Çözüldü Polinom sorusu nasıl çözülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

balkann

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
P(x) + p(2x) = 6X-12

Olduğuna göre p(3) kaçtır?

Soruyu açıklayıcı bir biçimde çözer misiniz? Bir türlü matematiği oturtamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
P(x) ve p(2x) toplamı sonucunda birinci derece bir ifade geldiği için iki polinomda birinci dereceden bir polinom olmalı. Bu doğrultuda p(x) için AX + b diyebiliriz. Bu durumda p(2x) = 2AX + b olur. Bu ikisinin toplamı 3AX + 2B haline gelir. 3AX + 2B = 6X - 12 olur. Buradan a = 2, b = -6 gelir. Bu sayede p(x) i 2X - 6 buluruz. P(3) ü bulmak içinde X gördüğümüz yere 3 yazarız. 2 * 3 - 6 haline gelir ifade, buradan da sonuç 0 olur.
Polinom toplamından p polinomunun 1. dereceden yani AX+b olduğunu anlıyoruz. Daha sonra p(x) AX+b demek. P(x) zaten belli yazdık. P(2x) bulmak için X yerine 2X yazıyoruz. Sonuç 2AX+b olur. AX +byle 2AX+b topladığımızda 3AX +2b =6X-12 olur. A = 2 b=-6 çıkar. Polinomda yerine yazdığımızda 2X-6 olur. X yerine 3 veririz 6-6 = 0 çıkar sonuç.

Ben de polinomu anlamış değilim varsa YouTube'da bildiğiniz basit net anlatan atarsanız sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bakabilirsiniz ama polinom soru çözümü olmadan oturmuyor. Önce konu dinleyip soru çözün zaten tüm soruları çözemezsiniz o çözemediğiniz soruları işaretleyin işte o sorular size konuyu kavratır.

Son düzenleme:
Hepinize teşekkür ederim. Anlayamadigim başlıca soru tipini anladım gibi duruyor art arda 3 soruyu hızlıca çözdüm.

Bu aralar matematiği halletmeye kafa yoracağım anlamadığım yerlerde yine bu tarz konular açacağım gibi duruyor.

Tyt matematik hakkında önerileriniz varsa bekliyorum.

Geri
Yukarı