İngilizce'de 100'lü sayılar nasıl okunur?

Mesela 160 İngilizce One hundred and sixty oluyor ama izlediğim İngilizce videolarda ve canlı yayın yapanlarda şöyle söylüyorlar One sixty. Buna 2-3 kere denk geldim okulda hiç böyle öğretildiğini görmedim lise 2. Sınıfım bu zamana kadar hiçbir hoca böyle anlatmadı. Sınavlarda falan bu şekilde yazarsak acaba ne olur? Adamlar normal konuşmalarında kullanıyor bence sorun olmaz.

Genelde öğretmenler kendi öğrettikleri gibi yazılmasını isterler size nasıl öğretildiyse öyle yazın saçma şekilde puan kırabilirler. Mesela "0" için de o diyorlar ama okulda Zero olarak öğretilir. Konuşurken Zero yerine genelde sayılı bir şeyse "o" diyorlar.
Burada da küçük bir örnek görebilirsin;

Konuşma dilinde sayıların okunuşu büyük farklılık gösterebiliyor.Mesela büyük sayıları daha küçük parçalara bölerek okurlar.Biz 9030 sayısını dokuz bin otuz şeklinde telaffuz ederken onlar konuşma dilinde doksan otuz şeklinde telaffuz edebiliyor mesela.Aynı şekilde çok büyük sayıların rakam rakam kodlanarak telaffuz edildiğini de gördüm.Matematiksel işlemler dışında amerikanyalıların sayılara yaklaşımı bu şekilde oluyor kısaca.Sen sana okulda öğretildiği şekilde yazarak işini garantiye al.

Yeni konular

Geri
Yukarı