İngilizcemi geliştirmek için yabancı dizi önerisi ?

Günlük kullanım dili için en yararlı olacak dizilerden birisi sanırım Two and a Half Men olacaktır. Oldukça geniş kapsamlı günlük iletişimde kullanacağın kısaltmaları, terimleri, sözcük kalıplarını ve kelimeleri barındırıyor.

Not: Gözünü konuk bayan oyunculardan ayırıp konuşmalara odaklanmak zor olabilir. :)

Mümkün olduğunca aksansız ve konuşan kişilerin sesinin müzik ile boğulmadığı dizileri tercih edin. Bazı filmlerde bu sorunla karşılaşıyorum. Adamlar fısır fısır konuştukları zaman sesi açmak zorunda kalıyorum (bir de cadde kenarında oturduğumda ambulans geçerken de duyabilmek için) ardından bir patlama efekti geliyor, sonra da kulak diye bir şey kalmıyor. Videolarda mümkün olduğunca ses yüksekliği dengelemeyi açıyorum ama o da bir yere kadar.

Ayrıca gramer çalışmanın zararlı olabileceğini söylesem inanır mısın? İngilizceyi mümkün olduğunca doğal yollardan öğrenin. Okuldaki mantıkla gidip önce gramer öğreneyim sonra kelime ezberleyeyim derseniz çok verimsiz olur. İngilizcesi iyi olanların hepsi kendi bireysel çabasıyla öğrenmiştir. Hazırlıkta haftada 24 saat İngilizce gördüm ve bana bir şey kazandırmadı, tam aksine zararı oldu. Okullarımız maalesef her konuda olabilecek en düşük verimde öğretim yapan yerlerdir. İngilizcede durum ise daha da vahim.

Öğrenim sürecinde pasif kalmamak da çok önemli. Yabancı forumlara da üye olun ve havadan sudan da olsa bir şeyler bahsetmeye çalışın. Anlayışlı insanlardan oluşan bir forumsa İngilizcenizle dalga geçmezler.

En önemlisi de İngilizce öğrenme konusunda geç kalmamak. 8 yaşındaki çocuğun hızı ile 30 yaşındaki adamın öğrenme hızı arasında korkunç fark var. Geç kalsanız da panik yapmaya gerek yok. Doğru metodu bulduktan sonra zor değil. Ve unutmayın ki ne kadar çaba harcarsanız harcayın İngilizce öğrenmenin size kazandıracaklarına değer.

Evet ingilizcemi geliştirmek için bir yabancı dizi arıyorum "SHAMELESS" adlı diziyi takip ediyordum fakat pek iyi davranışlara yönlendirici bir dizi olmadığı kanaatindeyim.
Çok yanlış bence, zaten okulda gramer dayatıldığı için şu an çoğumuz İngilizce bilmiyor.
Buna ben de dahil.

The Newsroom, Person of Interest , Suits , House izle. Tabii bunların hepsini alt yazılı izleyeceksin ki kulağın dile biraz alışsın. Gramer kısmını da kendin yavaş yavaş çözersin, onu dert etme. Biz Türkler ezber konusunda iyiyizdir.

Sherlock, Forever (biraz kanlı görüntüler var sanırım benim midemi bulandırmıştı.), Breaking Bad, Inception, Shameless gibi dizileri izleyebilirsin. Ben çok severek izlemiştim her birini.

Black Miror diye İngiliz yapımı dizi var orda aksanlar falan çok güzeldi.
1.sezon 2. 3. bölümlerini ve 2.sezon 1.bölümünü izlemeni tavsiye ederim.
ben düzgün aksan sayesinde bazı diyalogları yakalıyordum, seviniyordum :D

Ben The Walking Dead izliyorum. İngilizcem normalinden baya değişti. Tellafuz ve cümle kurmada eskisi kadar zorlanmıyorum. The Walking Dead'i dizi olarakta öneririm herkese hikayesi sarıyor.
Birde günlük hayatında ingilizce düşünmeye çalış. Ben alıştım artık türkçe düşünmüyorum, düşünemiyorum :D

Geri
Yukarı