İnşaat mühendisliği nasıl?

Umarım hakkında hayırlısı olur ve hayallerini gerçekleştirirsin.

Öncelikle ; sıralaman aynı gibi gözüküp , geçen seneye göre çok daha iyi olabilir.
Bilgisayar dışında Mühendislik bölümlerine talep yok ve bu sıralamaları çok etkiliyor.

Ben babanın fikrine biraz olsun katılıyorum ama bölümün çok alakasız olmaması şartıyla.

Mesela Fen-Edebiyat olarak Matematik , Mühendislik olarak Harita Mühendisliği bence fena değil. Matematikten , yazılıma bir şekilde bağlayabilirsin 😁

Hem üniversitenin ismi - kampüsü - arkadaş çevren - İstanbul'un imkanları seni motive eder.
Çok daha dolu dolu bir üniversite hayatı yaşabilirsin.

Ama gidipte Kimya falan yazılmaz YTÜ'ye gireceğim diye 😁

İnşaat Mühendisliğini okuması çok zor değil ancak Gebze Teknik Üniversitesi zor bir üniversite.
Ama çok iyi bir Üniversite.

İnşaat Mühendisliğinden çıkıp İşletme Master'ıyla yönetici konumunda ilerleyebilirsin.

Yatay geçiş olayları ise şöyle ; iki tür yatay geçiş var.

1- YKS puanı ile Yatay Geçiş.

Bu aldığın YKS puanı 2 sene geçerli oluyor gibi düşün. 2 sene içerisinde bu puana göre sıralaman tekrar hesaplanıyor ve tercih yapıp istediğin yere gidiyorsun.
Ama baştan başlıyorsun tabii ki sadece sınava girmene gerek kalmıyor.

2-GNO ile aynı bölüm , farklı üniversiteye Yatay Geçiş.

Bu da diyelim Uludağ'da Makina Müh. okuyorsun. İlk sene 3.80 ortalamayı yapıyorsun.

YTÜ'nün açtığı 5 kişilik kontenjana girmek için rakiplerinle sıralanıyorsun.
3.80'le ilk 5 kişinin arasına girersen YTÜ Makina'dan devam ediyorsun.
Ama 2 dönem art arda 2.5'un altına düşersen Uludağ'a geri sepetliyorlar falan öyle şeyler var onda.
Dersleri saydırmak ta problem olabiliyor.

Benim bu puan için bölüm tavsiyelerim ; Matematik - Harita Müh. - İnşaat Müh. - Mekatronik Müh. - Endüstri Müh. olurdu.

Endüstri ve Mekatronik bölüm seçip , üniversiteyi önemsemediğimiz kısım.
Bunları da devlet diyorsan ; çok doğuda okumadığın sürece başına birşey gelmez.
Özel diyorsan da ; Maltepe , Özyeğin , Kültür , Bilgi falan tercih olunur.

Yorumlarınız için teşekkürler, biraz daha kafamda bir şeyler oturmaya başladı. Son olarak bir soru soracağım. Sizce 76 OBP ile daha yüksek sıralama hedeflemek yanlış olur mu? Yani mezuna kalıp aynı sıralamayı yaptım üstüne bir daha kalıp daha iyisini yapsam bile OBP çok geri atıyor ve bunu düşünmek kafamı çok yoruyor. Sizce de şu an mezuna kalmam saçma olur mu?

Birkaç şey daha eklemek istedim ;

Üniversite seçerken kilit sistemi (Mat 1'i vermeden Mat 2'yi alamamak) , çan eğrisi (sınıf ortalamasına göre geçer notun düşürülmesi) , geçer not (bazılarında 70) gibi şeylere bak.

Bunlar çok farkeder.
Gebze mesela Hard'tır işte 😁 Hem kilit sistemi var , hem de geçme notu 70 sanırım.

Bölüm değiştirmek ise ancak şu şekilde mümkün olabiliyor; Yandal ve Çift Anadal.

Bunlarda da üniversitelere göre değişen , yüksek bir not ortalaması isteniyor.
Ve 1 sene uzatıyorsun mecburen. Her Üniversitede de yok.

Yandal ; Atıyorum Makine Mühendisliği okuyorsun. Mekatronik'ten yandal yapacaksın.
Ortak dersleri saydırıp , ekstra olarak Mekatroniğin derslerini alıyorsun.
Makine Mühendisliği diplomasında yandal olarak Mekatronik yazıyor.

Çift Anadal (ÇAP) ; İTÜ Petrol Müh. okuyorsun diyelim
(konuyla alakalı olsun diye bunu seçtim 😁) Makine'den Çift Anadal yapacaksın.
Ortak dersleri saydırmak falan yok. Baya baya ikisini de okuyorsun. Mat 1'i bile iki kere vereceksin.

Hem Petrol Müh. , hem Makine Müh. diplomasını ayrı ayrı alıyorsun.

Bu işlerde de yine 2.5'un altına düşersen iptal olma durumları var.

O yüzden çok zor işler. Hiç o toplara girme.
ODTÜ Maden - İTÜ Petrol , Jeofizik falan yılların efsaneleridir zaten.
Bu bölümler hala bu düşünceye sahip tipler yüzünden kapanmıyor 😁

Benim ODTÜ Maden'e ÇAP yaparım diye gidip , İngilizce hazırlığı 2 senede ki onu da ek sınavlarda falan yani iyice zurnanın son deliğinden geçen arkadaşım var.

Ve hazırlığı 2 sene geçemezsen ''haşırt the blackboard'' atılıyorsun yani :)

Yorumlarınız için teşekkürler, biraz daha kafamda bir şeyler oturmaya başladı. Son olarak bir soru soracağım. Sizce 76 OBP ile daha yüksek sıralama hedeflemek yanlış olur mu? Yani mezuna kalıp aynı sıralamayı yaptım üstüne bir daha kalıp daha iyisini yapsam bile OBP çok geri atıyor ve bunu düşünmek kafamı çok yoruyor. Sizce de şu an mezuna kalmam saçma olur mu?

Sayısal içinse bence mezuna kalmaya gerek yok. 100K gelse yine Marmara - Yıldız - İstanbul güzel (denilen-sanılan 😁) mühendislikler tutmayacak.

Celal Bayar'dan , Kocaeli - KTÜ - Uludağ'a falan yükselicez.

Tamamen fikir değiştirip ben hukuk - psikoloji okuyayım ya temiz temiz dersen bilemem 😁

Son düzenleme:
Birkaç şey daha eklemek istedim;

Üniversite seçerken kilit sistemi (Mat 1'i vermeden Mat 2'yi alamamak), çan eğrisi (sınıf ortalamasına göre geçer notun düşürülmesi), geçer not (bazılarında 70) gibi şeylere bak.

Bunlar çok fark eder.
Gebze mesela Hard'tır işte 😁 Hem kilit sistemi var, hem de geçme notu 70 sanırım.

Bölüm değiştirmek ise ancak şu şekilde mümkün olabiliyor; Yandal ve Çift ana dal.

Bunlarda da üniversitelere göre değişen, yüksek bir not ortalaması isteniyor.
Ve 1 sene uzatıyorsun mecburen. Her Üniversitede de yok.

Yandal; Atıyorum Makine Mühendisliği okuyorsun. Mekatronik'ten yandal yapacaksın.
Ortak dersleri saydırıp, ekstra olarak Mekatroniğin derslerini alıyorsun.
Makine Mühendisliği diplomasında yandal olarak Mekatronik yazıyor.

Çift ana dal (ÇAP); İTÜ Petrol Müh. Okuyorsun diyelim
(Konuyla alakalı olsun diye bunu seçtim 😁) Makine'den Çift ana dal yapacaksın.
Ortak dersleri saydırmak falan yok. Bayağı bayağı ikisini de okuyorsun. Mat 1'i bile iki kere vereceksin.

Hem Petrol Müh. Hem Makine Müh. Diplomasını ayrı ayrı alıyorsun.

Bu işlerde de yine 2.5'un altına düşersen iptal olma durumları var.

O yüzden çok zor işler. Hiç o toplara girme.
ODTÜ Maden - İTÜ Petrol, Jeofizik falan yılların efsaneleridir zaten.
Bu bölümler hala bu düşünceye sahip tipler yüzünden kapanmıyor 😁

Benim ODTÜ Maden'e ÇAP yaparım diye gidip, İngilizce hazırlığı 2 senede ki onu da ek sınavlarda falan yani iyice zurnanın son deliğinden geçen arkadaşım var.

Ve hazırlığı 2 sene geçemezsen "haşırt the blackboard" atılıyorsun yani :)

Sayısal içinse bence mezuna kalmaya gerek yok. 100K gelse yine Marmara - Yıldız - İstanbul güzel (denilen-sanılan 😁) mühendislikler tutmayacak.

Celal Bayar'dan, Kocaeli - KTÜ - Uludağ'a falan yükselicez.

Tamamen fikir değiştirip ben hukuk - psikoloji okuyayım ya temiz temiz dersen bilemem 😁

Yok hocam Allah korusun sözel kısma kafam basmıyor :D sayısalda da kimyanın yarısını anca biyolojiyi hiç yapamıyorum. Şimdilik özellere bakmaya devam edeceğim, tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı