İngilizce'de kalıcı bir şekilde kelime nasıl ezberleyebiliriz?

Uyumadan önce bakıyorum 5-6 kez kavrayıncaya kadar tekrar edip uyuyorum. Sabah %70 gibi bir miktarını hatırlamış oluyorum. Bilinen bir taktik zaten.

Düşüncelerini kendi kendine İngilizce olarak çevirip söylemeye çalış. Bir noktadan sonra Türkçe değil İngilizce olarak düşünmeye başlayacaksın. O zaman daha kalıcı ve akıcı bir şekilde ezberlemiş hale gelirsin. Yabancı insanların canlı yayın yaptığı sitelerde onlarla yazı yazarak da konuşmaya çalışabilirsin. Az kişi izliyorsa yorumun daha yüksek ihtimalle okunur ve karşılıklı diyalog kurma şekline dönüşür. Bu da senin İngilizce bilgini ilerletmek için daha iyi olur.

Bir kelimeyi sürekli kullanmayacaksan öğrenmenin lüzumu yok zaten sürekli kullanacaksan kendiliğinden öğrenirsin 👍

Okuma çok öneriliyor. Çok fazla kullanıım örneği görünce ve bunları anlayınca zihinde pekişiyor.

Okuma'da telaffuz konusunda sorun varsa dinleme de etkili olabilir ama dizi Film'den ziyade konuşma ağırlıklı videolar daha etkili olabilir. Ted Talk'lar ya da belgesel tarzı videolarda bol anlatım oluyor bunlar ilginizi çekiyorsa faydalı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı