İnsanların bir şeyi öğrenmek yerine onu hızlıca yapmaya çalışması

TerabyteForever

Megapat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar, özellikle Sosyal'de "Programlama" başlığı altında açılan konulara baktığınız zaman çoğu kişinin bir işi gerçekten öğrenmek yerine o işin meyvelerini yemeye çalıştığını görüyoruz, "kod yazmadan X şeyi yapmak" gibi.

Bence bir şeyi hızlıca yapıp meyvesini yiyemezsiniz. Özellikle işin içine bilgisayar giriyor ise bir yerde kod, makro veya script yazma zorunluluğu bence illaki herkesin karşısına çıkacak. Ya bir şeyi hızlı yaptırma isteğinden dolayı ya da kod yazmadan bir şeyin tam istendiği gibi yapılmamasından dolayı kod yazma zorunluluğu vardır bilgisayarın girdiği yerde. Örneğin uçbirim komutları veya Excel'de çalışırken yazılan makrolar gibi.

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Bence herkeste var bu. Bize okulda programlama dersi dediklerinde bir heyecan bastı derse girdik adam IDE arayüzü, ikili sistemi anlatıyor anlatması lazım tabi kullanacaz sonuçta fakat biz daha somut bir şey yapmak istiyoruz. O ilk zamanları sabırla atlatan zaten biraz azimle işinin ehli hale geliyor. Bence normal bir durum.

Bazıları hiçbir şey yapmadan bir şeyde gelişmenin derdinde. Onlarda olgunlaşınca anlarlar gelişimin bir sabır ürünü olduğunu diye düşünüyorum.

Bence beynini kullanabilen kişiler ufak araştırmalar ile basit işletini çözebilirler. O şeyi iyice öğrenmelerine gerek yok. Ama boş boş heves edip "menim de disqord botum olsa qeşqe" diye gezip sürünenlerden olmamak gerek.

Biri sorsa Excel bilmiyorum derim ama işime düştüğü için bir sürü fonksiyonunu kullandım ve neler olduğu hakkında fikrim var. Bir şey işime düştüğünde neler olabileceğini bilerek araştırma yapıp öğrenebiliyorum da.

İnsanlar hızlıca yapmaya çalışmıyor, yattığı yerden yapmaya çalışıyor.

İşin özü sindirerek, en nihayetinde sonuç kısmında olumlu/olumsuz her noktadan haberdar olarak; tecrübe edinerek öğrenmiş olmakta. Sanırım insanımızın bu konudaki en büyük eksiklikleri; çabalamaktan bihaberken bir işe atılmak ve bu bağlamda tecrübesizliğinin getirilerinden yola çıkarak, gidişatını tahmin etmeden, üstünkörü gözlemler eşliğinde ucu açık hevesler edinme hatasından kendini her ne olursa olsun alıkoyamamak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı