İngiltere'de çalışma izni ve okuma izni nasıl alınır?

Konuyu takipteyim.
Ben de gitmek istiyorum. Tier 2 vizesi var ama sadece yeteneğini kanıtlamış insanlara veriyorlardı.

Liseyi bitirdikten sonra veya bitirmeden gitmek istiyorum.

İngiltere'de çalışma izni ve okuma izni nasıl alınır?
Oradan biriyle evlenirsen vatandaşlık bile alırsın. Okuma izni içinde önce öğrenci değişim programlarına katılıp İngiltere'ye kendinizi kabul ettirdikten (sonrası için daha kolay olur) sonra bir şirket falan aracılığıyla orada üniversite okuma başvurusu yapabiliyorsunuz diye biliyorum.

Vatandaşlık nasıl alabiliriz? Kan bağı olmadan, evlenmeden.
Size teklif edilirse. Örnek veriyorum bir icat falan yaparsınız veya henüz Türkiye milli takımında oynamadıysanız ve İngilizlerin dikkatini çeken bir sporcu iseniz kendi milli takımlarında oynamanız için böyle bir teklif gelebilir.

Her ülkede değişiyor fakat genel olarak belli bir süre orada yaşadıktan ve çalıştıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz.

Mesela ben oraya temelli gitmek istiyorum orada sıradan bir ev aldım 2+1 veya 3+1 gibi 3 yıl-5yıl kaldım sonra vatandaşlık alabiliyorum yani?

@Ehweniscer kaç artı kaç olduğu değil de maddi değeri önemli. Sadece ev almakla vatandaşlık veren ülke var mı bilmiyorum fakat oturum izni verenler var. Dediğim gibi her ülkenin farklı kriterleri var, örneğin Birleşik Krallık'ta vatandaşlık başvurusu şartları şu şekilde:
  • 18 yaşından büyük olacaksın.
  • Sabıka kaydın temiz olacak.
  • Hâli hazırda Birleşik Krallık'ta yaşıyor olacaksın.
  • İngilizcen yeterli seviyede olacak.
  • "Birleşik Krallık'ta Yaşam" testini geçeceksin.
  • Birleşik Krallık'ta 450 günden fazla devamsızlık (ülke dışına çıkma vs.) yapmadan en az 5 yıl boyunca yaşayacaksın.
  • Geçen yılda 90 günden fazla Birleşik Krallığın dışına seyahat etmemiş olacaksın.
  • En azından 1 yıldır sahip olduğun süresiz oturma iznine sahip olacaksın.
Bu şartları karşılıyorsan vatandaşlık başvurusu yapma hakkın var.

Kaynak.

Geri
Yukarı