İnsan nasıl gelişir?

Kendi fikrimi beyan edecek olursak öncelikle kelime hazneni geliştirmen lazım az da olsa arapça, farsça (hatta ingilizce) bilmen lazım ki bilgin olmadığı konularda senin de bilgili olduklarını zannedip bilgili olduğuna inandığın insanlar sana adam akıllı tavsiyelerde bulunabilsin, feyz verebilsin bu mantıkla yola çıkabilirsin mesela ve sürekli araştırma da bulun boş durma sürekli bol bol gez ve oku.

1. Tavsiye: Başkalarının fikirlerini dinleyerek geliştirmen çok zor. Bir alana yönelmen lazım. Bilimsel bilgi ve çalışmaları dikkate almalısın. Bilimsel dayanağı olmayan veya mantığı olmayan hiçbir düşünceye inanmayacaksın. Tek 1 alana yönelmelisin. 1'den fazla alana yönelirsen sadece vaktini harcarsın.

2. Tavsiye: Çevrende boş adam olmasın. Çevrendeki insanlar nasılsa, sen de öyle olursun çünkü. Örnek vereceğim konu önemli olduğu için: Asgari ücretle çalışan 1 adamla arkadaş olmam hiçbir zaman. Çünkü o adamın kendine faydası yok, bana verebileceği bir şey yok yani. Durumu iyi olan insanların da genellikle büyük egosu olur, ve parasıyla ezerler. 2 arkadaşımı bu yüzden silmiştim.
Bence, böyle bir adamla arkadaş olmayarak ya da konuşmayarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bilgi edinmeye çalışın. Çok klişe bir söz olsa da bilgi güçtür. Kitap okuyarak ve internette araştırmalar yaparak ilgilendiğiniz konularda daha fazlasını öğrenin. Berber, kafe veya dükkanlar gibi birçok kişinin girdiği yerlerde çalışmak size gördüğünüz insan sayısını arttıracaktır. Manipülasyon, ikna ve konuşma yeteneğinizi arttırırsınız. Ne zaman, kime karşı ve nasıl davranacağınızı öğretir. Sırf bu bile birçok kapıyı sizin için açacaktır.
Bilgi güçtür de herkesin bilmediği bilgi güçtür.
Oktay Sinanoğlu'ndan alıntı.

Hangi alanda gelişmek istediğinize bağlı, her alanda gelişebilirsin. Eğer spor diyorsan salona yazılacaksın düzenli besleneceksin. Dil öğrenmek istiyorum dersen kurslarını alacaksın "Uzun adam olmak istiyorum diyorsan iki din lafı söyleyip halkını kandıracaksın (!)"

1. Tavsiye: Başkalarının fikirlerini dinleyerek geliştirmen çok zor. Bir alana yönelmen lazım. Bilimsel bilgi ve çalışmaları dikkate almalısın. Bilimsel dayanağı olmayan veya mantığı olmayan hiçbir düşünceye inanmayacaksın. Tek 1 alana yönelmelisin. 1'den fazla alana yönelirsen sadece vaktini harcarsın.

2. Tavsiye: Çevrende boş adam olmasın. Çevrendeki insanlar nasılsa, sen de öyle olursun çünkü. Örnek vereceğim konu önemli olduğu için: Asgari ücretle çalışan 1 adamla arkadaş olmam hiçbir zaman. Çünkü o adamın kendine faydası yok, bana verebileceği bir şey yok yani. Durumu iyi olan insanların da genellikle büyük egosu olur, ve parasıyla ezerler. 2 arkadaşımı bu yüzden silmiştim.
Boş nasıl yapılır örneğini izliyoruz.

Geri
Yukarı