İngilizcesi iyi olan biri cümleyi tercüme edebilir mi?

'Bu Φ( n ) ’in n sayısı iki asal sayının çarpımı ise kolay hesaplanacağı anlamına gelir.' şeklinde çevirdim hocam. Şimdi de şunda takıldım:
Eki Görüntüle 1251952
2. mor işaretten sonraki kısımı çeviremiyorum. Mantıksızlık var.
Eki Görüntüle 1251953
Bu cümlede bu tür sayılar söyleminden kasıt nedir onu anlayamadım. Devamını getiremiyorum.
"Burada R kümesinde ki her x elemanı en büyük ortak böleniyle n'den küçük benzersiz pozitif tam sayı."

"Burada R kümesinde ki her x elemanı en büyük ortak böleniyle n'den küçük benzersiz pozitif tam sayı."
Hocam çeviri için teşekkürler. Ancak çevirdiğim şey Euler teoreminin ispatı, Fermat teoremine dayanıyor ve slaytın son sayfasında çözemediğim bir karmaşa var.
1640493076637.png

Formüller birbirine girmiş. Atlayacağım Euler teoreminin ispatını.

Arkadaşlar son bir tercüme ricam olacak. Eğer İngilizcesi iyi olan birisi varsa
1640580840170.png

Şu metni tercüme edebilir mi? 3 gündür gerek video tercümesi gerek kaynak tercümesi bünye olarak çok yoruldum. Bunu tercüme etmeye çalışırken işler aşırı sarpa sardı ve pes ettim.

Arkadaşlar son bir tercüme ricam olacak. Eğer İngilizcesi iyi olan birisi varsa.
Eki Görüntüle 1253128
Şu metni tercüme edebilir mi? 3 gündür gerek video tercümesi gerek kaynak tercümesi bünye olarak çok yoruldum. Bunu tercüme etmeye çalışırken işler aşırı sarpa sardı ve pes ettim.

Birinci paragraf:
Asal sayı teoremi, asal sayıların asimptotik dağılımını anlatır. Bize asal sayıların pozitif tam sayıların arasında nasıl dağıldığına dair genel bir fikir verir, ve ayrıca, asalların büyüdükçe daha az yaygınlaştığını belirtir. Gayri resmi olarak (resmi olmayarak/tam kesin olarak, ciddi olarak yapmamak), teorem belirtir ki; eğer herhangi rastgele bir tam sayı, sıfırdan büyük bir sayı "N"ye kadar seçilirse, seçilmiş tam sayının bir asal olma ihtimali yaklaşık olarak (civarında), "In N"in, N'in doğal logaritması olduğu "1/In N"dir.

Not: "In N" derken, "N'nin içinde" kast edilmiş olabilir.

İkinci paragraf:
Teoremin bir aplikasyonu (uygulanışı), rastgele bir aramada/araştırmada belirli bir büyüklükteki/boyuttaki bir asal bulmanın ne kadar uzun süreceğine dair bir fikir vermesidir. Birçok kriptosistemler (örnek için; RSA), asalları p ≈ 2⁵¹² gerektirir; teorem söylüyor ki, o boyuttaki/büyüklükteki rastgele seçilmiş bir sayının asal olma ihtimali, aşağı yukarı "1/In (2⁵¹²) ≈ 1/355"dir, veya, eğer araştırma garip sayılara kısıtlanmışsa, 1/177'dir. Yani beklenen şey/beklenti, aşağı yukarı 177 sayının asallık için test edilmesi gerekeceğidir, ki bu hesaplama olarak pahalı olabilir.

@feneresevdalı merakımdan soruyorum. Bunu neden çevirmeniz gerekiyor?

Birinci paragraf:
Asal sayı teoremi, asal sayıların asimptotik dağılımını anlatır. Bize asal sayıların pozitif tam sayıların arasında nasıl dağıldığına dair genel bir fikir verir, ve ayrıca, asalların büyüdükçe daha az yaygınlaştığını belirtir. Gayri resmi olarak (resmi olmayarak/tam kesin olarak, ciddi olarak yapmamak), teorem belirtir ki; eğer herhangi rastgele bir tam sayı, sıfırdan büyük bir sayı "N"ye kadar seçilirse, seçilmiş tam sayının bir asal olma ihtimali yaklaşık olarak (civarında), "In N"in, N'in doğal logaritması olduğu "1/In N"dir.

Not: "In N" derken, "N'nin içinde" kast edilmiş olabilir.

İkinci paragraf:
Teoremin bir aplikasyonu (uygulanışı), rastgele bir aramada/araştırmada belirli bir büyüklükteki/boyuttaki bir asal bulmanın ne kadar uzun süreceğine dair bir fikir vermesidir. Birçok kriptosistemler (örnek için; RSA), asalları p ≈ 2⁵¹² gerektirir; teorem söylüyor ki, o boyuttaki/büyüklükteki rastgele seçilmiş bir sayının asal olma ihtimali, aşağı yukarı "1/In (2⁵¹²) ≈ 1/355"dir, veya, eğer araştırma garip sayılara kısıtlanmışsa, 1/177'dir. Yani beklenen şey/beklenti, aşağı yukarı 177 sayının asallık için test edilmesi gerekeceğidir, ki bu hesaplama olarak pahalı olabilir.

@feneresevdalı merakımdan soruyorum. Bunu neden çevirmeniz gerekiyor?
Hocam slayt ödevim var derste sunum yapacağım. (Kriptoloji) Ders kaynakları arasında Türkçe kaynak az değil doğrudan hiç yok. 2 video 3 uzunca düz metin tercüme ettim ve yorulmuştum. Yorgundum ve buradan ricada bulundum. Uyudum ve henüz uyandım metni kendim çevirmeye başlayacaktım ki siz yardımcı oldunuz. Beni çok büyük bir yükten kurtardınız Allah razı olsun sizden.

@Gingka Hagane hocam çevirinizi biraz düzenledim. Kontrol eder misiniz?
1640637277255.png

Son düzenleme:
İki taraftaki numaraları katlamak (p ve x) ve sonucunu almak "mod p"'yi verimlileştirir (sanırım).

*Formül*
Ki iki tarafta p-1'i eşitlemek, zaten nispeten P'ye asal olduğu için, cevap şöyle olur;
*Formül*
Fermat'ın Teoremi bir alternatif olarak şöyle verilmiştir;
*Formül*

1. Cümle: İki kümedeki sayıları (p ve X) çarpıp sonucunu aldığımızda mod p şuna eşit olur:

2. Cümle: Böylece (p-1)! P sayısıyla aralarında asal olduğundan (p-1)! İ denkliğin her iki tarafında eşitlediğimizde sonuç:

3. Cümle: Fermat Teorisi'nin farklı bir gösteriliş yöntemi ise şöyledir:

Her iki kümedeki(p ve X) sayıları çarpıp, elde ettiğimiz ifadenin p ile modunu alırsak sonuç aşağıdaki ifadeye denk olur.
Eşitliğin her iki tarafını da (p-1)! İle çarparsak: P asal ve (p-1! İle p aralarında asal) olduğundan dolayı, sonuç aşağıdaki denkliğe eşit olur.
Fermat'ın Teoremi'nin başka bir gösterimi aşağıdaki gibidir.

Her İki setteki(P ve x) numaralarını çarpmak ve mod p nin sonucunu almak şunu ortaya çıkarır;

a * 2a ile başlayan işlem

Bu yüzden (p-1) terimini her iki taraftan da çözmek, göreceli olarak p ye asal olan, sonucu şu çıkar;

a üssü p-1 li islem

Fermatın bir alternatif şekildeki formulu de şu şekilde verilir;

a^p li işlem

Yeni konular

Geri
Yukarı