İnsan gözü maksimum kaç Hz görebilir?

Emircan125

Decipat
Makaleler
1
Merhaba bugün BenQ XL2411K aldım, perşembe günü gelecek ama merak ettiğim bir şey var. İnsan gözü kaç Hz görüyor deyince herkes 50 30 25 falan diyor ama hiç kimsenin 144 Hz ve üstü dediğini görmedim, yani 144 Hz monitörü boşa almış mı oldum yoksa insan gözü daha fazla mı görebiliyor?

İnsanız gözünde Hz olayı yoktur hocam bir değerle ölçemezsiniz bunu 144 Hz de de şüphe etmeyin 144 Hz'den 60 Hz e geçince gözlerim kanıyor kasıyor gibi geliyor paranız boşa gitmez yani ki insan gözü 60 Hz ile 144 Hz in arasındaki farkı anlayamasaydı kimse gidip de 144 Hz monitör almazdı.

Hocam çok saçma bir soru olmuş ama özetle şöyle cevaplayayım. Monitör için soruyorsanız her şeyi ayırt edecek bir göze sahipsiniz tabii göz şikayetiniz yoksa.

Merhaba bugün BenQ XL2411K aldım, perşembe günü gelecek ama merak ettiğim bir şey var. İnsan gözü kaç Hz görüyor deyince herkes 50 30 25 falan diyor ama hiç kimsenin 144 Hz ve üstü dediğini görmedim, yani 144 Hz monitörü boşa almış mı oldum yoksa insan gözü daha fazla mı görebiliyor?

İnsan gözü çok güçlüdür. Eğer 144 Hz falan göremiyor olsaydık 300 Hz monitörler bile var bunlar üretilmezdi.

Monitör geldiğinde 144Hz yapıp 30 dakika CS:GO ya da valorant oyna ardından monitörü 60Hz yapıp tekrar oynamayı dene boşa para vermediğini anlarsın.

Merhaba bugün BenQ XL2411k aldım, perşembe günü gelecek ama merak ettiğim bir şey var. İnsan gözü kaç Hz görüyor deyince herkes 50 30 25 falan diyor ama hiç kimsenin 144 Hz ve üstü dediğini görmedim, yani 144 Hz monitörü boşa almış mı oldum yoksa insan gözü daha fazla mı görebiliyor?

Öyle bir şey yok hocam insan gözü sınırsıza yakın Hz değerine sahiptir. Şimdiden söyleyeyim monitör gelince display settings (görüntü ayarlarından) 60 Hz'yi 144Hz yapmayı unutmayınız.

İnsan gözü kaç Hz görüyor deyince herkes 50 30 25 falan diyor ama hiç kimsenin 144 Hz ve üstü dediğini görmedim, yani 144 Hz monitörü boşa almış mı oldum yoksa insan gözü daha fazla mı görebiliyor?
Göz ne kadar eğitimliyse o kadar düşük gecikmeyle kareleri fark eder. Savaş pilotları milisaniyeler içerisinde gördükleri hedeflere tepki verebilir. Hz muhabbeti saniye başına gördüğün karenin sayısını arttırıyor. Frametime'ı değiştiriyor yani.

Her insan bu kadar ufak değişimleri algılayabilecek kadar eğitimli göze sahip değil. Fakat 60 ve 120-144 FPS arasındaki fark çok fazla olduğu için en eğitimsiz gözler bile ayırt edebiliyor. Fakat kare hızı büyüdükçe frametimelar daha az düşüyor. Çok ufak farklar yaşanıyor. Dolayısıyla ayırt etmek de zorlaşıyor. 240 ve 360 arasındaki farkı 360'a alışmış bir kişi söyleyebilir. 240'dan 360'a geçince o farkı hissetmeyebilirler mesela. Tamamen gözün alışmasıyla alakalı bir şey yani.

Geri
Yukarı