimdir umarım.
Çok iyi anlattınız. Teşekkürler.

Buna Relative Clause diyoruz. Türkçedeki ara cümlelerin karşılığıdır. Non-defining, cümleyi çözmek veya anlamak için gerekli olmayan relative clausedir. Çok da basit bir mantığı var. Örneğin;
Atatürk, who founded Turkey, was born in 1881. Bu bir non-definingtir. Virgülle ayrılması gerekir ve relative clause olarak that kullanılmaz. Ben burada direk özel bir isim vermişim. Sen kendin olarak o kişiyi bilemeyebilirsin. Ancak kendin olarak değil sorudaki şahıs olarak düşüneceksin. Yani ben sana Ahmet diyorsam kimden bahsettiğimi biliyorsundur, çünkü direkt özel isim vermişim.

Ancak The man who founded Turkey was born in 1881. Bu cümlede defining bir kullanım var. Neden? Özel bir isim vermemişim. Ayrıca The man tamam ama o adam kim, bilmiyorum ki bir sürü adam var. Dolayısıyla ara sözün verdiği ek bilgiye ihtiyaç duyuyorum ve virgülle ayırmıyorum. Burada that kullanılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı