İnsanlar neden motordan korkuyor?

Güzel kardeşim bu korkunun olmasının bir sebebi var elbette, orasını sen düşünmüşsündür diye tahmin ediyorum.

Neredeyse 1 yıldır trafikte araba sürüyorum ama şehir içinde sürerken en fazla motorculardan korkuyorum, bir şey olursa adamın vebali üzerime kalacak.

Yok efendim kaldırımda sürmeler, ters yola girmeler, dar virajda sağdan veya soldan geçmeye çalışmalar, düz veya dar yolda arkadan dat dat dat korna çalarak yol isteyenler, yarım yamalak ekipman giymeler vs.

Elbette nereye gidersen git bilinçsiz şoförler olur ve sen motor sürerken bunu bilerek trafiğe çıkmak zorundasın, arabaya kıyasla ölüm riskinin dâhâ yüksek olduğundan bahsetmeme gerek bile yoktur.

Motorcuların %95'i dikkatsiz ve aceleci, sırf araba sürenleri suçlamayın.

Bu yola yaklaşık 5 ay önce artan otomobil fiyatlarına yetişemeyip araba sahibi olamadığım için başladım. 3,5 ay 50cc scooter sürdüm. 10.günde scooterla 20-30km hızla sağa yattım düştüm ve sağ ayağım motorun altında kaldı üzerinden 4-5ay geçti hala ayağımı kastırınca ve şekilden şekile sokmaya çalışınca ağrıdığını hissediyorum.
Ehliyet aldım 50cc yi sattım ve MT25'e geçtim yani 250cc vitesli. 1küsür aydır biniyorum. 10 gün önce yokuş aşağı inerken ön frene biraz fazla bastım ve gidonu sert tutamadım sola döndü yokuş aşağı motor 50metre sürüklendi. Allaha şükür 10-20kmlerde olduğum için ben sürüklenmedim ama ekipman yoktu kask dışında sol elimin 3 parmağının üstü sürtündü ve ertesi gün kabuk bağladı yeni yeni iyileşti. Sol kalçamın üstüne oturamıyorum sol dizim sol ayak bileğim hala ağrıyor. Bunlar dışında bütçemi çok zorladım istediğim motoru almak için ve başıma bir olay daha geldi motorun üstünde sakin sakin giderken montumun fermuarını açık unutmuşum iphone 11 imi düşürdüm çöp ettim sonra apple watch saatimi sattım tamir ettirmek için yetmedi işe yaramadı bi gecede 20binlik oldum.

Ben başımdan geçenleri sana örnek olsun diye anlattım bunlar risk kısmı peki bu kadar riskli neden mi hala kullanıyorum?

• Trafik derdim yok arabayla işime ortalama 1saat veya 1saat 10dk da gidiyordum motorla 30-35dk maksimum hele sağlı sollu gitsem 20-25dk.
  • Özgürüm çünkü tek başımayım başımı arabadayken şişirecek birisi yada bişeyler yok full focus gözüm yolda trafikte ve bu yorucu değil. zaten dikkat edersen motosikletçilerin çoğu özgürlüğüne düşkündür deli dolu yaşarlar hayatı severler vakitleri değerlidir eğlenceli insanlardır sohbet muhabbet etmeyi severler ışıklarda 2 motosikletli yan yana geldiğinde sohbet muhabbet eder ordan burdan girer en kötü korna çalar selam verir geçerler. Bunlar güzel şeyler otomobilde bunlar yok.
  • Mt25 kullanıyorum sınıfında sayılı çift silindirlilerden blok sesi egzoz sesi radyoda çalan şarkılardan daha çok mutlu ediyor hatta 5-10km hızda yokuş aşağı motor freniyle inerken motor bloğu ve egzoz seni beni kudurtuyor sanki altımda spor bi araba var.
  • Benim vaktim değerli bu hayata bi kere geliyorum aksiyon ve adrenalin seven biriyim arabanın içinde yaz kış oturup saatlerce istanbul trafiğini çekmek istemiyorum. çoğunlukla evden işe işten eve kullanıyorum normalde 3 vesayet yaparak işe gidip geliyordum bundan kurtulmak için motosiklet hayatına girdim.
  • ve sayamadığım motosikletin birçok artısı.

Bazı otomobil şoförleri konunun altına motosiklet kazalarının büyük kısmında suçlu olarak motosiklet sürücülerinin olduğundan bahsetmiş. Onlara genel anlamda bir cevap vermek istiyorum.
Kimsenin kimseye çamur atmasına gerek yok. burada taraf yok. biri 2 teker diğeri 4 teker. ikisi de suçlu ikisi de masum.

Dip not: Sayın Zafer Akçay hocamın dediği gibi ''çıkar mı? çıkar. döner mi? döner. durur mu? durur.'' Biz motosikletliler olarak bunlara dikkat edersek emin olun kaza riski azalır güvenli sürüş oranı artar.

Bu yola yaklaşık 5 ay önce artan otomobil fiyatlarına yetişemeyip araba sahibi olamadığım için başladım. 3,5 ay 50CC scooter sürdüm. 10.günde scooterla 20-30km hızla sağa yattım düştüm ve sağ ayağım motorun altında kaldı üzerinden 4-5ay geçti hala ayağımı kastırınca ve şekilden şekile sokmaya çalışınca ağrıdığını hissediyorum.
Ehliyet aldım 50CC'yi sattım ve MT25'e geçtim yani 250CC vitesli. 1küsur aydır biniyorum. 10 gün önce yokuş aşağı inerken ön frene biraz fazla bastım ve gidonu sert tutamadım sola döndü yokuş aşağı motor 50metre sürüklendi. Allah'a şükür 10-20kmlerde olduğum için ben sürüklenmedim ama ekipman yoktu kask dışında sol elimin 3 parmağının üstü sürtündü ve ertesi gün kabuk bağladı yeni yeni iyileşti. Sol kalçamın üstüne oturamıyorum sol dizim sol ayak bileğim hala ağrıyor. Bunlar dışında bütçemi çok zorladım istediğim motoru almak için ve başıma bir olay daha geldi motorun üstünde sakin sakin giderken montumun fermuarını açık unutmuşum iPhone 11imi düşürdüm çöp ettim sonra Apple Watch saatimi sattım tamir ettirmek için yetmedi işe yaramadı bir gecede 20binlik oldum.

Ben başımdan geçenleri sana örnek olsun diye anlattım bunlar risk kısmı peki bu kadar riskli neden mi hala kullanıyorum?

• Trafik derdim yok arabayla işime ortalama 1saat veya 1saat 10dk da gidiyordum motorla 30-35dk maksimum hele sağlı sollu gitsem 20-25dakika
  • Özgürüm çünkü tek başımayım başımı arabadayken şişirecek birisi ya da bir şeyler yok Full focus gözüm yolda trafikte ve bu yorucu değil. Zaten dikkat edersen motosikletçilerin çoğu özgürlüğüne düşkündür deli dolu yaşarlar hayatı severler vakitleri değerlidir eğlenceli insanlardır sohbet muhabbet etmeyi severler ışıklarda 2 motosikletli yan yana geldiğinde sohbet muhabbet eder oradan buradan girer en kötü korna çalar selam verir geçerler. Bunlar güzel şeyler otomobilde bunlar yok.
  • MT25 kullanıyorum sınıfında sayılı çift silindirlilerden blok sesi egzoz sesi radyoda çalan şarkılardan daha çok mutlu ediyor hatta 5-10km hızda yokuş aşağı motor freniyle inerken motor bloğu ve egzoz seni beni kudurtuyor sanki altımda spor bir araba var.
  • Benim vaktim değerli bu hayata bir kere geliyorum aksiyon ve adrenalin seven biriyim arabanın içinde yaz kış oturup saatlerce İstanbul trafiğini çekmek istemiyorum. Çoğunlukla evden işe işten eve kullanıyorum normalde 3 vesayet yaparak işe gidip geliyordum bundan kurtulmak için motosiklet hayatına girdim.
  • Ve sayamadığım motosikletin birçok artısı.

Bazı otomobil şoförleri konunun altına motosiklet kazalarının büyük kısmında suçlu olarak motosiklet sürücülerinin olduğundan bahsetmiş. Onlara genel anlamda bir cevap vermek istiyorum.
Kimsenin kimseye çamur atmasına gerek yok. Burada taraf yok. Biri 2 teker diğeri 4 teker. İkisi de suçlu ikisi de masum.

Dip not: Sayın Zafer Akçay hocamın dediği gibi "çıkar mı? Çıkar. Döner mi? Döner. Durur mu? Durur." Biz motosikletliler olarak bunlara dikkat edersek emin olun kaza riski azalır güvenli sürüş oranı artar.

Hocam yaşattınız anlatımızla helal olsun.

Yüzde yüz olmasa da doğru. Haklı olduğunuz kısım motorların kendilerini araç olarak görmeyip trafikte beklemek istememeleri. Araç aralarından yanlardan geçip ben motorum ne bekleyeceğim diyorlar. Ancak onlara yol verilmeyince de ben de aracım diyorlar. Madem araçsın normal araba gibi şeridinde git diyorsun, bu sefer de ben motorum diyorlar. Hem saygı görmek istiyorlar hem de başka insanlara saygıları yok. Ben aktif olarak araç kullanan biriyim, işim gereği de gün içerisinde yol yapıyorum sürekli. Arkamda motor olunca rahatsız oluyorum. Çünkü asla sabit durmuyorlar. Bir sağ aynada, bir sol aynada bir nerede belli değil.
Size katılmadığım kısımda şu, az da olsa adam gibi motor kullanan insanlar var. Araç olduğunu bilip şeridinde giden, araç gibi davranan az da olsa insan var. Yolu ortalayan motorları bazen araçlar sıkıştırıyor çok.

Kesinlikle katılıyorum her kelimesine. Motor kullanmayı trafikte avantaj olarak düşünüyor ve ona göre sürüyorlar. Sıkça karşıma çıkan durum: Emniyet şeridindeki motorların yaşadığı ve yaşattığı durumlar.

Çok uzatmadan özetlemek gerekirse ülkemizdeki trafik kültürü motor ve araba sürücüleri tarafından da eksik. İki tarafında daha iyi eğitim alması ve trafikte kuralların keskin şekilde belirlenmesi ve uymayan sürücülerin adil bir şekilde cezalandırılıyor olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı