İngilizce speaking sınavına nasıl hazırlanılır?

Maalesef aşırı batırdım. Çok çok iyi hazırlamıştım kendimi, aşırı odaklanmıştım. Hatta kafamda doğaçlama bir konuşma kurup bunu kendi kafamda ezberlemiştim. Hatta ezberlediğime emin olmak için en az 10-15 kez okudum. Sınava girmeden önce her şey aşırı mükemmeldi. Hatta sınavdan 10 dakika önce bile kendimi kontrol ettim bir yeri unutuyor muyum falan diye. Off, ama sınav zamanı geldi. O hocanın karşısına geçtim var ya, beni öyle bir heyecan bastı ki. Konuşamadım, nefesim kesildi, en ufak şeyleri bile unuttum. Ciddiyim, ismimi söylemek tabii ki bana zor gelmez ama o heyecanla o korkuyla ismimi bile zor söyleyebildim. Hoca tabii daha konuşmadan durdurdu tamam durabilirsin dedi. Yapacak bir şey yok artık... Yüksek ihtimalle çok iyi bir not alamayacağım. Her şey nasıl bu kadar değişti o hocanın karşısına çıkınca anlamadım...
Hiçbir dil fiil ekleri hariç ezberlenmez. Siz ezberleyerek hatayı başta yapmışsınız. Zaten İngilizce cümle yapısını (subject-verb-object) bilmezseniz cümle kuramazsınız zaten. Türkçe düşünmeyin. Cümle ve çok azda olsa fiil bilirseniz akıcı konuşabilirsiniz. Ezberlemek geçici, öğrenmek kalıcıdır.

İngilizce sınavından da yüksek alacağımı düşünüyorum.
Sistemin hatası bu, öğrenciye konuşmayı değil sadece gramerleri öğretiyor. Öğrenciye konuş dediğinde ise öğrenci sizin gibi ortada kalıyor, konuşamıyorum. Ezberlemeyi öğretirsen olacağı bu. Sizlik çok bir durum yok takmayın bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı