İnşaat mühendisliği için 25000 TL dizüstü bilgisayar önerisi

Bütçe
20.000-25.000
RAM upgrade edilir hocam tek bu yüzden dediyseniz aslında bu cihaz aklıma yattı RAM'i de dışarıdan alıp takarız ya da servisine göndeririz.

Hocam bu sistem nasıl sizce? 12.nesil olması ve +8 GB RAM itibari ile 2.5k TL fazla verilir mi?

Verilir son attığınız iyi evet RAM için söylemişdim durumu.

RAM upgrade edilir hocam tek bu yüzden dediyseniz aslında bu cihaz aklıma yattı RAM'i de dışarıdan alıp takarız ya da servisine göndeririz.

hocam bu sistem nasıl sizce? 12.nesil olması ve +8gb ram itibari ile 2.5k tl fazla verilir mi?

Dostum, gidip bir şirketin kapısından girsen kullandıkları laptoplar 2015 civarı üretim laptoplar. Gerçekten büyük kazançlar elde etmiyorlarsa tabi.
Ben ürünü atarken de bütçenizi o kadar da yüksek tutmanın gereksiz olduğunu belirtmek istedim.
Dört ila beş yıl eğitim hayatında bireysel oyunlardan öte rekabetci oyunlarla arkadaşlarınla vakit geçirirsin büyük ihtimal. Bunlar da popülerlikleri olan oyunlar olacaktır. Bireysel oyunlarda da 60fps alabiliyorsan yeterli olacaktır.
Yazılımlara gelirsek oyuncu bilgisayarı sıfatı taşıyan çoğu laptop için sıkıntı olmaz.

Yine de bende para var, para sıkıntı olmaz diyorsan tabi bütçe arttıkca kalite doğru orantılı artacaktır. Ama velakin ürünü 5K TL ucuza alıp kalan parayı da ihtiyaçlara göre şekillendirirsen daha mantıklı olacaktır benim görüşüm.

Son olarak da soğutma üzerine kanal tasarımları iyi ve turbo soğutma gibi özellikleri olan ürünler performans kayıplarının önüne geçeceğinden, tercihlerinde öncelikli olmasını tavsiye ederim. Sonuçta laptop kullanacaksın.

Son düzenleme:
Projemi ekran kartı yanık olan laptopumdan Intel HD üzerinden etabs ile yaptım. SSD olduğu sürece sistemde, birçok şeyde sıkıntı yaşamazsın. Bu fiyat bandında işlemci yerine ekran kartına takıl ve 3060 al (90 watt falan deme daha iyi). Son olarak günümüzde mağazalarda fp bir ürün bulmak çok zor çünkü fiyatı acayip şişiriyorlar bundan dolayı illa mağaza diyorsan git Monster al en azından internetteki parayı ödersin. Eminim başka markada gözün kalacak ama 20klik dizüstüne 23-24 k verip mağazadan almaktansa Monster daha cazip geliyor bana. Tercih senin iyi sosyaller.

Merhaba arkadaşlar, yardımınıza ihtiyaç duyduğum konu başlıktan da anlaşılabileceği gibi dizüstü bilgisayar seçimi ile alakalı. Önümüzdeki güz sezonu inşaat mühendisliği 1.sınıf olacağımdan AutoCAD, sta4Cad, sap2000, primavera P6 gibi uygulamalar kullanacağım. Bu programlar için ve gündelik kullanımda dizi, film ve oyun için bir dizüstü bilgisayar bakıyorum bütçem 25.000 ama 20.000 olması daha iyi olur. Önerilerinize açığım.

(Bakınız: Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K200WHTX Ryzen 7 5800H 16 GB 1 TB SSD RTX3060 15.6" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe)

(Dipnot1: Yukarıdaki sistemde AMD Ryzen işlemci olması programların performansı açısından beni şüpheye düşürdü. Ryzen7 5800H vs i7 11800h benchmark testlerinde Intel önde olduğu için içime kurt düştü bu konuda da yorum yaparsanız sevinirim )

Dipnot2: İnşaat mühendisliği programları bilmiyorsanız veya önereceğiniz laptop kasaları hakkında bilginiz yoksa(soğutma problemi, kronik olayları) tavsiye yapıp yanlış yönlendirmeyiniz!
Dipnot3: Sanal üzerinden değil, İzmir'de bir mağazada bulunan bir bilgisayar alma gibi bir kısıtlamam var ona göre önerirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Hocam mağazadan alma konusunda şunu söyleyeyim;
20.000TL'lik bütçeniz ile mağazadan aldığınız ürün internetten aldığınız bir üründen özellik olarak daha düşük olacak. Bunu ailenize açıklayıcı bir şekilde iza ederseniz onlarda kazıklanmak istemezler. Üniversiteye başladığım sene aynı durumu bende yaşadım. Babam zorla mağazadan alalım istedi.
İnternetten alacağım FreeDOS bir bilgisayar özellik olarak kat kat daha iyiydi ancak babam kazıklanalım istedi ve kazıklandık. Mağazadan almak çok üzgünüm akıl mantık işi değil. Mağazanın giderleri, çalışanları vs. yüzünden ürünleri, internetteki rakamın çok çok üstüne satıyorlar.

Ben bi makine mühendisi olarak söylemeliyim ki ne tür programlar kullanacağını neler yapıcağını az çok biliyorum. Kesinlikle Quadro ekran kartlı bir cihaz almanı öneririm normal GeForce ekran kartları işini görmez çoğu program Quadro harici kartları desteklemiyor bile. İşlemci olarak da aslında iş için en güzeli xeon işlemciler ancak pahalı olduğu için i7 veya i9 bi işlemcili bir workstation almanı öneririm.

Ben bir makine mühendisi olarak söylemeliyim ki ne tür programlar kullanacağını neler yapıcağını az çok biliyorum. Kesinlikle Quadro ekran kartlı bir cihaz almanı öneririm normal GeForce ekran kartları işini görmez çoğu program Quadro harici kartları desteklemiyor bile. İşlemci olarak da aslında iş için en güzeli Xeon işlemciler ancak pahalı olduğu için i7 veya i9 bir işlemcili bir workstation almanı öneririm.

Sizin kullandığınız programlar Quadro istiyor hocam haklısınız ama inşaatta o derece ağır bir simülasyon ve hesap istemiyor hiçbir hoca.

Atılan Acer'i alın hocam.

Atılan Acer'in 3050'li olanını alacağım hocam arada 7bin fark var.

Hocam mağazadan alma konusunda şunu söyleyeyim;
20.000TL'lik bütçeniz ile mağazadan aldığınız ürün internetten aldığınız bir üründen özellik olarak daha düşük olacak. Bunu ailenize açıklayıcı bir şekilde iza ederseniz onlarda kazıklanmak istemezler. Üniversiteye başladığım sene aynı durumu bende yaşadım. Babam zorla mağazadan alalım istedi.
İnternetten alacağım FreeDOS bir bilgisayar özellik olarak kat kat daha iyiydi ancak babam kazıklanalım istedi ve kazıklandık. Mağazadan almak çok üzgünüm akıl mantık işi değil. Mağazanın giderleri, çalışanları vs. yüzünden ürünleri, internetteki rakamın çok çok üstüne satıyorlar.

Haklısınız maalesef ama el mecbur anlatamıyorum :/
Bu arada yeni sezon (sanırım toafeng oluyordu) Abra'lar hakkında bilginiz var mı?
Eğer yeni sezon Monster'lar kasa tasarımı olarak iyiyse Monster'da da gönlüm yok değil hocam. Bir de yeni sezon mu eski sezon mu olduğunu nereden ayırt edebilirim?(işlemci serisinden falan mı?)

Linkteki laptop 20 bin TL olmuş vaybe 1 gecede 5 bin.

Sormayın hocam canımı çok sıktı o zaten ASUS düşünüyordum soğutma bloğu falan hoşuma gitmişti videolarında.

Yeni konular

Geri
Yukarı